1 / 5. 1

۱۰ دقیقه
پروتز دندان

پروتز دندان

آنچه می خوانید...

یکی از دغدغه های افرادی که بعد از روش های درمانی متفاوت نتیجه لازم را نمی گیرند  و بر اثر آسیب های دندانی شدید دندان های خود را از دست می دهند اینست که باید چه جایگزینی برای دندان های خود پیدا کنند.امروزه با پیشرفت تکنولوژی در این زمینه راه حل های متفاوتی مانند ایمپلنت و پروتز های دندانی در نظر گرفته می  شود .در درمان پروتزی، بخشی و از دندان و یا تمام دندان با پروتز ساخته شده توسط آزمایشگاه، تعویض می شود. از این رو، پروتز دندان با یک دندان مصنوعی متحرک و یا ثابت فرق دارد.
پروتزهای دندانی به انواع مختلف تقیسم بندی می شوند  و متناسب با نیاز و از بین رفتن دندان ها از این روش درمانی استفاده می شود .

پروتز های ثابت دندانی

روکش دندان همان پروتز ثابت دندان می باشد پروتز های ثابت را می توان به دو دسته تقسیم بندی کرد.پروتز های تک واحدی و بریج دندان که برای چند دندان استفاده می شود که در زیر با هر یک از آنها آشنا می شویم.
پروتز های تک واحدی که اصطلاح لاتین آن single dental crown می باشد معمولا  در مواقعی استفاده می شود که به دلایل مختلف ساختمان دندان ضعیف شده و برای تقویت دندان، نیاز است که با پروتزهای ثابت از دندان محافظت شود .همچنین در انتها از روکش های دندانی برای زیبایی ظاهری دندان نیز استفاده می شود.علاوه بر آن از  روکش های دندانی برای از بین بردن نواقص دندانی که در جویدن غذا برای فرد ناراحتی به وجود آورده است می توان استفاده کرد .روکش های دندانی کاربردهای فراوانی دارند و دارای انواع مختلف هستند که هر شخص می تواند با توجه به میزان آسیب دیدگی و بودجه خود از آنها استفاده کند.

بریج های دندانی

بریج های دندانی که اصطلاحا به آنها dental bridges در لاتین گفته می شود در مواقعی استفاده می شود که فرد یک یا چند دندان خود را از دست داده است .این پروتز های ثابت را می توان زمانی استفاده کرد  که دندان های مجاور همچنان سالم هستند و می توان با تراش دادن دندان های کناری پلی میان دو دندان ایجاد کرده و دندان جدید بین این دو قرار گرفته شود .به این صورت فرد دوباره میتواند توانایی جویدن داشته باشد و همچنین زیبایی دندان باز گردانده می شود .

پروتز دندان
پروتزهای متحرک دندانی

زمانی که بیمار بعد از از دست دادن دندان های خود به دندان پزشک مراجعه می کند ممکن است متخصص تشخیص دهد که بیمار نمی تواند از پروتز های ثابت دندانی استفاده کند  در این حالت پروتزهای متحرک می تواند جایگزین دندان های از دست رفته شود .پروتزهای متحرک می تواند برای افراد بی دندان و یا کسانی که چند دندان از دست رفته دارند موثر واقع شود.این پروتز ها  به دندان های مصنوعی در بین عموم رایج است و می توان آنها را به آسانی در داخل دندان گذاشت و یا برداشت.

در این بخش می توانید در رابطه با مراقبت های بعد گذاشتن پروتز های دندانی بخوانید.


پروتز متحرک پاراسیل

پروتز پاراسل به چندین دندان که به یک پایه پلاستیکی به رنگ لثه  که با یک اسکلت فلزی به یکدیگر متصل می شود می گویند.این پروتز ها با استفاده از گیره های مخصوص، دندان را به دندان های طبیعی متصل می کند.این وسایل استفاده شده به هیچ عنوان در دندان دیده نمی شود و برای اینکه تطابق بهتری با دندان ها داشته باشند از روکش  برای زیبایی هر چه بیشتر استفاده می شود. در هفته های اول ممکن است پروتزهای پاراسیل برای شما ناراحت کننده و حجیم به نظر برسد اما بعد از مدتی شما به این پروتز ها عادت خواهید کرد این نوع از پروتز ها باید به راحتی در جای خود قرار بگیرند.پیشنهاد می شود به هیچ عنوان با فشار دادن و یا گاز دادن پروتز را به سمت جایگاه خود هدایت نکیند زیرا باعث آسیب دیدگی به آنها خواهد شد .

پروتز متحرک کامل دندان

این پروتز دندان متحرک از دو بخش تشکیل شده اند قسمت دندان های سفید و بخش صورتی رنگ که به آن پروتز لثه می گویند.قسمت پروتز لثه باید به قدری محکم باشد که کارایی لازم را داشته باشد. درمان بی دندانی با این روش در مقایسه با روش های ایمپلنت بسیار کم هزینه تر می باشد.پروتز های دندانی کامل را می توان در انواع معمولی و یا لثه نرم مشاهده کرد.

مدت دوام پروتز دندان

شما باید بعد از گذاشتن پروتزهای دندانی مقداری شکیبا باشید تا به آنها عادت کنید . در روز های اولیه در دهان التهاب بافتی به وجود می آید و این امر ممکن است سبب جایگیری نامناسب پروتز ها شود .بهتر است به صورت منظم با دندانپزشک خود ملاقات داشته باشید تا پروتز در نهایت به نحوی صحیح تنظیم شود .بعد از گذشت این دوره باید رعایت بهداشت همراه در دستور کار شما قرار گیرد هر چقدر بیشتر به بهداشت دهان و دندان خود توجه داشته باشید عمر پروتزهای دندانی بیشتر خواهد شد.همچنین مواد غذایی را که مصرف می کنید می تواد در ماندگاری پروتز ها تاثیر گذار باشد.

تاج دندان

تاج دندان، به معنای پوشش دندان با مواد دائمی و ثابت است که باعث استحکام و زیبایی دندان ها می شود و احتمال شکستگی را نیز کاهش می دهد.

زمانی که مقدار کمی از ساختار دندان باقی بماند و یا بیشتر قسمت های یک دندان با مواد پر شده باشد، پروتز تاج دندان نیاز می شود. پر کردگی ها به خصوص در دندان های عقبی، نسبت به فشارهای زیاد ناشی از جویدن مقاوم نخواهند بود و در نتیحه، زودتر از ما بقی دندان ها کهنه و فرسوده می شوند. همین عامل در کم شدن ارتفاع دندان و زیبایی آن نیز تاثیر می گذارد.

در مواردی که تنها ریشه دندان باقی بماند، با استفاده از پروتز تاج دندان، از ریشه محافظت خواهد شد. اگر کیفیت این پروتز بالا و خوب باشد، برای سال ها سالم باقی می ماند.

پل دندان

زمانی که فضای اطراف دندان تخریب می شود، اما در دو طرف آن، دندان های سالمی وجود داشته باشد، پروتز پل دندان نیاز می شود. از مزایای بریج دندان، می توان به زیبا شدن لبخند، پر شدن قسمت های خالی و بی دندان، بهبود فرم و شکل دندان، و جلوگیری از تغییر دندان اشاره کرد.

این نوع پروتز دندان  با رعایت بهداشت برای سال ها باقی می ماند.

پروتز یک دست و متحرک

این قبیل پروتز ها را حتما در پدر بزرگ و یا مادر بزرگ تان دیده اید. در شرایطی که فرد تمام دندان های خود را به طور کامل از دست داده باشد، از پروتز یکدست استفاده می شود. این پروتز کم هزینه ترین نوع است.

در مقاله پروتز ثابت دندان و پروتز متحرک دندان می توانید اطلاعات بیشتری از این نوع پروتز ها کسب کنید.

پروتز دندان چیست ؟


بسیاری از افراد پروتز های دندانی را با عنوان روکش دندان می شناسند . پروتزهای دندان می تواند در بسیاری از موارد برای زیبایی دندان ها ، اصلاح مشکلات ظاهری آن ها ، جایگزینی و استحکام بخشیدن به دندان ها مورد استفاده قرار بگیرد .
پروتزدندان برای اصلاح بد رنگی دندان ها می تواند با پوششی ماندگار و مستحکم زیبایی و درخشندی گرا به دندان بازگرداند .

یکی از مهم ترین کاربرد های پروتز ها ، اصلاح مشکلاتی نظیر پوسیدگی و یا تخریب بیش از اندازه ی دندان است .
در مواردی که دندان ها دارای دیواره ی بسیار نازکی باشند که توانایی نگهداری آمالگام و یا مواد داخل خود را نداشته باشد نیاز است تا با استفاده از پروتز های دندانی زیبایی و استحکام را به آن ها باز گردانید . وقتی دندان به شدت تخریب می شود و در واقع دندانپزشک برای از بین بردن میزان خرابی دندان ها بافت دندان را به مقدار زیادی می تراشد، در کنار درمان به شما پیشنهاد می شود که با استفاده از پروتز دندان ظاهر و استحکام آن را افزایش دهید .

پروتز ثابت دندان
پروتز ثابت دندان

سوالات متداول درباره پروتز دندان

در انتها می توانید سوالات خود را از دکتر سعید میرزایی در خصوص انواع پروتز های دندانی در بخش نظرات بپرسید.یا به بخش مشاوره آنلاین مراجعه کرده تا از خدمات مشاوره آنلاین دکتر میرزایی بهرمند شوید.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم
باتشکر مدیریت سایت دکتر سعید میرزایی

دکتر سعید میرزایی

دکتر سعید میرزایی در دندانپزشکی صبا متخصص در پروتز های دندانی انجام خدمات دندانپزشکی زیبایی : اصلاح طرح لبخند ، ایمپلنت دندان ، لمینیت دندان ، پروتز دندان ثابت ، پروتز دندان متحرک ، ارتودنسی ، بلیچینگ دندان و ...

3 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *