/ دکتر سعید میرزایی / مقالات / کامپوزیت دندان چگونه انجام میشود؟
۹ دقیقه

4 / 5. 4

بهترین دندانپزشک زیبایی برای کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان چگونه انجام میشود؟

آنچه می خوانید...

کامپوزیت ها یکی از جدیدترین روش هایی است که برای زیباتر کردن ظاهر دندان ها و رفع عیوب دندان ها استفاده می شود. داشتن یک لبخند زیبا می تواند ظاهر چهره شما را بهبود بخشد. با این حال، عیوب دندان، مانند دندان شکسته، لکه روی دندان و دندان های کج، می تواند ظاهر ناخوشایندی ایجاد کند. بنابراین کامپوزیت دندان یکی از بهترین راه ها برای پوشاندن این عیوب در دندانپزشکی زیبایی هستند. که لبخند زیبایی را برای شما ایجاد می کنند. کامپوزیت ها نوعی خمیر هستند که از ماتریس الیگومری مبتنی بر رزین و پرکننده معدنی ساخته می شوند. آنها استحکام بالایی دارند و باید بدانید که آنها راهی سریع و بی خطر برای زیباسازی دندان هایتان هستند.

نامهای دیگر کامپوزیت دندان، کامپوزیت ونیر، باندینگ و ترمیم دندان با مواد همرنگ است. روکش ها را می توان جزو یکی از رایج ترین روش های زیبایی دندانپزشکی دانست. کامپوزیت‌ها از چشمگیر ترین روش های دندانپزشکی مدرن هستند. در این روش با قرار دادن نوعی روکش زیبایی روی دندانها ایرادهای ظاهری آنها مثل ترک‌ها، لب‌ پریدگی‌ها، لکه‌ها و عیوب مربوط به فرم و اندازه‌ی آنها را از نظر پنهان می‌کنند.

کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت‌های دندانی یا کامپوزیت های مبتنی بر رزین، مواد مصنوعی و آبگریز هستند که ماتریس پلیمری را با پراکندگی ذرات پرکننده شیشه، مواد معدنی یا رزین و یا الیاف کوتاه ترکیب می کنند.

آنها برای ترمیم ساختار دندان از دست رفته در اثر ضربه، پوسیدگی یا سایر بیماری ها استفاده می شوند. از کامپوزیت ها همچنین می توان به عنوان ساروج برای روکش های سیمانی، پل ها و سایر پروتزها استفاده کرد.

انواع کامپوزیت دندان

ترکیب کامپوزیت و اندازه ذرات پرکننده می‌تواند بر موفقیت ترمیم شما تأثیر بگذارد. انتخاب یک کامپوزیت دندانی می تواند پیچیده و گیج کننده باشد. هر کامپوزیت تجاری موجود دارای مجموعه‌ای از ویژگی‌ها، مزایا و کاستی‌های متفاوتی است که ثابت نگه داشتن آن‌ها ممکن است سخت باشد – به‌ویژه زمانی که هر سازنده فناوری‌های خود را متفاوت نام می‌برد.

واقعیت این است که کامپوزیت های دندانی بیشتر از مجموع اجزای آن ها هستند، اما هر قسمت به دلیلی انتخاب می شود. دانستن اینکه دقیقاً چه چیزی در کامپوزیت شما وجود دارد و هر عنصر چه چیزی را روی میز می آورد، می تواند به شما کمک کند تا برای هر موردی انتخاب درستی داشته باشید.

کامپوزیت های ریز پر شده (Microfilled Composites)

این ذرات کوچک، زیبایی ظاهری بسیار خوبی را با جلای بسیار بالا و به راحتی حفظ می کنند. با این حال، موازنه در خواص مکانیکی است. برای دستیابی به این نتایج، میکروپرها حاوی پرکننده کمتری هستند که منجر به استحکام کمتر، مقاومت در برابر سایش کمتر و انقباض پلیمریزاسیون بیشتر می شود.

نمونه کار ونیر کامپوزیت

کامپوزیت های ماکرو پر شده (Macrofilled Composites)

ماکروفیل ها دارای ذراتی هستند که اندازه آنها بین 10 تا 50 میکرومتر می باشد. این ذرات بزرگ استحکام عالی را ارائه می دهند، اما زیبایی ضعیفی دارند. تکمیل و صیقل دادن آنها دشوار است. مشکل صیقل دادن این ذرات به دلیل اندازه پرکننده ذرات بزرگ بود. امروزه هیچ کامپوزیت ماکروفیل پرکاربردی وجود ندارد.

کامپوزیت های هیبرید (Hybrids Composites)

کامپوزیت‌هایی هستند که استحکام ماکروفیل‌ها و صیقل‌پذیری میکروفیل‌ها را در کنار هم قرار می‌دهند. آنها حاوی ترکیبی از ذرات بین 10 تا 50 میکرومتر و همچنین ذرات 40 نانومتری هستند.

موارد کاربرد کامپوزیت دندان

لب‌پریدگی دندان

دندان به علل متفاوتی مثل حوادث رانندگی، اتفاقات در حین فعالیتهای ورزشی مثل بوکس، فوتبال و … امکان لب پر شدن دارد. کامپوزیت ونیر این عارضه را برطرف می‌کند.

درمان تغییر رنگ دندان

افرادی که به دلایل مختلف دندان هایشان دچار تغییر رنگ شده است. و یا دچار لکه های تیره یا رنگی روی دندان های خود هستند. می توانند با انجام کامپوزیت این مشکل را برطرف نمایند. و ظاهر مطلوب ترین ایجاد نمایند.

درمان دندانهای فاصله‌دار

در برخی موارد نا منظم بودن دندان ها نظیر فاصله بین دندانی را می توان به جای ارتودنسی با کمک کامپوزیت بهبود بخشید. با کامپوزیت می توان فاصله دندان ها به خصوص در دندان های جلو تغییرات خوبی ایجاد نمود.

درمان فرم نامناسب دندانها

از دیگر کاربردهای کامپوزیت اضافه کردن به طول یا عرض دندانهاست. علاوه بر این با اضافه کردن کامپوزیت به آخر دندانها، می‌توان لبه‌های آنها را صاف‌تر نمود یا به طور کلی فرم دندانها را متناسب‌تر ساخت.

درمان کجی جزئی دندانها

به کمک این روش درمانی می‌توان کجی دندانها را نیز اصلاح کرد. ابتدا دندانپزشک کمی دندانها را می‌تراشد، سپس با مواد کامپوزیت دندانها را به اندازه‌ی دندانهای کناری صاف و مرتب می‌کنند.

درمان شکستگی‌ها

شاید برای تعداد زیادی از افراد پیش بیاید که در اثر برخی عوامل دچار شکستگی‌های کوچکی در دندانهایشان بشوند. با روش کامپوزیتِ دندان می‌توان به سرعت این شکستگی‌ها را پوشش داد.

مراحل کامپوزیت دندان

لازم به ذکر است که این روش درمانی نیازی به قالب گیری و لابراتور ندارد. هچنین این روش باید در مطب و توسط دندانپزشک خوب در غرب تهران انجام شود. جایگذاری و نصب کامپوزیت ها به راحتی انجام می شود زیرا کامپوزیت لایه بسیار نازکی است که بر روی دندان قرار می گیرد و برای نصب آن نیازی به تراش سطح بیرونی دندان وجود ندارد.

این روش درمانی طی یک جلسه درمطب دکتر انجام می شود. پس از بررسی های انجام شده لایه های ونیر کامپوزیت به کمک چسب های مخصوص بر روی دندان ها باند می شوند. قدرت این چسب ها به گونه ای است که به راحتی نمی شکنند. اما نکته مهمی که باید به آن توجه کرد این است که بعد از انجام کامپوزیت باید مواظب جویدن خود باشید و از جویدن اجسام خیلی سخت دوری کنید.

نحوه انجام این روش به گونه ای است که پس از تمیز کردن و آماده سازی دندان مواد خمیری شکل کامپوزیت بر روی دندان ها قرار می گیرد. و با استفاده از دستگاه های مختلف و نور مخصوص بر روی دندان ها فرم می گیرند.

فیلم کامپوزیت دندان جلو

در زیر نمونه کار کامپوزیت دندان جلو توسط دکتر سعید میرزایی را ملاحظه می کنید.

رنگ کامپوزیت دندان

ترمیم های کامپوزیت باید از ویژگی های نوری دندان های طبیعی تقلید کنند. از نظر تئوری، در تکنیک چینه‌بندی، هنگام جایگزینی عاج، باید سایه عاج انتخاب شود. هنگام جایگزینی مینا باید از سایه مینا استفاده شود. و در نهایت هنگام جایگزینی لبه انسیزال نیمه شفاف، بهتر است از یک سایه شفاف کامپوزیت استفاده شود. هنگام مشاهده یک دندان در نمای جانبی مقطعی، می توان مشاهده کرد که مینای دندان در حاشیه لثه نازک ترین است و عاج نزدیک به سطح (ناحیه کروم بالاتر) قرار دارد.

مزایای کامپوزیت ونیر دندان

این روش دارای مزایای بسیاری است که مهم ترین آن ها عبارتند از:

 • از مهم ترین مزایای کامپوزیت ونیر دندان می توان تراش دهی کم در آن اشاره نمود.
 • زمان انجام کامپوزیت وینر نسبت به سایر روش ها بسیار کم می باشد. زیرا این روش نیاز به استفاده از لابراتوار ندارد.
 • هزینه انجام کامپوزیت نسبت به لمینت دندان کمتر است. درباره بلیچینگ دندان بخوانید.

برای مشاهده نمونه کار های بیشتر در گالری نمونه کار ها کلیک نمایید.

عوارض کامپوزیت دندان

عوارض کامپوزیت های دندانی در بسیاری از موارد ناشی از درمان غیر اصولی و عدم مراقبت های لازم است. درمان نامناسب می تواند منجر به عوارضی مانند التهاب لثه شود که بسیار شایع است. و تنها راه درمان آن حذف کامپوزیت های قبلی، انجام درمان های لازم و گذاشتن کامپوزیت جدید است. علاوه بر این عارضه، تغییر رنگ دندان ها و مشکلات پوسیدگی نیز از عوارض درمان غیر اصولی به شمار می رود.

در برخی موارد به دلیل رعایت نکردن بهداشت دندان، پوسیدگی ایجاد می شود، به عنوان مثال اگر از نخ دندان استفاده نکنید و غذا بین دندان ها باقی بماند، به مرور زمان پوسیدگی ایجاد می شود.

اگر کامپوزیت به درستی نصب و صیقل داده نشود. ممکن است باعث ناراحتی در خوردن شود.

بیشتر بخوانید: انواع لمینت دندان

تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان

سوالات بسیاری راجع به تفاوت ونیر کامپوزیت و لمینت سرامیکی برای مراجعین به وجود می آید. حال می خواهیم شما را با تفاوت های این دو روش آشنا کنیم. این دو روش هر دو برای رفع زردی و برفرمی دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از مهم ترین تفاوت های کامپوزیت و لمینت دندان عبارتند از:

 • جنس موادی که مورد استفاده واقع می شود.
 • برای ساخت لمینت سرامیکی حداقل ۳ هفته زمان لازم است اما Dental composite را می توان در همان جلسه اول انجام داد.
 • در روش لمینت سرامیکی دندان ها باید تراش بخورند و قالب گیری شوند اما در روش کامپوزیت نیازی به تراش وجود ندارد.
 • لمینت سرامیکی نیازی به پالیش ندارد اما کامپوزیت ها در فاصله زمانی ۱ سال نیاز به پالیش دارد.
 • اگر به هردلیلی لمینت ها دچار لب پریدگی شوند امکان ترمیم برای آن ها وجود ندارد اما در کامپوزیت ها این امکان وجود دارد.

برای اطلاع از هزینه کامپوزیت ونیر روی صفحه آن کلیک کنید.

مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان

رعایت نکات زیر پس از انجام کامپوزیت دندان اهمیت بسیاری دارد.

 • رعایت بهداشت دهان و دندان
 • از ساییدن دندان های خود و دندان قروچه جلوگیری شود.
 • مواد غذایی با احتیاط جویده شود.
 • برای باز کردن برخی اجسام مانند بسته های پلاستیکی و … از دندان ها استفاده نشود.
 • از جویدن و گاز زدن یخ خودداری شود.

کامپوزیت دندان در غرب تهران

انجام Dental composite به ظرافت و دقت بسیار بالایی نیاز دارد. از آن جایی که در این روش زیبایی دندان تراش نمی خورد. اگر روکش کامپوزیتی با قطر مناسب ساخته نشود زیبایی خود را از دست داده. و دندان ها جلو تر از حالت قبل به نظر می رسند.

برای انجام کامپوزیت ونیر یا لمینت بهتر است به یک دندان پزشک ماهر و با تجربه مراحعه نمایید. برای این کار می توانید ویدئوها و نمونه کار های دندانپزشک مد نظر ود رت مشاهده نمایی تا به مهارت و ظرافت کار ایشان پی ببرید. همچنین یک یاز خدمات خوبی که دندانپزشکان زیبایی بعد از انجام کامپوزیت ارائه می دهند امکان پولیش و ترمیم کامپوزیت بعد از انجام آن است.

در انتها می توانید سوالات خود را از دکتر سعید میرزایی متخصص دندانپزشکی زیبایی در بخش نظرات سایت بپرسید.

دکتر سعید میرزایی

دکتر سعید میرزایی در دندانپزشکی صبا متخصص در پروتز های دندانی انجام خدمات دندانپزشکی زیبایی : اصلاح طرح لبخند ، ایمپلنت دندان ، لمینیت دندان ، پروتز دندان ثابت ، پروتز دندان متحرک ، ارتودنسی ، بلیچینگ دندان و ...

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *