/ دکتر سعید میرزایی / مقالات / مراقبت های بعد از گذاشتن پروتز های دندانی
۷ دقیقه

5 / 5. 1

انواع پروتزهای دندان

مراقبت های بعد از گذاشتن پروتز های دندانی

آنچه می خوانید...

مراقبت های بعد از گذاشتن پروتز های دندانی

آیا دندان های شما هم لکه دار و پوسیده شده اند؟

برای از بین بردن پوسیدگی و لکه های بد دندانی و بهبود و بازسازی آن ها می توان از روش های زیادی کمک گرفت. یکی از این روش های موثر و مقرون به صرفه، کار گذاشتن انواع پروتز دندان است که می تواند سلامت و زیبایی دندان های شما را در طولانی مدت تضمین کند.

پروتز ها برای پیشگیری، بازسازی، ترمیم و زیباسازی دندان ها مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از ویژگی هایی که استفاده از پروتز دندان را از دیگر روش های زیباسازی و درمانی دندان ها، متمایز کرده است، متحرک بودن آن ها است.

دندان پزشک با استفاده از پروتز ها، دندان های افراد را ساخته و ترمیم می کنند تا دندان ها جلوه خاص خود را حفظ کنند. پروتز دندان می تواند از دندان های طبیعی محافظت کند.

انواع پروتزهای دندان
انواع پروتزهای دندان

پروتز دندانی چیست؟

پروتز در اصطلاح عامیانه به معنی دندان مصنوعی یا شی خارجی داخل دهان است که برای ترمیم (بازسازی) نقائص موجود در داخل دهان یا قسمت های از دست رفته دندان و از بین رفتن ساختارهای نرم یا سخت فک استفاده می شود.. عارضه های دندانی در گفتار افراد تاثیر بسزایی دارد. دندان پزشکان به منظور زیباسازی و درمان دندان، پروتز را تجویز می کنند. پروتز دندان با اتصال به دندان ها یا ایمپلنت های دندانی، مورد استفاده قرار می گیرند.

 انواع پروتز دندان

1- پروتز های ثابت دندان

این نوع از پروتز ها یک جانشین برای دندان از دست رفته محسوب می شود. برای چسباندن یا کاشت دندان از آن ها استفاده می شوند، این پروتزها شامل: روکش دندان که جزو پروتز های ثابت محسوب می شود. دو نوع روکش دندان وجود دارد: روکش دندان تک واحدی و بریج دندان.

با استفاده از روکش دندانی می توان قسمت های خراب و شکسته شده دندان ها را پوشش داد که تحت عنوان روکش تک واحدی دندان شناخته می شود.

توجه داشته باشید از بریج دندان تحت هیچ شرایطی برای جایگزین کردن دندان استفاده نمی شود.

بریج دندان می تواند یک محافظ خوب برای دندان باشد. هم چنین برای پوشش دهی ایمپلنت ها هم از بریج دندان استفاده می کنند.

2- پروتز های متحرک دندان با قابلیت جا به جایی

رایج ترین پروتز مورد استفاده در دندان پزشکی، پروتز متحرک است. پروتز متحرک یک روش غیر تهاجمی است که کاربرد های فراوانی در دندان پزشکی دارد.

پروتز متحرک دندان توسط بافتهای اطراف دندان پشتیبانی می شود و ممکن است در صورت عدم استفاده توسط بیمار برداشته شود و در صورت لزوم جایگزین شود. شایان ذکر است که دندان های مصنوعی هم از نوع پروتز متحرک محسوب می شوند که می تواند باعث افزایش اعتماد به نفس افراد شود، زیرا با از دست دادن دندان ها، معمولاٌ افراد در ارتباطات اجتماعی خود دچار مشکل می شوند، سعی می کنند از اطرافیان شان دوری کنند، و نبود دندان های زیبا در دهان شان، عارضه ایی آزار دهنده است.

دکتر سعید میرزایی با داشتن مهارت و تخصص کافی و با استفاده از تجهیزات به روز آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و گرفتن مشاوره و تعیین وقت قبلی می توانید با شماره های ۰۹۱۲۹۲۶۲۱۹۲ – ۴۴۳۳۹۶۷۳ دکتر سعید میرزایی تماس حاصل بگیرید. همچنین می توانید از پیج اینستاگرام دکتر سعید میرزایی دیدن فرمائید.

 انواع پروتز های متحرک دندان

 • پروتز متحرک پارسیل: این نوع پروتز برای جایگزین کردن چند دندان از دست رفته، به طور همزمان به کار می رود. در این روش مابقی دندان ها سالم هستند به راحتی حفظ می شوند.
 • اوردنچر بر پایه دندان: در این روش لق یا کج بودن دندان های مصنوعی، بازسازی می شوند.
 • وقتی که همه ی دندان ها از دست رفته باشند، می توان دو تا دندان را کوتاه کرد و دست دندان را روی آن ها کار گذاشت و به این نوع دست دندان ها که چند دندان در زیر آن ها حفظ می شود، اوردنچر بر پایه دندان گفته می شود.
 • اوردنچر بر پایه ایمپلنت: این روش به علت مقرون به صرفه بودن آن بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد، برای 2 تا 4 دندان از نوعی از دست دندان ها استفاده می شود که ایمپلنت ها بر روی این دست دندان ها قرار می گیرند و دندان ها را ثابت می کند،

نکته: در استفاده از این روش هر چه تعداد دندان ها بیشتر باشد، شانس طول عمر بیشتری دارند.

استفاده از اوردنچر ها مزیت های فرا.وانی دارد، که ما در این جا به صورت اجمالی آن ها را نام می بریم، تا با انتخاب بهترین روش بیشترین کیفیت را از درمان تان دریافت کنید.

پروتز با پایه لمینت
پروتز با پایه لمینت

مزیت اوردنچر

 • حفظ استخوان آلوئولار ،
 • افزایش پایداری دندان ها
 • کیفیت زندگی افراد را بهبود می بخشد.
 • می توانید به راحتی هر غذایی که دوست دارید را میل کنید.
 • هم چنین برای بیمارانی که دارای نقائص مادرزادی مانند الیگودونتیا، شکاف کام، دیستوز کلیدوکرانیال، مفید فائده است.

3- ایمپلنت دندان

ایمپلنت، روشی موثر در کاشت دندان است و نوعی جراحی محسوب می شود که برای حمایت از پروتز دندان مانند تاج، پل، ارتودنسی هم چنین با استخوان فک یا جمجمه ارتباط برقرار می کند.. همچنین به عنوان کاشت یا فیکسوز دندان شناخته شده است.

در به کارگیری پروتز ها باید نکاتی بسیارمهمی را در نظر گرفت؛ مثلا اینکه آیا فرد سابقه ی بیماری خاصی دارد؟ آیا از نسخه ایی خاصی تبعیت می کند؟ چون امکان دارد پروتز ها با برخی داروها ناسازگاری داشته باشند. اقدامات پیش از کار گذاشتن پروتز ها و هم چنین مراقبت های بعد از آن از اهمیت بسیار بالایی برخورددار است .

مراقبت بعد از گذاشتن پروتز های دندانی

 • بعد از قرار دادن پروتز، امکان دارد بیمار احساس درد داشته باشد، که توسط دندان پزشک آنتی بیوتیک تجویز می شود.
 • تا 24 ساعت پس از انجام عمل، باید غذاهای سرد استفاده کند .
 • مایعات بسیار دریافت کند.
 • تا حدودی خونریزی بعد از عمل، طبیعی است و می توان با استفاده از گاز های استریل مخصوص آن را کنترل کرد.
 • برای کاهش تورم و التهاب می توان مرتباٌ از پانسمان های مخصوص استفاده کرد.
 • بیمار بعد از عمل باید حداقل تا 24 ساعت استراحت کند و از انجام فعالیت های سنگین خودداری کند.
 • اگر بخیه داشته باشید برای برداشتن بخیه بعد از یک هفته باید به دندان پزشک مراجعه شود.
 • از استعمال دخانیات و مصرف مشروبات الکلی اجتناب کنید.

در آخر این که برای تسریع در روند بهبودی باید نکات ذکر شده را حتما رعایت کنید.

نتیجه گیری

استفاده از پروتز ها، تخصص و تبحر خاص دندان پزشک را می طلبد تا بیمار به نتیجه مطلوب خود را کسب کند. با کار گذاشتن پروتز مناسب دندان تان می توانید لبخندی شایسته و زیبایی داشته باشید. پروتزها حس جوانی و شادابی را به شما هدیه می دهند.

در این میان باید دقت داشت که قبل از انجام هر کاری ابتدا در مورد دندانپزشک مورد نظرتان چه در زمینه درمانی و چه در زمینه زیبایی تحقیقات لازم را انجام دهید و با کسب اطمینان لازم و اعتماد کامل به دندانپزشک، دندان های خود را به او بسپارید.

برای اطلاع از هزینه پروتزهای دندان می توانید به مطب دکتر سعید میرزایی متخصص پروتزهای دندانی مراجعه کنید.

دکتر سعید میرزایی

دکتر سعید میرزایی در دندانپزشکی صبا متخصص در پروتز های دندانی انجام خدمات دندانپزشکی زیبایی : اصلاح طرح لبخند ، ایمپلنت دندان ، لمینیت دندان ، پروتز دندان ثابت ، پروتز دندان متحرک ، ارتودنسی ، بلیچینگ دندان و ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *