/ دکتر سعید میرزایی / مقالات / لمینت دندان + نمونه کارهای واقعی قبل و بعد
۳۰ دقیقه

4.5 / 5. 2

لمینت دندان دکتر میرزایی

لمینت دندان + نمونه کارهای واقعی قبل و بعد

آنچه می خوانید...

امروزه لمینیت دندان به عنوان جایگزینی مناسب برای ارتودنسی ارائه شده است. لمینت می تواند بیشترین مشکلات ظاهری دندان را در طول تنها یک جلسه درمان نماید. این روش که در دندانپزشکی زیبایی کاربرد بسیار زیادی دارد. می تواند به رفع بد رنگی، بد فرمی و پوسیدگی دندان کمک نماید. دقت در انتخاب دندانپزشک زیبایی برای لمینت دندان به شما کمک می کند. که بهترین نتیجه و ماندگار ترین روش را برای دندان های آسیب دیده و یا بد فرم خود انتخاب نمایید

دندان های سالم و تمیز یکی از اصول زیبایی است. بار شنیده ایم که لبخند چهره افراد را زیبا تر می کند. اما اگر دندان های سالم و تمیزی نداشته باشیم. این لبخند جذابیتی نخواهد داشت. اولین نکته ای که برای داشتن لبخندی جذاب لازم است سلامت دندان هاست. با مراجعات منظم به دندان پزشکی و پیگیری سلامت دندان ها می توانیم به این امر دست یابیم.

اگر چه بیشتر افراد تصور می کنند دندان های سالم و تمیز دندان های سفید هستند. اما باید گفت رنگ اصلی دندان در بسیاری از افراد شیری است و نه سفید . اما با این وجود سفید کردن دندان ها از جمله اعمال زیبایی پرطرفدار است که باعث زیبایی بیشتر فرد می شود. روش های مختلفی برای سفید کردن دندان ارائه شده است که لمینیت دندان یکی از روش های دائمی و موثر در سفید کردن دندان است که در طول این مقاله به طور کامل به آن می پردازیم.

لمینیت دندان در تهران

یکی از روش های اصلاح طرح لبخند در دندانپزشکی زیبایی، لمینیت است. لمینت که امروزه در بسیاری از موارد جایگزین ارتودنسی شده است. می تواند به اصلاح بد رنگی ، بد فرمی و پوسیدگی دندان ها بپردازد.
لمینیت‌ها می توانند روی هم رفتگی و یا جلوزدگی دندان را جبران کنند. و البته یک درمان مناسب برای بستن فواصل دندانی خواهد بود .

نمونه کار لمینیت دندان
نمونه کار زیبایی دندان 3
نمونه کار لمینیت دندان 4

بسیاری از افراد که از دندان های روی هم رفته خود احساس ناراحتی دارند. اما تمایلی به انجام ارتودنسی ندارند. می توانند از لمینیت دندان به عنوان روش اصلاح طرح لبخند استفاده نمایند. این روش بدون آسیب وارد کردن به دندان های اصلی باعث زیبایی، درخشندگی و دوام دندان ها می شود .

همچنین افرادی که دندان های آن ها دچار بد رنگی شده است. ( که بیشتر به دلایل موروثی و یا مصرف بیش از اندازه سیگار و دخانیات بروز می نماید) می توانند برای سفید کردن دندان ها و درخشندگی بیشتر آن ها از لمینت دندان استفاده کنند . این روش که برای مدت های طولانی و چندین سال ماندگاری دارد می تواند در  چهره ی شما تغییر قابل توجهی ایجاد نماید .

مراحل لمینت دندان

در لمینت دندان میزان کمی دندان ها تراش داده می شوند. بعد از تراش دهی، قالب از دندان ها تهیه شده و برای ساخت روکش دندان به لابراتوار فرستاده می شود. روکش دندانی که چینی می باشد تا ساخت روکش دندان اصلی بر روی دندان ها قرار داده می شود. بعد از ساخت در لابراتوار که حدود ۲ هفته زمان می برد. روکش بر روی دندان مراجعه کننده قرار داده می شود. و در صورت نیاز به تراش دهی مجدد تراش داده می شود. تا دندان درست در سر جای خود قرار گیرد. سپس بعد از اطمینان از هماهنگی دندان ها با روکش دندان، توسط چسب قوی و مخصوصی بر روی دندان چسبیده می شود. این کار طی یک جلسه صورت می گیرد. مراحل لمینت دندان ار به طور کامل در این مقاله بخوانید.

اصلاح طرح لبخند 60
اصلاح طرح لبخند 7
اصلاح طرح لبخند 2

شایان ذکر است که در همان جلسه اول باید تغییرات مورد نظر به دندانپزشک اطلاع داده شود. تغییر رنگ و سایر موارد بعد از ساخت قابل تغییر نیست . درباره رنگ لمینت دندان بخوانید.

لمینت های کامپوزیتی:

در این روش پزشک مواد سفید خمیری شکل را روی دندان ها قرار می دهد. و ممکن است این دندان ها بر اثر شکستگی آسیب دیده باشند. برای این که کامپوزیت نتیجه بهتری داشته باشد. باید مواردی مانند استعمال دخانیات و مصرف زیاد چای که باعث تغییر رنگ مواد کامپوزیت دندان می شود را رعایت کرد.

لمینت های لابراتوری:

به این روش انجام می شود که یک تراش مختصر در سطح دندان توسط پزشک در مطب ایجاد می شود. و قالب گیری می شود و این قالب به لابراتوری ارسال می شود. سپس یک پوسته خیلی نازک ساخته می شود و با چسب مخصوص روی سطح دندان چسبانده می شود.

در این نوع لمینت متحرک دندان تغییر رنگ وجود ندارد. چون مواد در حرارت بالایی پخته می شود. و در نهایت یک چینی براق روی دندان چسبیده می شود. و خیلی مقاومت تر از کامپوزیت است.

تفاوت لمینت با کامپوزیت دندان

این دو روش زیبایی که ممکن است به دلایل مختلفی مورد استفاد قرار گیرند با یکدیگر تفاوت بسیاری دارند. از جمله :

 • استحکام در روش لمینت دندان بسیار بیشتر است.
 • ثبات رنگ در لمینت دندان بالاتر بوده بنابراین روش مطمئن تری می باشد.
 • هزینه کامپوزیت دندان نبست به لمینت دندان بیشتر می باشد.
 • تراش دهی در کامپوزیت دندان وجود ندارد و یا بسیار کمتر است.
 • ماندگاری لمینت دندان بسیار بالاتر است.
 • امکان برداشتن و یا تغییر در کامپوزیت دندان وجود دارد.

آیا لمینیت دندان با تراش دندان همراه است؟

خیر، لمینیت ها هیچ آسیبی به بافت دندان وارد نمی کنند. و البته در خارجی ترین قسمت دندان طراحی و نصب می شوند.

 

لَمینت دندان یک پوسته است که بسیار نازک ، ظریف و درخشان است. زمانی که لامینیت روی دندان قرار می گیرد. علاوه بر درمان مشکلات قبلی دندان و رفع آن ها ، باعث زیبایی و دوام بیشتر دندان می شود . دندانی که پوسیده است نیاز به کمی تراش دارد تا پوسیدگی های آن بر طرف شود. بعد از تراش دندان شاهد کمتر شدن حجم دندان خواهیم بود. و البته با یک سطح نا هموار همراه هستیم. لامینیت می تواند با پوشش قسمت خارجی دندان ظاهر بد رنگ و یا آسیب دیده را اصلاح نماید .

نمونه کار زیبایی دندان 13
نمونه کار زیبایی دندان 12

کاربرد لامینیت

لامینیت دندان می تواند بد رنگی دندان را بر طرف نماید. کشیدن سیگار و یا مصرف مواد غذایی رنگی و عدم رعایت موارد بهداشتی باعث می شود که دندان های فرد زرد و تیره شوند. و البته رفع این زردی و بد رنگی ساده نخواهد بود. با حفظ مینای دندان و عدم آسیب به بافت اصلی آن لامینت سفید و براق روی دندان قرار می گیرد. و با استفاده از مواد همرنگ دندان زیبایی و شادابی را به آن اهدا خواهد نمود . اصلاح طرح لبخند می تواند یک یا چند مورد از خدمات دندانپزشکی زیبایی را شامل شود. که لامینت دندان یکی از موارد خواهد بود .

انواع لمینت دندان :

لمینت ها در انواع مختلف سرامیکی و کامپوزیتی ارائه می شوند. که با توجه به موقعیت دندان ها و نیاز بیمار یکی از آن ها انتخاب می شود .

موارد به کارگیری لمینت یا لامینیت دندان از نوع  کامپوزیتی  یا سرامیکی :

– در زمان شکستگی دندان

– رنگ بد دندان

– بروز ترک در دندان

– کج شدگی و شکل بد دندان

– برای جایگزین نمودن راهکار موثر به جای ارتودنسی

در چنین شرایطی استفاده از لمینت دندان از جنس کامپوزیت و یا سرامیک کمک کننده خواهد بود .

لمینت سرامیکی :

لمینت های سرامیکی برای قرار گرفتن برروی دندان ها نیاز به تراش دندان و قالب گیری دارند. دندانپزشک زیبایی در مواردی که پوسیدگی دندان زیاد باشد. و یا اینکه فرم دندان ها بسیار بهم ریخته باشد این روش را توصیه می کند. لمینت سرامیکی دندان با توجه به نیاز فرد قابلیت انتخاب رنگ را دارند. و فرد می تواند درجه ی روشنی و سفیدی دندان خود را انتخاب نماید .

مراحل نصب لمینت های سرامیکی

برای نصب لمینت سرامیکی نیاز است تا بعد از تراش دندان ها ( به میزان مشخص و مورد نیاز) قالب دندان ها گرفته شود، این قالب گیری به منزله ی تشخیص جایگاه دندان ها در فک می باشد و نسبت به آن موقعیت لمینت ها را مشخص می نمایند .

سپس با ارسال قالب به لابراتوار لمینت های متناسب با دندان ها تهیه می شوند و سایر مراحل نصب توسط دندان پزشک زیبایی با دقت و مهارت بسیار بالایی که نیاز است انجام می شود .

لَمینت ها برای نصب نیاز به چسب های مخصوصی دارند که به صورت دائمی آن را روی دندان  فیکس می کند و هیچ درز و یا فاصله ای بین دندان ها ایجاد نمی کند. لمینت ها بعد از نصب بسیار درخشان و زیبا هستند و سفیدی خیره کننده آن بسیار ایده آل و گیرا خواهد بود .

 

لامینیت های کامپوزیتی :

لمینت کامپوزیتی ، بدون تراش دندان ، بدون آسیب به دندان و با استفاده از مواد همرنگ دندان مورد استفاده قرار می گیرد . دندان های کامپوزیت شده بسیار زیبا و مرتب هستند و البته استفاده از آن ها بدون نیاز به آسیب و خراش دندان خواهد بود .

بسیاری از نا منظمی ها و البته بهم ریختگی های دندانی توسط لامینیت دندان قابل اصلاح است که امروزه این روش جایگزین مناسبی برای ارتودنسی نیز محسوب می شود .

کاربرد پرسلن در لمینت ونیر:

در ابتدا برای استفاده از روکش های پرسلن دندان مورد نظر آماده شده و سطح آن هماهنگ با سطح دریافت لمینت می شود همچنین لازم است عمل قالب گیری دندان برای انجام لمینت در لابراتوار های مخصوص این امر انجام شود و پس از اتمام ساخت ، دندان پزشک با کمک چسب های مختص لمینت آنها را روی سطح نهایی دندان قرار می دهد در این روش ها گاه بر روی لایه نهایی دندان تراشی اعمال می شود و به دلیل سطحی بودن این تراش داروهای بی حسی استفاده نمی شوند. در سیستم پرسلن برای لمینت ونیر لازم است روکشی موقت استفاده شود تا بهترین نتایج از لمینت دندان به دست آید.

بهترین دندانپزشک لمینیت

دندانپزشک لمینت، کار لمینت کردن دندان ها را به صورت کاملا اصولی و تکنیکی انجام می دهد. چرا که این امر مستلزم توانمندی و تخصص پزشکی است. دندانپزشکی زیبایی برای برطرف نمودن بدشکلی و بد فرمی دندان هایی به هم ریخته و ساخت لبخندی دلنشین و زیبا فعالیت می کند.

در مورد برخی بیماران که با به هم ریختگی کم و پیچش مختصر دندان درگیرند لمینت کاربرد مناسبی داشته. که دقت و ظرافت دندانپزشک در این میان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. حتی کسانی که رنگ دندان هایشان غیرطبیعی و غیرعادی است. مانند دندان های زرد رنگ یا دارای لکه های قهوه ای می توانند از درمان لامینیت بهره گرفته. و ظاهر ناشایست دندان هایشان را ترمیم نمایند. برخی افراد نیز به دلیل زمان بر بودن روش هایی چون ارتودنسی و . . . ترجیح می دهند از روش لمینت استفاده کرده و زودتر نتیجه بگیرند.

اهمیت تجربه

اخیرا دندانپزشکی زیبایی با لامینیت طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است. علاوه بر لامینیت یا لمینت ونیر دندان نیز در بین کسانی که پیگیر زیبایی لبخند خود هستند. نام آشنا شده کلمات مذکور با نام علمی خود هریک نشان دهنده پوشش سطحی و خارجی دندان ها می باشند.

ساخت و تولید لایه های نازک و متناسب لمینت از متریال های کاربردی در دندانپزشکی نیازمند ابعادسنجی دهان و دندان هااست به طریقی که اگر سایز مورد نظر کسری از میلیمتر با سایز مورد نیاز دندان ها اختلاف داشته باشد ، کل درمان تحت الشعاع قرار گرفته و ظاهر ناموزونی را برای فرد ایجاد می نماید.

دندانپزشک برای طرح لبخند زیبا و جذابیت بصری یکی از دو نوع لمینت کامپوزیتی را برمی گزیند : مورد اول : متریال هایی با رنگ مشابه دندان که در تولید لمینت یا لامینیت استفاده می شود و دیگری لمینت یا لامینیت سرامیکی است.

رنگ در لمینیت دندان

لازم است پیش از اقدام به لمینت دندان به رنگ مورد انتظارتان توجه کرده و خواسته خود را از رنگ دندان با دندان پزشک در میان بگذارید. برخی افراد خواهان سفیدی بیش از حد بوده و برخی دیگر از جلب توجه و براقیت زیاد گریزانند پس نکته مهم در رابطه با لمینت دندان ها درجه سفید بودن و رنگ مورد نظر شماست.

خواهید دید که زیبایی به دست آمده از نتایج لمینت کاملا مطابق خواست شما خواهد بود. همچنین نظر دندان پزشک نیز می تواند شما را در این انتخاب یاری نماید گاه تجارب دندان پزشکتان شمارا از تصمیم گیری های اشتباه بازداشته و وی می تواند با ارائه پیشنهاداتی زیبایی و جذابیت چهره شما را به میزان زیادی بالا ببرد .

مشاوره

در جلسات مشاوره ای که برگزار می شود می توانید به طور کامل از نتایج لمینت آگاه شده و خواسته ها و سلایق خود را در این امر دخیل سازید. در ادامه برای مطالعه بیشتر درباره رنگ لمینت دندان می توانید مقاله مرتبط را بخوانید.

انتخاب رنگ لمینت دندان دکتر میرزایی

مزایای لمینت دندان :

لمینت دندان می تواند برای اصلاح طرح لبخند افراد نقش بسیار مهمی را داشته باشد. با ورود لمینت ها به دندانی دندانپزشکی زیبایی دندان ها زیا و لبخند ها ماندگار شدند.

 • لمینت ها باعث پر شدن فضای خالی دندان ها می شود.
 • لمینت می تواند فواصل دندانی را اصلاح نماید.
 • با استفاده از لمییت می توان بد رنگی و زردی دندان را برطرف نمود.
 • لمینت برای اصلاح طرح لبخند کاربرد های فراوانی دارد.
 • لمینت بهم ریختگی دندانی را بر طرف کرده و ترتیب دندان ها را اصلاح می کند.
 • لمینت دندان هیچ آسیبی به بافت دندان اصلی وارد نمی کند .
 • لمینت های دندانی شدید ترین بهم ریختگی های دندانی را اصلاح می کنند.
 • این روش در بسیاری از موارد جایگزین مناسبی برای ارتودنسی هستند.
 • این روش هزینه ی مناسبی دارد.
 • لمینت کردن دندان در طول تنها یک جلسه انجام خواهد شد.
 • زیبایی و درخشندگی دندان ها در این روش بیشتر از ارتودنسی است.
 • امکان انتخاب رنگ و میزان سفیدی دندان در این روش وجود دارد.
 • لمینت به هیچ عنوان باعث پوسیدگی دندان ها نمی شود
 • این روش دندان ها را فرم دهی کرده و باعث می شود که لبخندی زیبا داشته باشید

 

جنس لامینیت ها :

لامینیت دندان  می توانند کامپوزیتی یا سرامیکی باشند که البته با توجه به نیاز بیمار تعیین می شوند.

 

نگهداری از دندان های لمینت شده

بسیاری از افراد بعد از لامینیت دندان نگران حفظ بهداشت و مراقبت از دندان ها می باشند ، یکی از مهم ترین اقدامات بعد از لامینیت دندان ها رعایت اصول و موارد بسیار ساده برای بهداشت و سلامت لامینیت ها می باشد .

بدین منظور نیاز است تا شما به صورت مرتب دندان های خود را مسواک کنید .

مواردی مهم در رابطه با لامینیت دندان :

 • بعد از هر وعده غذایی دندان های خود را مسواک نمایید .
 • مسواک زدن به صورت عمو و با زاویه 45 درجه باشد .
 • حتما پشت دندان ها را بشویید و از نخ دندان استفاده نمایید.
 • بعد از خوردن پفک و مواد خوراکی حاوی رنگ حتما آب میل کنید و مسواک بزنید .
 • در صورت رعایت موارد بهداشتی عمر لامینیت ها بیشتر خواهد شد .
 • در صورت مسواک زدن مرتب دندان های شما سفید و درخشان باقی خواهد ماند .
 • هر 6 ماه برای چکاپ و پالیش های ساده به دندانپزشک خود مراجعه نمایید .

تفاوت لمینت و ونیر کامپوزیت

بسیاری از افراد به اشتباه تصور می کنند که لامینیت دندان و کامپوزیت دندان واژه های متفاوتی هستند که شامل تکنیک های مجزایی می باشد، اما به طور کلی عمل زیبایی دندان ، مرتب کردن آن ها و اصلاح طرح لبخند با استفاده از روکش های نازک دندان را لامینیت دندان می گویند .

در حالت کلی لامینیت های دندانی شامل انواع لامینیت سرامیکی و لامینیت کامپوزیتی می شود . بنابراین زمانی که حرف از لامینیت دندان به عمل می آید ، شما باید به دنبال روش آن که سرامیکی یا کامپوزیتی است باشید .

لامینیت بدون تراش دندان

بسیاری از افراد در تکاپوی لامینیت های بدون تراش هستند و سوالات بسیاری را در رابطه با این نوع لامینیت مطرح می نمایند. با توجه به طرح سوالات شایع لازم است تا توضیحاتی مختصر در این رابطه داده شود .

لامینیت های کامپوزیتی بدون تراش دندان و آسیب به مینای آن به دندان ها متصل می شوند و این اقدام با استفاده از مواد همرنگ دندان انجام می شود ، امکان تعیین میزان سفیدی دندان و درخشندگی آن برای خود فرد وجود خواهد داشت و البته معمولا اصلاح طرح لبخند در طول یک جلسه ی 2 الی 3 ساعته انجام می گردد.

عمر لامینیت

لامینیت دندان بدون تراش دندان بدون آسیب به مینای دندان است که می تواند برای مدت های طولانی حدود 7 تا 10 سال بر روی دندان ها قرار بگیرد ، دقت و توجه به مواردی مانند انتخاب دندانپزشک زیبایی و البته مواد مورد استفاده باعث می شود که کیفیت کار و ماندگاری آن تحت تاثیر قرار بگیرد .

مزایا لامینیت بدون تراش

دقت عمل حین کار و البته هنر و تجربه ی کافی در این زمینه باعث می شود که دندان های اصلی بدون آسیب جدی والبته بدون تخریب بافتی زیبا، سالم و سفید و درخشان شوند و البته توجه به مواردی مانند مراقبت های بعد از لامینیت دندان نیز می تواند در نتیجه ی حاصله تاثیر گذار باشد .

لامینیت بدون تراش دندان که همان لامینیت کامپوزیتی می باشد ، به کامپوزیت دندان نیز معروف می باشد که این امکان را به فرد می دهد که میزان سفیدی و روشنی دندان را انتخاب نماید ، البته انتخاب رنگ جدا از علاقه افراد به سفید صدفی باید با  توجه به مواردی مانند رنگ پوست و فرم چهره و اندازه ی دندان ها مشخص شود .

اگر لامینیت دندان آسیب ببیند

چنانچه لمینیت دندان خراب شده و با شکستگی و ترک مواجه شود ، لازم است برای عوض کردن آنها اقدام کنید . ذکر این نکته ضروری است که اگر شخصی از لمینت دندان بهره می برد باید از آنها همچون دندان طبیعی مراقبت کرده ، بهداشت دهان و دندان را رعایت نماید و از اعمال فشار و ضربه به دندان های خود جلوگیری کند .

اَگر مراقبت های صحیح از دندان لمینت شده به عمل آید ، جای نگرانی نیست ولی به هنگام آسیب یا ترک ، می توان آنها را به راحتی مرمت کرده و با لمینیت جدید جایگزین کرد . همچنین می توان خاطر نشان کرد که ترمیم لمینت های کامپوزیتی آسان تر از نوع سرامیکی آن است چرا که لمینت سرامیکی نیازمند قالب گیری دوباره می باشد .

تفاوت لمینت دندان با ارتودنسی

هر دوی این روش ها برای اصلاح فرم و عملکرد دندان به کار می روند اما هدف اولیه آنها زیباسازی دندان ها و ترمیم آنها است هر دو تکنیک مذکور در آخر توان لبخند زیبا رابه فرد داده و وضعیت ظاهری را بهبود می بخشند . ولی هر کدام کاربرد منحصر به فردی در دندانپزشکی دارد . به این ترتیب که بسته به صلاحدید دندانپزشک و تجربه او بهترین گزینه برای اصلاح دندان انتخاب می شود گاهی نیز سلیقه بیمار مد نظر قرار گرفته و اقدامات درمان انجام می شود .

ارتودنسی

در کل اگر میزان آسیب دندانی و وضعیت آنها روش لمینت دندان را بطلبد ، از لمینت استقاده شده. و اگر کاربرد ارتودنسی کافی باشد ، از این تکنیک برای اصلاح طرح لبخند بهره می گیرند. تا جذابیت چهره دوچندان شود . ارتودنسی به منظور درمان به هم ریختگی و نامنظمی دندان به کار رفته. و در مورد برخی بیماران دندان هایی که در جای خود نیستند اصلاح می شوند . اما اگر بهترین راهکار برای داشتن لبخندی زیبا مد نظر باشد. می توان پس از دوره ارتودنسی و مرتب شدن وضع دندان ها ، از لمینت دندان بهره گرفت .

عوارض لمینت دندان

شایع ترین عوارض لمینیت دندان به شرح زیرند:

شکستن دندان های لمینیت شده : به منظور دوام و پایداری بیشتر دندان هایی که تحت درمان لمینت قرار گرفته اند ، توصیه می شود فرد با شرایط لمینت هماهنگ بوده و کاندیدای مناسب برای چنین درمانی باشد ؛ در مورد کسانی که با بیماری های حوزه دهان درگیرند احتمال بروز شکستگی در دندان های لمینت شده بالا می رود همچنین خودداری از مصرف زیاد غذاهای سخت و صفت در حفظ پایداری لمینت دندان تا حد زیادی کمک کننده می باشد. چنانچه دندان لمینیت شده دچار شکستگی و یا آسیب شد ، این مشکل به با توجه به ابعاد آن به راحتی ترمیم می شود.

بروز حساسیت دمایی پس از لمینیت

روش درمانی لمینت مانند تمامی درمان های حوزه دندان در مقابل تغییرات دمایی شدید حساس بوده و لازم است در ابتدا بیمار مراقبت های لازم را انجام داده و از مصرف مواد بسیار سرد بلافاصله پس از تغذیه گرم خودداری کند و برعکس این امر علاوه بر آسیب رسانی به دندان ، صدمات جبران ناپذیری به دستگاه گوارش به ویژه مری و معده وارد می کند.

تغییر رنگ

اگر فرد پس از درمان لمینیت در مصرف نوشیدنی های رنگ دار و دخانیات ، سیگار ، قلیان و . . . افراط کند و یا عاداتی همچون مصرف زیاد چای یا قهوه را داشته باشد ، ممکن است بخش هایی از لبه دندان تغییر رنگ داده و زیبایی خود را از دست بدهند. هر قدر فرد در مصرف این مواد بیشتر زیاده روی داشته باشد ، تغییر رنگ نیز بیشتر می شود .

 

قیمت لمینت دندان

هزینه لمینیت دندان کاملا وابسته به شرایط تاثیرگذار در اصلاح دندان ها و ایرادات آنها ست . در برخی از بیماران فرم دندان ها منظم بوده و ابعادشان استاندارد و متناسب است به این ترتیب در مورد این اشخاص هزینه کمتر می شود حتی هستند کسانی که می خواهند تنها 2 یا 4 دندان خود را لمینیت کنند به این ترتیب قیمت لمینت دندان بسیار کمتر از دیگران می شود . برای مطالعه اطلاعات بیشتر درباره قیمت لمینت دندان مقاله مرتبط را بخوانید.

در این خصوص توصیه می شود فریب تبلیغات غیرمعتبر را نخورید تبلیغاتی که دال بر قیمت بسیار پایین لمینیت هستند و یا هزینه تمام شده را به نحو غیرقابل باوری کم ارائه می دهدند ، قطعا کیفیت و کارایی لمینیت اصل را نداشته و طبق تجربیات به دست آمده اجزای آنها موقتی است و پس از مدتی لایه های لمینیت به علت نداشتن مرغوبیت و کیفیت از بین می روند و تنها آسیب دندان و ساییدگی سطوح آن برجای می ماند.

نکته مهم

لازم به ذکر است که اصل لمینیت دندان لایه ای است از مواد پایدار و بسیار مقاوم با رنگهای مناسب طیف سفید و رنگ های هالیوودی که با تکنیک کاملا اصولی و حرفه ای بر روی سطوح دندان جایگذاری می شوند از این مواد برای پوشاندن فاصله دندانی به نحو مطلوب و پوشاندن شکستگی ها و ایرادات استفاده می شود این مواد  از جنس سرامیک ، کامپوزیت و . . . بوده که در لابراتوار تولید می شوند بنا براین با توجه به مشکلات بیمار و تعداد دندان ها یا جنس مواد سازنده ، قیمت لمینیت دندان تعیین می شود .

توصیه دکتر سعید میرزایی

طبق نظر دکتر میرزایی دندانپزشک و متخصص پروتز های دندانی ، یکی از بهترین راه ها برای خلق لبخندی ایده آل و اثرگذار ، کامپوزیت ونیر یا لمینت است . از این تکنیک برای اصلاح طرح لبخند هم کمک گرفته و می توان ظاهر را به کل دگرگون ساخت . البته لازم است بیماران عزیز طی مشورت و بررسی نتیجه لمینیت دندان را بررسی کنند. انتخاب رنگ مناسب با دندان ها ، برای هر بیمار ، از بین طیف های گوناگون رنگ دندانی ، سایز مناسب اجزای الحاقی و تعدد آنها با مشورت دندانپزشک و بیمار میسر می شود .

توصیه می شود بیماران عزیز از نتیجه لمینیت دندان توقع معقول و منطقی داشته باشند . درست است که لامینیت دندان زیبایی وافری با ظاهر شخص می بخشد. اما برخی از افراد پس از درمان می پندارند که چهره شان به کل دگرگون خواهد شد . از این رو خواسته های آرمانی و غیرمعقولانه در حیطه دندانپزشکی زیبایی نمی گنجد .

توصیه های مراقبتی

بر اساس نظر دندانپزشکان زیبایی ، در سرتاسر دنیا ، لمینیت دندان هم همانند دندان طبیعی نیازمند مراقبت و توجه و حفظ بهداشت است . اگر دندان های طبیعی در اثر مصرف مواد غذایی آسیب رسان و سخت خراب می شوند. اَگر عدم توجه به نظافت آنها موجب پوسیدگی و انهدامشان می شود. اگَر افراط در مصرف دخانیات و نوشیدنی های تیره رنگ دندان های طبیعی را تیره و ناهنجار می کند. قطعا دندان های لمینیت شده هم با این عادات آسیب می بینند . پس نکته مهم در مراقبت از دندان های لمینیت شده هم رعایت نکات بدیهی و اساسی است. تا بتوانید سال های سال از مزایای مختلف آنها بهره ببرید . لمینیت دندان تکنیکی است ایده آل و موثر در خلق لبخندی گیرا. که با راهکارهای ساده محافظتی می توان از وجودشان لذت برد .

چطور از لمینت مراقبت کنیم؟

 • روزی سه بار باید از مسواک استفاده شود . به ویژه بعد از مصرف میوه، نوشیدنی و غذاهایی که باعث رنگ پذیری دندان ها می شود.
 • استفاده از نخ دندان هر روز یکی از مواد مناسب در مراقبت از لمینت دندان می باشد .
 • با نظر پزشک از دهان شویه استفاده شود .
 • در زمان های مناسب برای بررسی دندان به دندانپزشک خود مراجعه نمایید .

چه عواملی به لمینت دندان آسیب می رساند؟

 • جویدن ناخن
 • به هم فشار دادان فک ها
 • دندان قروچه
 • جویدن اشیا سخت

در لمینیت کامپوزیتی احتمال تغییر رنگ وجود دارد ولی با انجام مراقبت های دوره ای و پولیش به صورت مرتب و 6 ماه یکبار، می توان از داشتن لبخندی زیبا لذت برد. همچنین می توان با این مراقبت ها میزان شکنندگی و ساییدگی را در این نوع از لمینیت به طور چشم گیری کاهش داد.   

نمونه کار زیبایی دندان 6

تفاوت لمینیت سرامیکی و روکش های سرامیکی دندان

هر دو از  جنس سرامیک است و برای اصلاح طرح لبخند مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله تفاوت های این دو نوع از روش اصلاح طرح لبخند، نوع، ضخامت، لمینیت، روکش و میزان پوشش دهی سطحی دندان است.

در لمینیت سرامیکی فقط سطح بیرونی دندان پوشانده می شود. در حالی که در روکش سرامیکی کل سطح دندان را در بر می گیرد. لازم به ذکر است که روکش سرامیکی زمانی استفاده می شود که دندان نیاز به محافظت داشته باشد. مثلا در دندان هایی که درمان ریشه انجام شده انجام روکش سرامیکی بهترین نتیجه را بردارد.

ضخامت لمینیت سرامیکی

لمینیت سرامیکی دارای ضخامت کم و استحکام فوق العاده بالايي می باشد. همین ویژگی باعث می گردد تا دچار شکستگی و مشکلات کمتری شود. ضخامت این ونیر های سرامیکی بسیار کمتر از ونیر های کامپوزیتی است. همچنین دارای شفافیت و ظاهری طبیعی تر از وینر های کامپوزیتی است. این نوع از لمینیت کمتر دچار تغییر رنگ و ساییدگی  می شود و دوره مراقبت کمتری را لازم دارد.

سوالات متداول درباره لمینیت دندان

دکتر سعید میرزایی

دکتر سعید میرزایی در دندانپزشکی صبا متخصص در پروتز های دندانی انجام خدمات دندانپزشکی زیبایی : اصلاح طرح لبخند ، ایمپلنت دندان ، لمینیت دندان ، پروتز دندان ثابت ، پروتز دندان متحرک ، ارتودنسی ، بلیچینگ دندان و ...

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *