/ دکتر سعید میرزایی / مقالات / انواع لمینیت دندان
۷ دقیقه

5 / 5. 1

انواع لمینیت دندان

آنچه می خوانید...

یکی از روشهای زیباسازی دندانها، لمینیت دندان است. لمینیت یک پوسته‌ نازک و در عین حال مقاوم است که با قرارگیری روی دندانها ایرادات مربوط به فواصل بین دندانها، نامرتبی، بدرنگی، بد فرمی و صدمات وارده به دندان اعم از شکستگی و ترک خوردگی را برطرف می‌کند و موجب زیبایی و درخشان شدن دندانها می‌شود. در این مقاله به بررسی انواع لمینت دندان می پردازیم.

البته لمینیت را برای اصلاح دندان‌های جلویی به کار می‌برند. لمینت‌ها از جنسهای سرامیک، کامپوزیت و مواد آکریلی ساخته می‌شوند ولی بیشتر لمینت سرامیکی و کامپوزیتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. پیش از انجام لمینیت دندان می‌توان رنگ مورد نظر را انتخاب کرد. رنگ لمینت دندان سلیقه ای است. البته انتخاب روش درمانی در نهایت به عهده‌ی دندانپزشک زیبایی است، زیرا او با توجه به تجربه‌اش بهترین روش را برای از بین بردن مشکلات ظاهری بیمار توصیه می‌کند.

انواع لمینت دندان

زیبایی دندان با لمینت ها یکی از موارد بسیار پر کاربرد در زمینه دندانپزشکی می باشد . دو روش لمینت کامپوزیتی و لمینت سرامیکی وجود دارد که با توجه به میزان هزینه ی مورد نظر بیمار و نوع تشخیص پزشک و … یکی از آن ها انتخاب می شود .

لمینیت سرامیکی

لمینت سرامیکی (غیر مستقیم): این نوع لمینت از جنس سرامیک (چینی) است. ظاهری زیباتر، ثبات رنگ بالاتر و عمری بیشتر نسبت به لمینت های کامپوزیتی دارد. روش ساخت این لمینت ها به این صورت است که ابتدا دندانپزشک قالب گیری را انجام می دهد و سپس لمینت ها در لابراتوار ساخته می شوند. از نظر هزینه باید گفت که هزینه ی لمینت سرامیکی در قبال مزایایی که نسبت به لمینت کامپوزیتی دارد، بالاتر است.

لمینت سرامیکی

این نوع لمینیت از جنس سرامیک است و به همین خاطر از مقاومت و درخشندگی بسیاری برخوردار است و مناسبترین محافظت را از دندانهای صدمه دیده به عمل می‌آورد. این روش در چند جلسه انجام می‌شود و به یک هفته الی ده روز زمان نیاز دارد.

نحوه انجام لمینت سرامیکی

طریقه‌ی انجام لمینیت سرامیکی به این صورت است که ابتدا کمی از مینای دندان بیمار را می‌تراشند تا اندکی کوچکتر شود، این کار را به این دلیل انجام می‌دهند که وقتی روکش روی دندان قرار می‌گیرد خیلی برجسته و نازیبا به نظر نرسد. بعد از تراشیدن دندان از آن قالب تهیه می‌کنند، قالب را به لابراتوار می‌فرستند و روکش ساخته شده در لابراتوار به مطب دندانپزشک فرستاده می‌شود و توسط او روی دندانهای بیمار نصب می‌شود و به همین دلیل به لمینیت سرامیکی روش غیر مستقیم می‌گویند.

نمونه کار لمینت سرامیکی-دکتر سعید میرزایی

مزایای لمینت سرامیکی

  • در این روش اگر از چسب و مواد با کیفیت استفاده شود ، طول عمری بین ۱۵ الی ۲۰ سال دارد .
  •  تراش دهی در این روش تنها در صورتی انجام می شود که ناحیه ای بیرون زدگی داشته باشد و این تراش دهی به میزان کم است بنابراین که کمترین آسیب به مینای دندان وارد می شود .
  • از مزیت های مهم این روش می توان به طبیعی تر بودن ظاهر آن اشاره نمود .
معایب لمینت سرامیکی

معایب لمینت سرامیکی

  • نسبت به لمینت کامپوزیتی آماده سازی آن طولانی تر خواهد بود .
  • هزینه آن کمی بیشتر از لیمنت کامپوزیتی می باشد .

لمینیت کامپوزیتی

لمینت کامپوزیتی (مستقیم): لمینت کامپوزیتی که کامپوزیت ونیر نیز نامیده می شود روشی است که در آن تراش کمتری روی دندان ایجاد می شود و حتی گاهی نیاز به تراش روی دندان نیست. کامپوزیت دندان تنوع رنگ بیشتری دارد و می تواند کاملاً همرنگ دندانهای طبیعی فرد باشد. به علاوه قیمت کامپوزیت دندان نیز از لمینت دندان کمتر است.

روش لمینت کامپوزیتی

لمینیت کامپوزیتی یک روش سریع و آسان است که در یک جلسه بیمار را صاحب دندانهایی زیبا می‌کند. در این روش برای فرم دهی و اصلاح بهم ریختگی‌های دندانها از مواد همرنگ دندانها استفاده می‌کنند. به لمینیت کامپوزیتی روش مستقیم می‌گویند زیرا برای این نوع لمینیت تمامی اقدامات در مطب و توسط دندانپزشک انجام می‌پذیرد و نیازی به لابراتوار نیست.

مزیت دیگر لمینیت کامپوزیتی یا کامپوزیت ونیر امکان ترمیم دندان در صورت تخریب است به این معنی که اگر روکش دچار شکستگی‌های جزئی شود با ترمیم قابل اصلاح است. این در حالی است که در درمان لمینیت سرامیکی هنگام بروز سوانح باید لمینیت را به طور کامل از روی دندان برداشت و لمینیت دیگری روی دندان نصب کرد. البته کامپوزیت ونیر معایبی هم دارد مثلاً نسبت به لمینیت سرامیکی از دوام و ثبات رنگی کمتری برخوردار است.

نمونه کار زیبایی دندان 8

معایب لمینت کامپوزیتی

  • طول عمر لمینت کامپوزیتی دندان از لمینت سرامیکی کمتر است به صورت نظری ۵ سال می باشد ولی بعد از گذشت دو سال ممکن است التهاب و عفونت در لثه ها ایجاد نماید .
  • فرم مصنوعی برای دندان ها ایجاد می کند .

مزایای لمینت کامپوزیتی

  • این روش سریع تر می باشد نسبت به لمینت سرامیکی . به طوری که می توان در یک جلسه تهیه می شود .
  • همچنین هزینه انجام این روش نبست به سایر روش ها کمتر است .

بهترین نوع لمینت دندان

یکی از سوالات متداول ما این است: بهترین برندهای روکش چینی دندان در بازار کدامند؟ در حالی که ما همه انواع لمینت دندان ذکر شده در زیر را توصیه نمی کنیم یا از آنها استفاده نمی کنیم. اما مهم است که بدانیم چه گزینه هایی برای بیمارانی که ونیرهایی با کیفیت بالا می خواهند وجود دارد.

امپراس (Empress) و ایمکس (Emax)

هر دو از روکش های سرامیکی فشرده تشکیل شده اند. روکش های ایمکس به دلیل فرآیند ترکیب به عنوان دوام تر از امپراس شناخته می شوند. هر دو حاوی کریستال‌های لوسیتی هستند که به گروه کانی‌های فلدسپاتیک تعلق دارند. هر دو به اندازه کافی نازک هستند تا حداقل شکل دهی یا لایه برداری دندان های شما را ممکن کنند. ایمکس محدودیت هایی در ارائه زیبایی شناسی خود دارد، اما هر سال موارد بیشتری را اضافه می کند.

مک (MAC)

اکثر افراد مشهور از ونیرهای MAC که توسط آزمایشگاه میکرودنتال طراحی و تولید شده اند استفاده می کنند. با این حال، MAC ها فقط برای مشتریان منتخب ارائه می شوند، به این معنی که فقط یک دندانپزشک زیبایی معتبر بورلی هیلز می تواند آنها را ارائه دهد. روکش های دندان برند مک، از سرامیک فشرده ساخته شده اند.

MAC ها با استفاده از حداکثر 16 رنگ در فرآیند تطبیق رنگ، واقعی ترین ظاهر دندان ها را ارائه می دهند. سایر روکش ها حداکثر به چهار رنگ محدود می شوند.

دوراتین و داوینچی (DuraThin & DaVinci)

این لمینت، از نظر فنی دارای همان کیفیتی است که هر روکش چینی دیگری که به عنوان پرسلن فلدسپاتیک طراحی شده است. روکش های داوینچی توسط آزمایشگاه دندانپزشکی داوینچی، یکی دیگر از طرفداران فناوری چینی انباشته طراحی و تولید می شوند. نام داوینچی نیز پس از نمایش در نمایش واقعی Extreme Makeover از محبوبیت خاصی برخوردار شد.

لومینرها (Lumineers)

اگر می‌خواهید سطح دندان‌هایتان در طول فرآیند استفاده از ونیر چینی دست نخورده باقی بماند، لومینیرها راه حلی هستند. یکی از معایب سایر ونیرهای چینی این است که دندانپزشک شما باید 0.5 میلی متر ضخامت دندان های شما را بتراشد تا روی روکش قرار بگیرد. هرچه روکش ضخیم تر باشد، دندان ها عمیق تر ظاهر می شوند.

لومینیرها تنها 0.2 میلی متر ضخامت دارند، بنابراین دیگر نیازی به روکش کردن مجدد دندان های شما نیست. متأسفانه موارد زیادی از بیمارانی بوده است که لومینیر داشته اند و مشکلات لثه یا حتی شکستگی چینی داشته اند که نیاز به مراجعه مجدد به دندانپزشک داشته است.

فیلم لمینت دندان

در فیلم زیر دکتر سعید میرزایی، لمینت دندان بالای مراجعه کننده را انجام می دهد.

در انتها می توانید سوالات خود را درباره انواع روش های زیبایی دندان و انواع لمینت دندان از دکتر سعید میرزایی متخصص دندانپزشکی زیبایی در بخش نظرات سایت بپرسید.

دکتر سعید میرزایی

دکتر سعید میرزایی در دندانپزشکی صبا متخصص در پروتز های دندانی انجام خدمات دندانپزشکی زیبایی : اصلاح طرح لبخند ، ایمپلنت دندان ، لمینیت دندان ، پروتز دندان ثابت ، پروتز دندان متحرک ، ارتودنسی ، بلیچینگ دندان و ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *