/ دکتر سعید میرزایی / مقالات / دندانپزشکی و بارداری
۳ دقیقه

0 / 5. 0

دندانپزشکی و بارداری

آنچه می خوانید...

دندانپزشکی و بارداری

از جمله مواردی که باید قبل از بارداری به آن توجه کرد بهداشت دهان و دندان است. زیرا با حفظ سلامت دهان و دندان سلامت جنین هم تضمین می شود. در زمان بارداری به دلیل بر هم خوردن تعادل هورمونی در خانم ها امکان التهاب لثه و خرابی دندان افزایش می یابد. اما با مراجعه به دندانپزشک می توان این مشکلات را قبل از بارداری بررسی و درمان کرد.

در زمان بارداری نمی توان، هیچ نوع جراحی زیبایی دندان انجام داد. پس توصیه می شود، قبل  یا بعد از بارداری به انجام هر گونه جراحی زیبایی دندان اقدام کنید. از جمله جراحی های زیبایی عبارتند از

رژیم غذایی در دوران بارداری

داشتن یک رژیم غذایی متعادل و صحیح از مواد غذای می تواند در وهله اول برای سلامتی مادر و نوزاد کمک کننده باشد، سپس مادر را در دوران بارداری دچار مشکلات دهان و دندان نمی کند. آنچه مادر در دوران بادراری تغذیه می کند بر رشد جنین به خصوص دندان ها اثر مثبت می گذارد. برای داشتن این رژیم غذایی با پزشک متخصص زنان و همچینین با دندانپزشک زیبایی خود می توانید مشورت کنید.

دندان کودک در بین ماه های 3 تا 5 بارداری شروع به رشد می کند که در صورت دریافت مواد غذایی مفید مانند کلسیم، پروتئین، فسفر و ویتامین هایی مانند A و C  وD رشد خوبی خواهد داشت.

در ضمن به یاد داشته باشید که مصرف زیاد میان وعده های حاوی کربوهیدرات باعث افزایش روند پوسیدگی دندان  در کودکان می شود.

 تومور بارداری

در تعداد معدودی از خانم ها به دلیل بر هم خوردن تعادل هورمون ها در دوران بارداری ، با افزایش رشد بافت لثه رو به رو هستیم. این عارضه در 3 ماه دوم بارداری نمود پیدا می کند که به آن تومور بارداری یا تومور حاملگی می گویند.

این رشد معمولاً بین دندان اتفاق می افتد و به آسانی خونریزی می کند. تومور بارداری اکثراً به رنگ قرمز و سطحی شبیه به توت را دارد. این تومور تا قبل از به دنیا آمدن نوزاد تحت نظر  و درمان دندانپزشک می باشد و  بعد از به دنیا آمدن نوزاد با جراحی از دهان خارج می شود.

پیشگیری

مهم ترین جنبه درمانی لثه و بافت های آن در دوران بارداری، بیشتر کردن دفعات مسواک زدن، یادگیری روش صحیح مسواک زدن و استفاده صحیح از نخ دندان، در طول روز است.

برخی  از خدمات دکتر میرزایی

لمینت دندان

پروتز دندان

بیلیچینگ دندان

اصلاح طرح لبخند

ارتودنسی

منتظر انتقادات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

دکتر سعید میرزایی

دکتر سعید میرزایی در دندانپزشکی صبا متخصص در پروتز های دندانی انجام خدمات دندانپزشکی زیبایی : اصلاح طرح لبخند ، ایمپلنت دندان ، لمینیت دندان ، پروتز دندان ثابت ، پروتز دندان متحرک ، ارتودنسی ، بلیچینگ دندان و ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *