صفحه اصلی / مقالات / ارتودنسی

0 / 5. 0

۵ دقیقه

ارتودنسی

آنچه می خوانید...

ارتودنسی

ارتودنسی درمانی قطعی و موثر برای بهم ریختگی های شدید دندانی و مشکلات فکی می باشد که با اصلاح جایگاه دندان ها و مرتب شدن آن ها همراه است . ارتودنسی که در سنین پایین استفاده بیشتری دارد با نظم و ترتیب بخشیدن به دندان ها باعث اصلاح طرح لبخند شده و دندان ها را صاف و مرتب می سازد .ارتودنسی  دندان های یکی از تخصص های دندانپزشکی می باشد که به منظور جفت کردن و مرتب کردن دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد . ارتودنسی  در دسته خدمات مهم دندانپزشکی می باشد و بهتر است که قبل از اقدام به این درمان اطلاعات کافی در این زمینه داشته باشید .

%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d9%88%d8%af%d9%86%d8%b3%db%8c

هدف از ارتودنسی دندان ها چیست است؟

در حقیقت ، ارتودنسی با هدف ردیف کردن دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد. از ارتودنسی برای مرتب کردن دندان های فک بالا یا فک پایین و یا هر دو فک استفاده می شود ، اما به طور کلی دو نکته مهم دیگر را نیز به طور هم زمان باید در نظر داشت:

۱- دندان های مرتب شده در دو فک به خوبی بر روی یکدیگر قرار گیرند تا عمل جویدن به بهترین نحو ممکن انجام شود.زیرا بسیاری از افراد با مشکلاتی که در نحوه ی قرار گیری دندان ها دارند،امکان تغذیه مناسب و جویدن بسیاری از غذا ها را نخواهند داشت.

۲- حرکات دندانی به آهستگی و با حداقل آسیب انجام شود تا موقعیت جدید دندان ها تغییر نکند یا دندان ها صدمه نبینند.بسیاری از افراد از پوسیدگی دندان های اصلی و تخریب آن ها واهمه دارند ، این در حالی است که اگر ارتودنسی به صورت دقیق و توسط دندانپزشک با تجربه انجام شود این مشکل رخ نخواهد داد.

ارتودنسی چیست ؟

ارتودنسی یا جفت کردن دندان ها می تواند هم جنبه درمانی و هم جنبه زیبایی داشته باشد .دندانپزشکان می تواند در دوران تحصیلات خود ،تخصص در رشته ارتودنسی را بگیرند .یک متخصص ارتودنسی با کمک تجهیزات و وسایل خاصی که به منظور برطرف کردن مشکلات فکی و دندانی تعبیه شده اند می تواند مشکلات نامرتبی دندان ها را برطرف کند . این وسایل و تجهیزات ممکن است متحرک و یا ثابت باشند در نتیجه می توان از آن ها برای جهت دادن به دندان ها و فک ها استفاده کرد

عوارض عدم درمان ارتودنسی

  • مشکل در جویدن و هضم غذا
  • انحراف فک و عدم تقارن صورت
  • مشکلات تنفسی
  • گاز گرفتن زبان به دلیل جفت نشدن دندان ها
  • تمیز نشدن درست دندان ها
  • و موارد دیگر که می توانند زمینه ساز سایر بیماری ها  باشند .

طول درمان ارتودنسی

برای تعیین طول درمان ارتودنسی باید شرایط بیمار را سنجید .شدت و نوع ناهنجاری های دندان و فک ،سن بیمار ،روش درمان و همکاری بیمار با دندانپزشک همگی عواملی هستند که می توانند در طول درمان ارتودنسی موثر باشند .

بیشتر درمان هایی که با کمک ارتودنسی انجام می شوند در حدود ۸-۱۸ ماه انجام می شوند و بیمار باید تا پایان دوره درمان خود تحت نظر دندانپزشک قرار بگیرد .

بعد از اینکه بیمار یک دوره درمان خود را انجام داد و ارتودنسی  را از دندان های خود برداشت باید از ارتودنسی متحرک استفاده کند .ارتودنسی متحرک می تواند به ثابت نگه داشتن دندان ها بعد از برداشت ارتودنسی ثابت کمک کند . در صورتی که بیمار در دوره درمان از ارتودنسی های متحرک استفاده نکند نتیجه ارتودنسی مطلوب نخواهد بود در نتیجه می توان گفت درمان ارتودنسی به میزان قابل توجهی به همکاری بیمار با دندانپزشک بستگی دارد .

بهترین زمان ارتودنسی

بهترین زمان ارتودنسی زمانی می باشد که ساختمان های صورت در حال رشد می باشند .در صورتی که درمان در این زمان انجام شود درمان راحت تر و سریعتر و در زمان کمتری انجام می شود .

بهتر است دختر ها در سن کمتر از ۱۳ سالگی و پسر ها قبل از ۱۵ سالگی ارتودنسی را انجام دهند . ارتودنسی در سنین پایین با هدف درمان و رفع اختلالات فکی و همچنین تغییر چهره در فرد می باشد ،اما ارتودنسی در سنین بالا بیشتر با هدف مرتب کردن دندان ها انجام می شود

آیا درمان با کمک ارتودنسی می تواند عوارضی به همراه داشته باشد ؟

افرادی که درمان با ارتودنسی را انتخاب می کنند باید به بهداشت دهان خود توجه ویژه ای داشته باشند ،زیرا ممکن است به دلیل وجود براکت ها و سیم های ثابت رعایت بهداشت دهان با مشکل مواجه شوند .ممکن است در صورتی که بیمار دقت کافی دررعایت بهداشت  دهان خود نداشته باشد دندان های زیر براکت با مشکلات پوسیدگی و.. مواجه می شوند .

یکی دیگر از عوارضی که ممکن است درمان ارتودنسی برای بیمار ایجاد کند ،برگشت درمان می باشد .البته برگشت درمان ارتودنسی  در صورتی که بیمار از دستورات دندانپزشک پیروی نکرده باشد ،ایجاد می شود .

 

درمان در ارتودنسی چه مدت طول می کشد و مراحل آن چگونه است؟

درمان بهم ریختگی های دندان با  ارتودنسی بر خلاف سایر درمان های دندان پزشکی، نسبتا طولانی تر می باشند و حدود دو یا سه سال زمان لازم دارد ، البته این بازه ی زمانی برای افراد مختلف متفاوت می باشد و بستگی به میزان و شدت بهم ریختگی های دندان دارد ، ممکن است یک بیمار نیاز به چند ماه دوره ی درمان داشته باشد . بنابراین تخمین زمان لازم برای ارتودنسی به عهده ی دندانپزشک زیبایی می باشد .

برخی  از خدمات دکتر میرزایی

لمینت دندان

پروتز دندان

بیلیچینگ دندان

اصلاح طرح لبخند

ارتودنسی

منتظر انتقادات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

دکتر سعید میرزایی

دکتر سعید میرزایی در دندانپزشکی صبا متخصص در پروتز های دندانی انجام خدمات دندانپزشکی زیبایی : اصلاح طرح لبخند ، ایمپلنت دندان ، لمینیت دندان ، پروتز دندان ثابت ، پروتز دندان متحرک ، ارتودنسی ، بلیچینگ دندان و ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *