/ دکتر سعید میرزایی / مقالات / کاندید لمینت دندان
۴ دقیقه

5 / 5. 1

کاندید لمینت دندان

کاندید لمینت دندان

آنچه می خوانید...

لمینت یکی از روش های زیبایی در دندانپزشکی است .که بسیاری از افراد برای داشتن چهره و لبخند زیبا از آن استفاده می کنند. لمینت دندان یکی از روش های مطلوب برای سفید کدن دندان هاست. از آن جایی که روش های دیگری همچون کامپوزیت و بلیچینگ دندان نیز وجود دارد، این سوال مطرح می شود که کاندید لمینت دندان چه کسانی هستند و کدام دسته از افراد می توانند برای لمینت دندان های خود اقدام کنند. در طول این مقاله به ویژگی های لمینت دندان و افراد متقاضی آن می پردازیم.

روش های لمینت دندان

لمینت دندان به دو روش انجام می شود:

لمینت های لابراتوری

به این روش انجام می شود که یک تراش مختصر در سطح دندان توسط پزشک در مطب ایجاد می شود و قالب گیری می شود و این قالب به لابراتوری ارسال می شود سپس یک پوسته خیلی نازک ساخته می شود و با چسب مخصوص روی سطح دندان چسبانده می شود.

در این نوع لمینت تغییر رنگ وجود ندارد چون مواد در حرارت بالایی پخته می شود و در نهایت یک چینی براق روی دندان چسبیده می شود و خیلی مقاومت تر از کامپوزیت است.

لمینت های کامپوزیتی

در این روش پزشک مواد سفید خمیری شکل را روی دندان ها قرار می دهد و ممکن است این دندان ها بر اثر شکستگی آسیب دیده باشند. برای این که کامپوزیت نتیجه بهتری داشته باشد باید مواردی مانند استعمال دخانیات و مصرف زیاد چای که باعث تغییر رنگ مواد کامپوزیت دندان می شود را رعایت کرد.

چه شرایطی برای لمینت کردن دندان ها وجود دارد؟

در بیشتر موارد به دلیل وجود مشکلات لثه یا دندان لمینت برای بیمار مناسب نیست. چون باعث می شود تا شرایط مناسب برای حفظ لمینت وجود نداشته باشد. از این رو دندانپزشک ابتدا لثه و دندان ها را معاینه می کند تا مطمئن شود از سلامت کافی بر خورد دار هستند و مشکلی با انجام لمینت ندارند.

توجه داشته باشید برای لمینت کردن باید مینای دندان ها ضخامت کافی داشته باشد. برای لمینت کردن لایه ی نازکی از مینای دندان برداشته می شود. ضخامت آن باید به اندازه ای باشد که بعد از تراشیدن دندان بازهم مینای کافی باقی مانده باشد تا لمینت به مینای دندان چسبانده شود. در صورتی که ضخامت مینای دندان برای لمینت مناسب نباشد روش های دیگری برای زیبا کردن دندان ها وجود دارد.راه های ارتباطی با دکتر سعید میرزایی
تماس : ۰۹۱۲۹۲۶۲۱۹۲ – ۴۴۳۳۹۶۷۳
پیج اینستاگرام دکتر سعید میرزایی

چه کسانی نباید لمینت کنند

دندان‌هایی که بخش قابل توجهی از آنها را به دلیل سایش، شکستگی یا پوسیدگی از دست داده‌اند و دندان‌هایی با مقادیر زیاد پرکننده، کاندیدای مناسبی برای استفاده از لمینت چینی نیستند، زیرا لمینت‌های دندان فقط ظاهر را بهبود می‌بخشد، نه دندان‌ها را تقویت می‌کند. اگر دندانی که لمینت دندان روی آن قرار می گیرد به اندازه کافی قوی نباشد که از خم شدن جلوگیری کند، ممکن است به مرور زمان ترک بخورد یا بشکند. در چنین مواردی روکش تاج راه حل بسیار مناسب تری است.

ممکن است به دلایلی مانند ساییدگی، ضربه، آرایش قدیمی دندان و فرسایش مینای دندان (فرسایش روی دندان ها به دلیل قرار گرفتن در معرض مواد غذایی / نوشیدنی های اسیدی یا اسید معده) مقدار کافی از مینا روی دندان باقی نماند. اگر مینای کافی روی دندان وجود ندارد، روکش تاج انتخاب بسیار مناسب تری است.

چه عواملی به لمینت دندان آسیب می رساند؟

  • جویدن ناخن
  • به هم فشار دادان فک ها
  • دندان قروچه
  • جویدن اشیا سخت

بهداشت دندان بعد از لمینت دندان

برای موفقیت آمیز بودن درمان لمینت دندان باید حتما به رعایت بهداشت دهان پایبند باشید. دندان لمینت شده را مانند دندان های طبیعی دیگر باید به صورت مرتب مسواک زد. در صورتی که مسواک زدن و نخ کشیدن منظم بعد از لمینت رعایت نشود، دندان لمینت شده ممکن است دچار بد رنگی ولکه شود. احتمال ایجاد عفونت اطراف دندان و افزایش می یابد.

به چه افرادی پیشنهاد می شود از درمان لمینت دندان استفاده کنند؟

  • افرادی که دندان شکسته یا غائب دارند.
  • کسانی که دردوران بارداری از دارو هایی استفاده کردند که باعث تغییر رنگ در دندان هایشان شده است.
  • افرادی که در زمان کودکی آب آشامیدنی حاوی فلوراید زیاد مصرف کردند و دندان هایشان مانند پوست پلنگ شده است

دکتر سعید میرزایی

دکتر سعید میرزایی در دندانپزشکی صبا متخصص در پروتز های دندانی انجام خدمات دندانپزشکی زیبایی : اصلاح طرح لبخند ، ایمپلنت دندان ، لمینیت دندان ، پروتز دندان ثابت ، پروتز دندان متحرک ، ارتودنسی ، بلیچینگ دندان و ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *