/ دکتر سعید میرزایی / مقالات / روش های پیشگیری از پوسیدگی دندان
۱۰ دقیقه

5 / 5. 1

پیشگیری از پوسیدگی دندان

روش های پیشگیری از پوسیدگی دندان

آنچه می خوانید...

پوسیدگی دندان یکی از شایع ترین بیماری های انسان است که پس از سرماخوردگی در رتبه دوم قرار دارد! بدون درمان موثر، پوسیدگی دندان می تواند منجر به درد، از دست دادن دندان، و حتی گاهی اوقات بیماری های بدتر شود. خوشبختانه، پوسیدگی دندان به شدت قابل پیشگیری است. استفاده از ترکیبی از تکنیک های پیشگیرانه می تواند پوسیدگی دندان را از بین ببرد. در ابتدایی ترین سطح، یک روال ثابت مسواک زدن و نخ دندان کشیدن دندان های خود در خانه همراه با تمیز کردن منظم در مطب دندانپزشکی می تواند به جلوگیری از پوسیدگی کمک کند. اما این تازه شروع فرآیند پیشگیری  از پوسیدگی دندان است.

پوسیدگی دندان

پوسیدگی چگونه شروع می شود؟

ما دهان را به عنوان یک اکوسیستم متعادل پویا می دانیم. که در آن موجودات زنده، از جمله باکتری های مفید و مضر، دائما در حال تعامل هستند. هنگامی که شرایط مناسب باشد، یعنی در حضور قندهای خاص، برخی از باکتری های بیماری زا (مضر) اسیدهایی تولید می کنند. که باعث می شود دندان ها مواد معدنی را از دست بدهند و شروع به تجزیه شدن کنند. حتی رژیم غذایی حاوی غذاهای اسیدی بیش از حد می تواند بر روی دمینرالیزاسیون دندان های شما تاثیر بگذارد. اما در شرایط مساعدتر، آسیبی که این پاتوژن‌ها وارد می‌کنند، توسط مکانیسم‌های شفابخش خود بدن – که شامل بزاق سالم شما می‌شود – از بین می‌رود.

هدف در پیشگیری از پوسیدگی دندان این است که تعادل را به نفع فرآیندهای مفید برگرداند. حفظ عادت منظم مسواک زدن و نخ دندان کشیدن، دریافت فلوراید کافی و یک رژیم غذایی با غذاهای اسیدی محدود مطمئنا مفید است. با این حال، حتی با این اقدامات، برخی از افراد بیشتر از دیگران در معرض پوسیدگی دندان خواهند بود. و ممکن است به کمک و راهنمایی بیشتری نیاز داشته باشند.

پیشگیری از پوسیدگی دندان

پیشگیری از پوسیدگی دندان با مراجعه منظم به دندانپزشک

مراجعه منظم به دندانپزشکی

رفتن به مطب دندانپزشک خوب در غرب تهران، هر چند وقت یکبار که  توصیه می کند، می تواند به شما در مدیریت سلامت دهان، از جمله نحوه جلوگیری از پوسیدگی دندان، کمک کند. این به این دلیل است که دندانپزشک می تواند پوسیدگی دندان را در مراحل اولیه تشخیص دهد. و قبل از اینکه فرصت بدتر شدن داشته باشد، این وضعیت را درمان می کند. بدون این مداخله، یک حفره نیاز به پر کردن یا در موارد شدیدتر، دندان کاملاً برداشته می شود.

دندانپزشک همچنین می تواند با مشاوره و اطلاعات به شما کمک کند تا در خانه از دهان خود مراقبت کنید. بهترین دندانپزشک زیبایی می‌تواند تکنیک‌های تمیز کردن صحیح را به شما نشان دهد. به شما در مورد محصولاتی که باید استفاده کنید کمک می کند. همچنین راهنمایی می‌کند که چگونه رژیم غذایی و سبک زندگی ممکن است بر سلامت دهان و دندان شما تأثیر بگذارد.

فلوراید

فلوراید یک ماده معدنی است که به طور طبیعی در بسیاری از غذاها و در آب آشامیدنی یافت می شود. مقدار فلوراید در آب از ناحیه ای به منطقه دیگر متفاوت است. فِلوراید با تقویت مینای دندان می تواند به سلامت دندان کمک زیادی کند و آن را در برابر پوسیدگی دندان مقاوم کند. اما بیشتر فلوراید ما در خمیردندان یافت می شود. هنگام خرید خمیردندان، مطمئن شوید که حاوی فلوراید است.

پیشگیری از پوسیدگی دندان با استفاده از فلوراید

گاهی ممکن است تیم دندانپزشکی شما نسخه ای برای خمیردندانی که حاوی سطوح بالاتر فلوراید است، به شما بدهد. اگر شما هر یک از علائم مرتبط با پوسیدگی دندان را داشته باشید. یا در معرض افزایش خطر پوسیدگی دندان هستید، ممکن است این کار را انجام دهند.

پیشگیری از پوسیدگی دندان با تشخیص حفره

سطح خطر حفره خود را بدانید

اولین گام برای کنترل سلامت دهان و دندان این است که میزان خطر ابتلا به حفره دهان را بدانید. بهترین راه برای دانستن این موضوع، معاینه جامع دندانپزشکی است. با معاینات منظم و گفتگو با دندانپزشک خود، می‌دانید که در کجا ایستاده‌اید، چه درمان‌هایی ممکن است مورد نیاز باشد، و همچنین تغییراتی در بهداشت دهان و دندان و رژیم غذایی می‌تواند کمک کند. هنگامی که سطح خطر خود را شناختید، آنگاه رویکردی خاص تر و مؤثرتر برای بهبود سلامت دهان و دندان خود در پیش می گیرید.

یکی دیگر از مزایای دانستن سطح خطر حفره: همچنین تعیین می کند که چند وقت یک بار به دندانپزشکی نیاز دارید. هرچه خطر کمتری داشته باشید، کمتر نیاز به ویزیت دندانپزشکی دارید. در طول معاینات منظم دندانپزشکی سطح خطر خود را پیدا کرده و با دندانپزشک خود در میان بگذارید.

به طور منظم و درست مسواک بزنید

این واضح ترین نکته است. اما، اجازه دهید به شما بگوییم که چرا برای سلامت دهان و دندان و سلامت کلی شما بسیار مهم است. باکتری های داخل دهان ماشین های بازیافت کمی هستند. آیا می‌دانستید که دهان شما در واقع محل زندگی حدود یک میلیارد میکروب است که در حال بازیافت آنچه می‌خورید و می‌نوشید هستند؟

به این ترتیب است که آنها باعث پوسیدگی دندان در دهان ما می شوند. با تغذیه از قندهای موجود در غذاها و نوشیدنی هایی که برای رشد مصرف می کنیم. سپس مواد زائد را به شکل یک بیوفیلم به نام پلاک دندانی از خود به جا می گذارند.

برای پیشگیری از پوسیدگی دندان مسواک بزنید.

این پلاک به همه آن بازیافت‌کننده‌های کوچک اجازه می‌دهد تا مدت بیشتری دور دندان‌های شما بچسبند. تا در نهایت اسید بسازند که مینای دندان را از بین می‌برد و باعث ایجاد حفره می‌شود.

به دلیل قدرت مبارزه با باکتری‌ها و پلاک‌ها که تنها در چند دقیقه در روز فراهم می‌کند. مسواک زدن یکی از ساده‌ترین و در عین حال مؤثرترین راه‌ها برای پیشگیری از پوسیدگی دندان است. حتما بعد از غذا و قبل از خواب مسواک بزنید. مسواک زدن قبل از خواب (بعد از میان وعده آخر شب) بسیار مهم است. زیرا اجازه دادن به این باکتری‌ها در طول شب روی دندان‌های شما می‌تواند باعث تشکیل اسید آسیب‌رسان به مینای دندان شود. (در نهایت منجر به ایجاد حفره‌ها می‌شود).

همچنین، استفاده از دهانشویه ضد میکروبی به پاکسازی باکتری ها و در عین حال خوشبو شدن نفس کمک می کند.

تکنیک های صحیح مسواک زدن

انجمن دندانپزشکی آمریکا نکات زیر را برای مسواک زدن توصیه می‌کند:

  • از یک مسواک نرم استفاده کنید و فشار ملایمی وارد کنید که هر دوی این موارد ممکن است به کاهش خطر آسیب لثه کمک کند.
  • مسواک خود را با زاویه 45 درجه در مقابل لثه قرار دهید. مسواک را به آرامی با حرکات کوتاه (در عرض دندان) به جلو و عقب حرکت دهید و سطح بیرونی داخلی و جویدن دندان ها را مسواک بزنید.
  • از نوک مسواک برای تمیز کردن سطوح داخلی دندان های جلو استفاده کنید و با حرکت ملایم بالا و پایین آن را تمیز کنید.
  • زبان خود را مسواک بزنید تا باکتری ها را از بین ببرید و نفس خود را تازه کنید.
  • فراموش نکنید که حداقل هر 3 یا 4 ماه یک بار مسواک خود را تعویض کنید.

آب بنوشید

نوشیدن آب حاوی فلوراید یکی از ساده ترین و مفیدترین کارهایی است که می توانید برای پیشگیری از پوسیدگی دندان انجام دهید. آب بر خلاف هر نوشیدنی دیگری است و تا حد زیادی سالم‌ترین نوشیدنی موجود است. بدن ما از 60 درصد آب تشکیل شده است، و هیدراته ماندن به سیستم شما کمک می کند تا مواد مغذی سالم را توزیع کند. از شر مواد زائد خلاص شود، به پوست شما درخشندگی سالمی بدهد و ماهیچه هایتان را در حرکت نگه دارد. و نوشیدن آب واقعا به سلامت دندان های شما کمک می کند، به خصوص اگر فلورایددار باشد.

برای پیشگیری از پوسیدگی نخ دندان بکشید.

به نخ دندان کشیدن عادت کنید

ما می دانیم، هیچ کس دوست ندارد نخ دندان بکشد. اما به این موضوع فکر کنید: دندان های ما 5 ضلع دارند و همه آنها باید به طور مرتب تمیز شوند. حتی زمانی که ما هر روز مسواک می زنیم، هنوز فقط 3 طرف از آن طرف را تمیز می کنیم. بنابراین، بدون استفاده از نخ دندان، تنها با مسواک زدن فقط نیمی از سطح دندان‌هایتان را تمیز می‌کنید.

و به یاد داشته باشید، نخ دندان کشیدن فقط چند دقیقه در روز طول می کشد – چه کارهای دیگری می توانید تنها برای چند دقیقه انجام دهید که می تواند سلامتی شما را تا حد زیادی بهبود بخشد؟

بنابراین، چگونه می توان عادت نخ دندان کشیدن را شروع کرد؟ آن را به عنوان «چند وظیفه ای» در نظر بگیرید، کاری که همه ما دوست داریم انجام دهیم. سعی کنید هنگام تماشای تلویزیون یا هنگام مطالعه کتاب در رختخواب از نخ دندان استفاده کنید. در حالت ایده آل، شما باید بلافاصله بعد از غذا یا قبل از خواب، مانند مسواک زدن، نخ دندان بکشید. با این حال، نخ دندان کشیدن در واقع آسان‌تر و راحت‌تر است. زیرا می‌توانید این کار را در حال حرکت انجام دهید. این واقعاً مانند هر عادت سالم دیگری است. نکته کلیدی این است که از کوچک شروع کنید و یک روال را ایجاد کنید که ثابت بماند.

سیگار را ترک کنید

به خوبی شناخته شده است که استعمال دخانیات و تنباکو می تواند باعث ایجاد مشکلات پزشکی مختلف شود. استعمال دخانیات منجر به بیماری و ناتوانی می شود و تقریباً به تمام اعضای بدن آسیب می رساند.

با این حال، بیشتر مردم متوجه ضرری که سیگار کشیدن و استعمال تنباکو خوراکی برای دهان، لثه ها و دندان ها دارد را نمی دانند. استعمال دخانیات می‌تواند خیلی بیشتر از لکه‌کردن دندان‌های شما انجام دهد. این عادت ناسالم می‌تواند منجر به بیماری لثه، از دست دادن دندان و حتی سرطان دهان شود.

سیگار نکشید

علائم پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان در پنج مرحله رخ می دهد که با پیشرفت مراحل، خرابی آن بدتر می شود. درک مراحل مختلف پوسیدگی دندان به شما کمک می کند تا به دنبال درمان اولیه باشید.

املاح اولیه

پوشش سطحی هر دندان بافتی به نام مینا است که عمدتاً از مواد معدنی تشکیل شده است. همانطور که دندان های شما در معرض اسید تولید شده توسط باکتری ها قرار می گیرند، مینا شروع به از دست دادن این مواد معدنی می کند. در این مرحله، یکی از علائم رایج پوسیدگی دندان، لکه های سفید روی سطح دندان های شماست.

پوسیدگی مینا

اگر در مرحله اول به پوسیدگی دندان رسیدگی نکنید، این پوسیدگی پیشرفت کرده و منجر به تخریب بیشتر مینای دندان شما می شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، لکه های سفید روی سطح دندان شما اغلب تیره می شود و به رنگ قهوه ای می رسد. در نهایت، پوسیدگی مینای دندان منجر به تشکیل حفره می شود.

پوسیدگی عاج

عاج نامی است که به لایه زیر مینای دندان داده می شود. عاج نرمتر از مینای دندان است و به همین دلیل بیشتر در معرض آسیب است. به دلیل حساسیت آن، پوسیدگی دندان زمانی که به این مرحله می‌رسد سریع‌تر پیشرفت می‌کند.

عاج همچنین دارای لوله هایی است که به اعصاب دندان های شما منتهی می شوند. هنگامی که این لایه مورد حمله قرار می گیرد، حساسیت دندان را تجربه خواهید کرد، به خصوص در هنگام مصرف نوشیدنی ها یا غذاهای سرد یا گرم.

آسیب به پالپ

پالپ داخلی ترین لایه دندان شما است و حاوی رگ های خونی و اعصابی است که به حفظ سلامت دندان کمک می کند. اعصاب نیز مسئول ایجاد حس به دندان شما هستند. از جمله علائم رایج پوسیدگی دندان در این مرحله تورم، دندان درد و درد می باشد.

وقتی پالپ آسیب می بیند، تحریک می شود و شروع به تورم می کند. بافت دندان اطراف، با این حال، نمی تواند برای سازگاری با تورم گسترش یابد. این تورم به اعصاب فشار وارد می کند و باعث می شود که شما احساس درد کنید.

آبسه

هر چه پوسیدگی دندان جلوتر می رود، وضعیت بدتر می شود. هنگامی که التهاب تجربه شده در مرحله چهار بدون مراقبت از بین می رود، یک پاکت چرکی در پایه دندان شما ایجاد می شود که به نام آبسه شناخته می شود. علائم پوسیدگی دندان در این مرحله شامل موارد زیر است:

  • درد شدید
  • تب
  • تورم فک، لثه یا صورت
  • تورم غدد لنفاوی روی گردن

دکتر سعید میرزایی

دکتر سعید میرزایی در دندانپزشکی صبا متخصص در پروتز های دندانی انجام خدمات دندانپزشکی زیبایی : اصلاح طرح لبخند ، ایمپلنت دندان ، لمینیت دندان ، پروتز دندان ثابت ، پروتز دندان متحرک ، ارتودنسی ، بلیچینگ دندان و ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *