/ دکتر سعید میرزایی / مقالات / علت و علائم پوسیدگی دندان
۷ دقیقه

5 / 5. 1

پوسیدگی دندان چیست؟

علت و علائم پوسیدگی دندان

آنچه می خوانید...
پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان نرم شدن مینای دندان شما است که در اثر اسیدها ایجاد می شود. این اسیدها زمانی ایجاد می‌شوند که باکتری‌های پلاک، قند را در دهان شما تجزیه کنند. اسید به مینای دندان شما آسیب می رساند و باعث ایجاد یک سوراخ در دندان می شود که به عنوان حفره شناخته می شود. پوسیدگی دندان (Tooth Decay) اکثریت قریب به اتفاق جمعیت، کودکان و بزرگسالان را به طور یکسان تحت تاثیر قرار می دهد.

حفره چیست؟

در واقع بسیار ساده است. هر دندان توسط یک لایه بیرونی سخت و محافظ به نام مینای دندان پوشیده شده است. پلاک یک لایه چسبنده از باکتری است که بر روی دندان شما ایجاد می شود. این باکتری‌ها از قندها و نشاسته‌های باقی مانده پس از غذا تغذیه می‌کنند و اسیدهایی تولید می‌کنند که به مینای دندان حمله می‌کنند. اگر پلاک روی دندان‌هایتان را پاک نکنید، تجمع می‌یابد و اسیدها به مینای دندان شما می‌خورند. این زمانی است که حفره ها می توانند شکل بگیرند.

حفره ها (یا پوسیدگی ها) سوراخ های کوچکی هستند که در مینای دندان ایجاد می شوند. اگر درمان نشود، یک حفره رشد می کند و در نهایت، باکتری ها می توانند وارد بافت نرم دندان داخلی شوند. این می تواند منجر به درد، عفونت و درمان جدی تر مانند کانال ریشه شود.

به همین دلیل معاینه منظم دندانپزشکی مهم است. دندانپزشک شما می‌تواند حفره‌ای را که کوچک است تشخیص دهد و با پرکردن آن از بزرگ‌تر شدن آن جلوگیری کند.

مراحل پوسیدگی دندان

ابتدا یک حفره روی لایه بیرونی دندان که مینای دندان است ایجاد می شود. سپس وارد عاج زیر مینای دندان می شود. اگر حفره بدون درمان رها شود، در نهایت به پالپ، در مرکز دندان، جایی که اعصاب و عروق خونی قرار دارند، می رسد. پوسیدگی می تواند پالپ را از بین ببرد و فضایی در داخل دندان باقی بگذارد. سپس باکتری ها می توانند به این فضا نفوذ کرده و باعث عفونت شوند.

مرحله چهارم پوسیدگی دندان
مرحله چهارم
مرحله سوم پوسیدگی دندان
مرحله سوم
مرحله دوم پوسیدگی دندان
مَرحله دوم
مرحله اول پوسیدگی دندان
مرحله اول
 1. حُفره به مینای دندان محدود می شود: بدون درد
 2. حفره به عاج می رسد: دندان ها به گرما و سرما حساس هستند
 3. حفره به پالپ می رسد: دندان درد شدید
 4. پالپ دندان عفونی می شود: آبسه دندان

چه چیزی باعث پوسیدگی دندان می شود؟

مینای دندان سالم سخت ترین ماده موجود در بدن انسان است سخت شیشه ای است. با این حال، باکتری‌ها به راحتی به آن می‌چسبند و لایه‌ای به نام پلاک تشکیل می‌دهند. این بهترین حالت بین دندان های شما، در شیارها (شکاف) روی سطوح جونده دندان و در خط لثه ایجاد می شود.

هنگامی که شما غذا می خورید، باکتری ها نیز غذا می خورند، و آنها همچنان از مقدار کمی غذای باقیمانده روی دندان های شما پس از خوردن غذا لذت می برند. این باکتری‌ها انرژی خود را از قند و سایر کربوهیدرات‌ها می‌گیرند، اما محصول جانبی آن اسید است. اسید به دندان ها آسیب می زند.

برخی از غذاها به خصوص اگر اسیدی باشند (مانند نوشابه‌ها و آبمیوه‌ها) مضر هستند، زیرا حتی بدون عمل باکتری‌ها می‌توانند به دندان‌های شما آسیب بزنند.

علائم پوسیدگی دندان

 • دندانی پوشیده از غذا و مواد زائد
 • سوراخ های روی دندان ها
 • دندان شکسته شده
 • دندان های قهوه ای یا تغییر رنگ داده شده
 • حساسیت به غذاهای سرد یا گرم
 • حساسیت به غذاهای شیرین
 • مشکل در خوردن یا جویدن
 • دندان درد
 • بوی بد دهان

پوسیدگی دندان کودکان

هنگامی که کودک شما دندان هایی درآورد، مستعد پوسیدگی دندان می شود. شیر مادر، شیر خشک، شیر گاو و آب میوه همگی حاوی مواد قندی هستند. نوزادان ممکن است به دلیل رفتن به رختخواب با یک بطری شیر، شیر خشک یا آبمیوه دچار پوسیدگی دندان در اوایل دوران کودکی شوند. شیردهی بدون محدودیت در شب ممکن است خطر پوسیدگی دندان را افزایش دهد، اگرچه اکثر کودکانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند این بیماری را در اوایل کودکی تجربه نمی‌کنند.

پوسیدگی دندان کودکان

این می تواند برای کودکان تا چهار سالگی رخ دهد. هنگامی که کودک شما دندان درآورد، ماهی یک بار لب های او را بلند کرده و دندان هایش را چک کنید. به دنبال لکه ها یا خطوط سفید کسل کننده روی دندان ها باشید. اینها ممکن است روی گردن دندان‌ها در کنار لثه باشند. دندان های تیره نیز نشانه پوسیدگی دندان است.

اگر علائمی مشاهده کردید، بلافاصله به دندانپزشک مراجعه کنید. پوسیدگی دندان در اوایل دوران کودکی باید سریع درمان شود. در غیر این صورت ممکن است فرزندتان درد و عفونت داشته باشد.

درمان پوسیدگی دندان

اگر فکر می‌کنید پوسیدگی یا حفره دندانی دارید، در اسرع وقت به دندانپزشک خود مراجعه کنید. هرچه زودتر درمان را دریافت کنید، اثربخشی آن بیشتر خواهد بود. درمان به اندازه و مکان پوسیدگی بستگی دارد.

 • برای پوسیدگی که زود تشخیص داده می‌شود، درمان‌های فلوراید ممکن است تنها چیزی باشد که لازم است.
 • اگر پوسیدگی یک حفره ایجاد کرده است، به پر کردن نیاز خواهید داشت.
 • در صورتی که حفره بزرگ باشد، ممکن است نیاز به تاج داشته باشید.
 • اگر حفره باعث عفونی یا ملتهب شدن پالپ دندان شما شده است، ممکن است نیاز به ریشه دندان داشته باشید.
 • برای دندانی که در اثر یک حفره به شدت آسیب دیده است، ممکن است نیاز به برداشتن و تعویض داشته باشد.

چگونه پوسیدگی دندان بدن شما را ضعیف می کند؟

پوسیدگی دندان در اثر اسیدهای ایجاد شده توسط باکتری های موجود در دهان ایجاد می شود. این میکروارگانیسم‌ها دندان‌ها را با لایه‌ای چسبناک به نام پلاک می‌پوشانند که از اسیدهایی تشکیل شده است که دندان‌ها را می‌خورند. پلاک روی دندان منجر به پوسیدگی می شود و زمانی که زیر لثه قرار می گیرد به بیماری لثه منجر می شود. در اینجا نحوه پوسیدگی دندان ها بدن شما را ضعیف می کند:

ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن

بهداشت نامناسب دهان و دندان منجر به تجمع باکتری در دهان می شود. این میکروب‌ها می‌توانند راه خود را به جریان خون و از آنجا به هر قسمت دیگر بدن باز کنند. این سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کند و منجر به خستگی و افزایش خطر بیماری می شود.

خطر ابتلا به بیماری قلبی بیشتر است

مطالعات، نوع باکتری‌هایی را که منجر به بیماری پریودنتال و پوسیدگی دندان می‌شوند، با بیماری قلبی مرتبط دانسته‌اند. همانطور که در مورد بیماری لثه وجود دارد، بیماری قلبی نیز به دلیل ایجاد پلاک ایجاد می شود. این وضعیت زمانی رخ می‌دهد که پلاک‌های درون رگ‌ها تا جایی ایجاد می‌شوند که شروع به مختل کردن یا مسدود کردن جریان خون می‌کنند و به طور بالقوه باعث حمله قلبی می‌شوند.

مسائل سلامت موجود را بدتر می کند

شرایط بهداشتی مانند دیابت، پوکی استخوان و اچ آی وی/ایدز می تواند توسط سطوح ناسالم باکتری در دهان بدتر شود. تهاجم باکتری منجر به ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن می شود و این امر بسیاری از بیماری های مزمن را بدتر می کند. بهبود بهداشت دهان و دندان می تواند به کاهش خطر پوسیدگی دندان و بیماری لثه که سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کند، کمک کند.

می تواند منجر به عفونت شود

پوسیدگی دندان اغلب با ایجاد حفره کوچک روی دندان آغاز می شود. حفره گسترش می یابد تا زمانی که بدون درمان رها شود به محفظه پالپ برسد. محفظه پالپ، محفظه داخلی دندان است و شامل بافت های همبند، عروق خونی و اعصاب است. محفظه پالپ از بقیه دندان جدا می شود، اما ممکن است در اثر پوسیدگی یا آسیب به دندان باز شود.

وقتی پوسیدگی درمان نشود، در نهایت باکتری ها به بافت های نرم در معرض محفظه پالپ می رسند. این منجر به عفونت می شود، که منجر به دندان دردهای طاقت فرسا می شود. عفونت دندان می تواند به نواحی مانند مغز سرایت کند که می تواند زندگی را به خطر بیندازد.

خلاصه

 • باکتری‌های موجود در دهان شما از قند تغذیه می‌کنند، بنابراین مصرف منظم مواد غذایی با قند بالا خطر پوسیدگی دندان را افزایش می‌دهد.
 • پوسیدگی دندان می تواند درد، التهاب و عفونت ایجاد کند.
 • به محض مشاهده هر یک از علائم به دندانپزشک خود مراجعه کنید زیرا درمان زودهنگام موثرتر و محافظه کارانه تر است.
 • بهترین پیشگیری از پوسیدگی دندان این است که هر روز دندان های خود را تمیز کرده و نخ دندان بکشید. از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید. از مصرف غذاهای شیرین پرهیز کنید (یا فقط به ندرت آنها را بخورید). همچنین برنامه منظمی برای مراجعه به دندانپزشکی داشته باشید.

دکتر سعید میرزایی

دکتر سعید میرزایی در دندانپزشکی صبا متخصص در پروتز های دندانی انجام خدمات دندانپزشکی زیبایی : اصلاح طرح لبخند ، ایمپلنت دندان ، لمینیت دندان ، پروتز دندان ثابت ، پروتز دندان متحرک ، ارتودنسی ، بلیچینگ دندان و ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *