/ دکتر سعید میرزایی / دندانپزشکی زیبایی / مزایا و معایب روکش دندان
۵ دقیقه

0 / 5. 0

مزایا و معایب روکش دندان

آنچه می خوانید...

مزایا روکش دندان موجب شده است که امروزه افراد زیادی برای برطرف کردن نواقص ظاهری دندان مانند تغییر رنگ دندان ناشی از درمان ریشه، استفاده بیش از حد از فلوراید یا سیگار کشیدن، از روکش دندان بهره می برند. دندانپزشکان مواد روکش دندان را با استفاده از پرتوهای مخصوص به سطح دندان می چسبانند تا عیوب دندان را به طور کامل اصلاح کنند. روکش های دندان اغلب از پرسلن یا کامپوزیت می باشد و با توجه به مقاومتی که در برابر لک دارند، بسیار محبوب هستند.

مزایای روکش دندان

روکش دندان مزایای زیادی دارد که آنها را به گزینه ای محبوب برای بیماران دندانپزشکی تبدیل کرده است. در ادامه مزایای روکش دندان را بررسی می کنیم:

1. دندان های سفید و شفاف با ظاهری طبیعی

اولین چیزی که هر بیمار انتظار دارد با استفاده از بهترین روکش دندان به آن دست یابد، داشتن دندان های سفید، تمیز و کاملا طبیعی است. روکش های کامپوزیت کاملا شبیه دندان های اصلی هستند که نوری مشابه مینای دندان، منعکس می کنند. این روکش ها آنقدر طبیعی هستند که مردم اغلب متوجه آن نمی شوند.

2. مقاومت در برابر لکه

روکش های دندانی کاملاً در برابر لکه های دندان مقاوم هستند. روکش های پرسلن سرامیکی هستند و مانند شیشه، موادی که می توانند سطح دندان ها را لکه دار کنند یا روی سطح دندان قرار می گیرند، با وجود روکش ها به راحتی پاک می شوند.

اگر از نوشیدنی های رنگی و غذاهای آماده زیاد استفاده می کنید، تنها با رعایت بهداشت روزانه دندان و استفاده منظم از نخ دندان می توانید چندین دهه از زیبایی دندان های خود لذت ببرید.

3. دوام و استقامت

یکی دیگر از مزایای روکش زیبایی دندان، دوام و طول عمر آنها است. روکش های دندانی به اندازه کافی محکم و بادوام هستند تا سال ها در برابر ضربه اشیاء مختلف یا استفاده روزانه مقاومت کنند. استفاده از روکش دندان برای همه افراد در سنین مختلف امکان پذیر است و این روش می تواند گزینه مناسبی برای اصلاح عیوب سطوح دندان باشد.

4. نتایج سریع و عالی

یکی دیگر از مزایای قرار دادن روکش دندان این است که شما می توانید نتیجه زیبایی دندان های خود را بلافاصله پس از ساخت روکش دندان مشاهده کنید. روکش های دندانی نیازی به ماه ها زمان برای ساخت در آزمایشگاه و چسباندن به دندان ندارند. برای درمان ظاهر و عیوب دندان تنها یک یا دو نوبت با دندانپزشک لازم است و پس از آن دندانپزشک بسته به انتخاب شما یکی از انواع روکش های دندانی را روی دندان های آسیب دیده می چسباند.

5. رفع مشکلات ظاهری جزئی

طیف گسترده ای از مشکلات و عیوب زیبایی جزئی وجود دارد که می توان با استفاده از روکش ها اصلاح کرد. اگر دندان های شما دچار تغییر رنگ شده، ناهموار است یا بین آنها فاصله وجود دارد، این روکش ها تمام این عیوب و عیوب دندان را برطرف می کنند.

از جمله مزایای روکش دندان، خاصیت چند منظوره آنها جهت پر کردن فاصله بین دندان ها، پوشش دندان هایی که ترک خورده یا نا مرتب هستند. همه اینها مزایایی هستند که می توانند دندان های آسیب دیده و نامرتب را به دندان هایی صاف، یکدست، سفید و جذاب تبدیل کنند.

6. ترمیم مینای دندان آسیب دیده

مینای دندان بسیار محکم است و به راحتی نمی شکند، اما پس از مدتی خوردن و نوشیدن مقدار زیادی مواد اسیدی می تواند به مینای دندان آسیب برساند. علاوه بر این، بیماری ریفلاکس نیز می تواند باعث آسیب به مینای دندان ناشی از اسیدهای معده شود. مسواک زدن زیاد و فشردن اجسام سخت نیز از جمله مواردی است که می تواند مینای دندان را از بین ببرد.

مزایای روکش دندان

معایب روکش کردن دندان

روکش گذاری و درمان های ترمیمی در برخی مواقع که تحت تشخیص اشتباه پزشک است میتواند منجر به  آسیب های جدی در عضو التیام ناپذیر (دندان) شود.

برای جلوگیری از پوسیدگی دندان چه باید کرد؟

دندان های روکش شده  برای دوام بیشتر نیاز به دقت در مسواک زدن و استفاده از نخ دندان به طور صحیح  می باشد.

برای افزایش عمر مفید دندان روکش شده چه کار کنیم؟

برای افزایش طول عمر دندان های روکش شده به عواملی چون  رژیم غذایی مناسب، ترکیب بزاق، میزان استحکام دندان هنگام تشکیل غلظت فلوراید و آب آشامیدنی بستگی دارد.

کلام آخر

انواع روکش های دندان یکی از گزینه های رفع عیوب دندان است که می تواند ظاهر و لبخند افراد را به میزان قابل توجهی تغییر دهد. این پوشش ها دارای عیوب بسیار کم و ناچیز بوده و دارای کارایی، دوام و مقاومت بالایی می باشند.

دکتر سعید میرزایی

دکتر سعید میرزایی در دندانپزشکی صبا متخصص در پروتز های دندانی انجام خدمات دندانپزشکی زیبایی : اصلاح طرح لبخند ، ایمپلنت دندان ، لمینیت دندان ، پروتز دندان ثابت ، پروتز دندان متحرک ، ارتودنسی ، بلیچینگ دندان و ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *