/ دکتر سعید میرزایی / مقالات / مراقبت بعد از لمینت دندان
۸ دقیقه

5 / 5. 1

مراقبت بعد از لمینت دندان

مراقبت بعد از لمینت دندان

آنچه می خوانید...

مراقبت بعد از لمینت دندان

چه نکات را باید بعد از انجام لیمنت دندان رعایت کنیم ؟

چه مواردی باعث افزایش ماندگاری لمینت های دندان می شود ؟

این سوالاتی است که ممکن است بارها ذهن شما را درگیر کرده باشد ، در این مطلب به طور کلی در این زمینه توضیح داده می شود ؟

مراقبت بعد از لمینت دندان
مراقبت بعد از لمینت دندان

نکات مهم پس از لمینت

 • به هنگام انجام عملیات لمینت کردن برای سفیدی دندان چند جلسه لازم است که دوره درمان طی شود و یک سری احتمالات و واکنش ها بررسی شود .
 • بعد از انجام دادن لمینت دندان هنگامی که رضایت کامل از انجام آن نداشتید می توانید با پزشک خود مشورت کنید و تغییرات جدید را بر روی دندان ها را پیاده سازی کرد.
 • بعد از انجام دادن لمینت امکان برجسته شدن زبان و لب وجود دارد بهتر است این مساله را با پزشک خود درمیان بگذارید.
 • برای رضایت کامل از دندان هایتان بهتر است با رعایت فاصله ی مناسب دندان هایتان را بررسی کنید .
 • در صورتی که بعد از اینکه جلسات لمینت شما به پایان برسد شاید احساس تیزی یا بلندی در دندان های خود داشته باشید جای هیچ گونه نگرانی نیست بعد از مدتی با غذاخوردن و یا مسواک زدن این مشکل برطرف می شود.
 • برای جلوگیری از هر گونه آسیب دیدگی بهتر است به دندان هایتان فشار وارد نکنید.
 • در صورتی که هر گونه حساسیت در دندان هایتان ایجاد شود بسیار طبیعی است و جای نگرانی وجود نخواهد داشت زیرا این حساسیت می تواند به علت تراش دندان و یا واکنش دندان به مواد باشد توصیه می شود چند روز صبر کنید تا برطرف شود.
 • یکی از مواردی که به موفقیت و رضایت بیشتر شما کمک می کند رعایت بهداشت دندان می باشد بهتر است با مسواک زدن به موقع و استفاده از خمیر دندان مناسب و نخ دندان کشیدن مناسب به رضایت بیشتر کمک کنید.
 • مصرف مواد خوراکی که دارای رنگدانه هستند برای شما ممنوعیت دارد بهتر است در صورت استفاده از چای ،قهوه و …. به خوبی دندان هایتان را بشویید تا از تغییر رنگ لمینت پیشگیری کنید .
 • در صورت هر گونه مشکل مانند شکستگی یا ترک خوردگی می توانید به پزشک خود مراجعه کنید تا این مساله را رفع کند.
 • بهتر است بعد از انجام لمینت دندان از مصرف دخانیات وسیگار خودداری کنید زیرا مواد شیمیایی موجود در این مواد باعث ایجاد لکه و تغییر رنگ در دندان های شما دارد در واقع دو ماده موجود نیکوتین(بدون رنگ ) و قطران (تیره رنگ ) هستند و هنگامی که با اکسیژن ترکیب شود باعث زرد شدن می شود .

خمیردندان مخصوص لمینت

اگر روکش دارید، یک خمیر دندان ملایم به حفظ سلامت دندان‌ها و لثه‌ها کمک می‌کند، بدون اینکه به دندان شما آسیب برساند. بهترین خمیر دندان‌ها برای روکش‌ها حاوی فلوراید برای جلوگیری از پوسیدگی هستند. همچنین دندان‌ها را به آرامی با ساییدگی کمتر تمیز می‌کنند.

از آنجا که شما یک خمیر دندان غیر ساینده برای روکش های خود می خواهید، به طور کلی باید از فرمول های سفید کننده اجتناب کنید. این محصولات روی دندان‌های طبیعی به‌عنوان ساینده‌ای برای پاک کردن لکه‌ها عمل می‌کنند. اما این عمل برای روکش‌های چینی بسیار سخت است. استفاده از خمیر دندان سفید کننده ممکن است خراش های کوچکی بر روی روکش های شما ایجاد کند. و درخشندگی روی پرسلن را از بین ببرد. اما نگران تغییر رنگ روکش های خود در طول زمان نباشید.

نکته دیگری که باید در نظر داشته باشید: همه خمیردندان‌ها سطحی از شن‌ریزی دارند. در واقع، برخی از خمیردندان‌های غیرسفیدکننده می‌توانند ساینده‌تر از خمیردندان‌های سفیدکننده باشند. به همین دلیل است که دکتر توصیه می‌کند هنگام انتخاب خمیر دندان برای روکش‌ها نیز مقدار RDA را برای راهنمایی بررسی کنید. مقدار آن باید زیر 70 باشد.

مسواک مخصوص لمینت

برای تمیز کردن روکش‌های چینی، باید دندان‌ها و لثه‌های خود را همانطور که اگر لمینت روی دندان‌هایتان نداشتید، حفظ کنید. مطمئناً می‌توانید از مسواک برقی برای تمیز کردن دندان‌ها و روکش‌های خود استفاده کنید، اما چند نکته وجود دارد که باید هنگام نگهداری از روکش‌های چینی در نظر بگیرید:

مسواک مخصوص لمینت دندان
 • از مسواک نرم استفاده کنید. چه از مسواک دستی و چه از مسواک برقی استفاده کنید، مواد ساینده ممکن است به روکش آسیب برسانند.
 • حتما خط لثه خود را حفظ کنید. هنگام مسواک زدن همیشه باید لثه های خود را نیز مسواک بزنید. مسواک زدن آنها، لثه‌های قوی و سالمی را حفظ می‌کند، که واقعاً باعث تقویت لبخند شما می‌شود.
 • نخ دندان! نخ دندان کشیدن باید بخشی از مراقبت روزانه دندان برای همه باشد. نخ دندان کشیدن به پیشگیری از بیماری لثه کمک می کند. باکتری هایی را که مسواک نمی تواند به آنها برسد را از بین می برد. جدای از این سه مورد، همیشه باید دندان های خود را تا حد امکان کاملاً مسواک بزنید.

عفونت لمینت دندان

یکی از آنها این است که خود روکش کاملاً به دندان شما نمی خورد. اگر یک لکه به اصطلاح تیره در زیر آن وجود داشته باشد، ممکن است نتیجه یک ریز نشت باشد، به این معنی که باکتری ها از طریق روکش چینی و دندان شما در فاز بینایی نفوذ می کنند. نشت میکرو در نهایت باعث ایجاد حفره و حساسیت و احتمالاً عفونت عصب دندان شما می شود. اگر این مورد شماست، باید فوراً به یک دندانپزشک زیبایی متخصص برای تعویض روکش مراجعه کنید.

عفونت به علت خونریزی لثه

هنگامی که دندانپزشک در حال بستن و نصب روکش است، ممکن است لثه خونریزی کند و ملتهب شود. در نتیجه، مواد پیوند سفید با خون مخلوط شد و از این رو یک هاله رنگ تیره در زیر روکش چینی ظاهر می شود. اگر این مورد شماست، دندانپزشک شما ممکن است نیاز داشته باشد روکش دندان شما را دوباره انجام دهد.

این دلایل همیشه به عدم مراجعه به متخصص روکش سرامیک مربوط می شود. اگر دندانپزشک شما در این زمینه متخصص بود، درصد عفونت یا حفره زیر روکش سرامیکی بسیار کم است.

عفونت کردن به دلیل ماهر نبودن پزشک

یک متخصص پروتکل سخت چسباندن روکش ها به دندان را می داند، هرگونه انحراف از این پروتکل سخت می تواند مشکلاتی مانند حفره یا عفونت زیر روکش های شما ایجاد کند. متخصص می داند که چسباندن روکش ها به تکنیک حساس است. این به این معنی است که یک حرکت اشتباه می‌تواند تاثیر زیادی روی نتیجه عمل بگذارد، مانند بیرون آمدن روکش‌ها یا تغییر رنگ زیر روکش‌ها که می‌تواند باعث حساسیت، حفره یا عفونت شود. در برخی موارد عدم رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند عامل ایجاد حفره یا عفونت باشد!

عفونت بخاطر وارد شدن ضربه

مواردی وجود دارد که ضربه ناشی از نیش شما، مانند ساییدن یا فشردن، می‌تواند باعث عفونت زیر روکش‌ها شود، که در آن‌ها نیازی به تعویض روکش نیست، زیرا هیچ حفره‌ای وجود ندارد و متخصص ریشه می‌تواند درمان ریشه را از طریق دندان انجام دهد. پشت دندان عفونی شده و نیازی به تعویض ونیرهای چینی نیست.

افراد بسیاری به دلیل وجود دندان های بد رنگ به دنبال انجام لمینت دندان می باشند . اما استفاده از لمینت دندان دلیل بر عدم نیاز به رعایت بهداشت نبوده، بلکه به منظور افزایش ماندگاری در آن باید به خوبی بهداشت دهان و دندان را رعایت نمایید .

کاربرد لمینت دندان

در هنگام صحبت کردن، خندیدن و … دندان ها نقش بسیاری در زیبایی چهره افراد ایفا می کنند . بنابراین انجام لمینت دندان منجر به افزایش اعتماد بنفس می شود .

به منظور بستن فاصله میان دندان ها و اصلاح طرح لبخند می توان از آن استفاده نمود .

از لمینت دندان برای رفع شکستگی دندان نیز می توان استفاده نمود .

مزایای لمینت دندان

بدون نیاز به بی حسی انجام می شود .

طی دو جلسه صورت می گیرد و نیاز به مراجعه زیاد به دندانپزشک ندارد .

استحکام این روش نسبت به سایر روش ها بالاتر است .

ماندگاری لمینت دندان نسبت به کامپوزیت دندان بیشتر است .

رنگ پذیری در لمینت بسیار کمتر است .

معایب لمینت دندان

بهتر است به یک دندانپزشک خوب مراجعه نمایید تا با انجام تکنینک مناسب به رفع مشکلات شما بپردازد . هرچه مهارت دندانپزشک بالا باشد در نتیجه عوارض لمینت دندان نیز کمتر است . از جمله معایب لمینت دندان می توان حساس شدن به سرما و گرما اشاره نمود که به تدریج رفع می شود .

نکات مهم در مراقبت بعد از لمینت دندان

بکارگیری نخ دندان

استفاده از دهان شویه مخصوص با نظر دندانپزشک

مسواک زدن منظم، به ویژه بعد از هر وعده غذایی و مواد غذایی حاوی رنگدانه .

انجام چکاپ های منظم در زمان های اطلاع داده شده .

هزینه لمینت دندان

به دلیل آن که قبل از انجام لیمنت دندان باید مشکلاتی همچون پوسیدگی دندان ها رفع شود، برای برآرود هزینه ابتدا باید به یک دندانپزشک مراجعه نمایید تا وضعیت دندان ها شما به خوبی بررسی شود و سپس می توان هزینه لمینت دندان شما مشخض گردد .

به منظور انجام خدمات زیبایی دندان بهتر است به یک دندانپزشک خوب مراجعه نمایید .

راه های ارتباطی با دکتر سعید میرزایی متخصص پروتز های دندانی :

شماره تماس
۰۹۱۲۹۲۶۲۲۹۲
۰۹۱۲۹۲۶۲۱۹۲
۴۴۳۳۹۶۷۳

پیج اینستاگرام دکتر سعید میرزایی

نتیجه گیری

به منظور انجام لمینت دندان بهتر است به یک دندانپزشک با مهارت بالا مراجعه نمایید تا  از بروز مشکل بعد از لمینت دندان پیشگیری شود . برای ماندگاری لمینت دندان نیز باید بهداشت دهان و دندان را رعایت کرده تا طول عمر لمینت دندان بیشتر شود .

 

دکتر سعید میرزایی

دکتر سعید میرزایی در دندانپزشکی صبا متخصص در پروتز های دندانی انجام خدمات دندانپزشکی زیبایی : اصلاح طرح لبخند ، ایمپلنت دندان ، لمینیت دندان ، پروتز دندان ثابت ، پروتز دندان متحرک ، ارتودنسی ، بلیچینگ دندان و ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *