/ دکتر سعید میرزایی / مقالات / رادیوگرافی دندان
۳ دقیقه

5 / 5. 1

رادیوگرافی دندان

رادیوگرافی دندان

آنچه می خوانید...

رادیوگرافی دندان :

به کمک پرتونگاری می توان بسیاری از آسیب ها و بیماری های دندان را درمان نمود رادیوگرافی دندان روشی مناسب برای یافتن کرم خوردگی ها و حفره های ایجاد شده خواهد بود و هنگامی که مینای دندان سالم و بی عیب و نقص بوده، دندانپزشک می تواند با کمک عکس های رادیوگرافی دندان، پوسیدگی های پنهان را مشاهده نماید و تصمیمات لازم را برای درمان اتخاذ کند.

رادیوگرافی دندان

کاربرد رادیوگرافی دندان :

دندان پزشک با بهره گیری از رادیوگرافی امکان شناسایی پوسیدگی زیر خط لثه را نیز خواهد داشت. این روش همچنین باعث یافتن علل مشکلاتی چون: آبسه دندان ، پیر دندانی، ناهنجاری های مفصلی، شکست و خرابی فک، آسیب های استخوان، کیست و . . . می شود و دندان پزشک می تواند اطلاعات مفیدی از دندان های گیر کرده در زیر لثه یا علت رشد نکردن برخی دندان ها را به دست آورد.

برخی شایعات درباره آسیب امواج رادیوگرافی:

طبق باور عوام و شایعات به وجود آمده از رادیوگرافی دندان، امواج متساعد شده از این راه، موجب آسیب رسانی به بدن و مغز شخص می شود و برخی بیماران نگران عوارض رادیوگرافی هستند. ولی طبق نظر جامعه پزشکی ، این طرز تفکر و نگرانی ها کاملا بی مورد و بی جاست.

بنا بر قوانین مراجع علمی، بالا ترین حد دریافت اشعه های این چنینی، برای هر فرد سالانه 5 هزار میلی رم است و چنانچه فردی کمتر از این اندازه اشعه دریافت کند، هیچگونه عارضه و مشکلی نخواهد داشت. افراد  عادی در طی سال به طور تقریب در معرض میزان 350 میلی رم اشعه های محیطی قرار می گیرند و لازم به ذکر است که اشعه های ناشی از رادیوگرافی دندان بسیار ناچیز تر و کمتر از این اعداد است بدین ترتیب با توجه به دلایل علمی و اثبات شده، امواج ساطع شده از رادیوگرافی دندان هیچگونه آسیب و عارضه ای برای بیمار در بر ندارند و گاه در اثر استفاده زیاد و موارد خاص بهتر است احتیاط لازم لحاظ شود.

انواع عکس رادیوگرافی دندان:

عکس کودکان: عکس رادیوگرافی مخصوص کودکان همانند مدل های دیگر است؛ فرق آن در ابعاد فیلم می باشد که سایز فیلم کوچکتر بوده و به آسانی درون دهان کودک قرار گرفته و نیز مقدار کمتری اشعه ساطع می شود.

عکس تک دندانی: این عکس برای شناسایی پوسیدگی در یک دندان و یا 2 تا 3 دندان کاربرد دارد و نام دیگر آن پری اپیکال می باشد.

عکس بایت وینگ : به منظور شناسایی کرم‌خوردگی‌های دندان از این عکس بهره گیری می شود.

عکس سفالومتری: این نوع عکس برای درمان های ارتودنسی مورد استفاده قرار گرفته و معمولا در مراکز رادیوگرافی تهیه می شود.

عکس پانورامیک: همان طور که از نام آن پیداست، در این عکس، تمامی دندان های پایینی و بالایی به شکل پانوراما در کنار یکدیگر قابل مشاهده هستند و با دستگاه خاص خود تهیه خواهد شد.

با تشکر مدیریت سایت دکتر سعید میرزایی متخصص پروتزهای دندانی.

دکتر سعید میرزایی

دکتر سعید میرزایی در دندانپزشکی صبا متخصص در پروتز های دندانی انجام خدمات دندانپزشکی زیبایی : اصلاح طرح لبخند ، ایمپلنت دندان ، لمینیت دندان ، پروتز دندان ثابت ، پروتز دندان متحرک ، ارتودنسی ، بلیچینگ دندان و ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *