/ دکتر سعید میرزایی / پروتز های دندان / تفاوت ایمپلنت با پروتز دندان+معایب و مزایا
۴ دقیقه

0 / 5. 0

ایمپلنت

تفاوت ایمپلنت با پروتز دندان+معایب و مزایا

آنچه می خوانید...

تفاوت ایمپلنت با پروتز دندان در این است که ایمپلنت ساختاری شبیه دندان طبیعی دارد و در جای خود محکم و ثابت است و امکان هیچگونه لقی ندارد اما پروتز دندان متحرک است و می توانید آن را در موقعیت های مختلف جابجا کنید. در ادامه به بررسی بیشتر تفاوت این دو می‌پردازیم.

تفاوت-ایمپلنت-با-پروتز-دندان

تفاوت ایمپلنت با پروتز دندان چیست؟

تفاوت ایمپلنت و پروتز دندان در ساختار کلی آن هاست ایمپلنت عموما از جنس تیتانیوم است. که می‌تواند با بدن سازگاری داشته باشد اما پروتز دندان از جنس پرسلن است. بنابراین پروتز دندان گاهی به ترمیم و بازسازی نیاز خواهد داشت اما ایمپلنت دوام و ماندگاری بیشتری دارد. در ادامه به بررسی تفاوت ها، معایب و مزایای هر کدام از این روش ها اشاره خواهیم کرد تا بتوانید بهترین روش را انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید: ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان بهتر است یا پروتز دندان

این سوال شاید ذهن شما را هم درگیر کرده باشد اما اگر شما دندان خود را کاملا از دست داده‌اید بهترین جایگزین برای دندان طبیعی انجام ایمپلنت است چون تفاوت چندانی با دندان شما ندارد و کمتر کسی متوجه آن می شود و از لحاظ اجتماعی و اعتماد به نفس دچار مشکل نخواهید شد اما بسیاری از افراد به دلایل مختلف قادر به انجام کاشت دندان نیستند و در نتیجه از پروتز های دندان استفاده می کنند.

بیشتر بخوانید: ایمپلنت دندان های جلو

مزایا و معایب ایمپلنت در مقابل پروتز دندان

مزایا و معایب هر کدام از این روش های درمانی به فاکتور های زیادی بستگی دارد که در ادامه به برخی از مزایا و معایب این دو روش در برابر یکدیگر خواهیم پرداخت:

طبیعی بودن: ایمپلنت ها کارای همچون دندان طبیعی دارند و در جای خود ثابت هستند و مانند پروتز های دندان نیاز به خارج کردن از دهان به منظور تمیز کردن ندارند.

هزینه: پروتز دندان هزینه کمتر و مقرون به صرفه تری نسبت به هزینه تمام شده ایمپلنت دارد.

جابجایی: بسیاری از کسانی که پروتز دندان دارند از این موضوع که موقع حرف زدن یا غذا خوردن  دندان آنها جابجا می شود شکایت دارند در حالی که در ایمپلنت دندان شما ثابت بوده و همچین اتفاقی غیر ممکن است زیرا در فک کاملا پیچ می شود و فرد را دچار کمبود اعتماد به نفس نمی کند.

بیشتر بخوانید: مراقبت ایمپلنت دندان

زیبایی: ایمپلنت به دلیل اینکه بسیار طبیعی است ظاهر زیباتری نسبت به پروتز دندان دارد. اما پروتز دندان به گونه ای است که هر کسی متوجه می شود دندان شما مصنوعی است.

 سلامت: در روش درمانی ایمپلنت دندان های کناری شما تراشیده نمی شوند و سلامت باقی دندان ها حفظ می شود و از این لحاظ بهتر از پروتز دندان است.

جنس: ایمپلنت دندان از جنس تیتانیوم است که  با بدن سازگاری عالی دارد.

نوع آسیب: اگر فردی تمامی دندان هایش را از دست داده باشد بهترین گزینه برای او استفاده از پروتز دندان است ایمپلنت بیشتر برای جایگزینی یک یا چند دندان به کار می رود.

مدت زمان درمان: در پروتز دندان بیمار حین قالبگیری بسیار اذیت نمی شود و نیازی به کار زیاد در ناحیه فک و دهان او نیست و در دو الا سه جلسه بدون هیچ درد و جراحی پروتز قالب گیری،ساخت و اجرا می شود. اما در ایمپلنت بیمار در هر بار مراجعه به پزشک تحت بی حسی قرار می گیرد و روی دهان و فک او کار انجام می شود. بنابراین زمان ساخت و اجرای ایمپلنت طولانی تر و دردناک تر از پروتز دندان است. اجرای ایمپلنت گاهی تا یکسال طول می کشد.

حفظ استخوان ها: ایمپلنت جایگزین ریشه دندان شده و از سلامت استخوان ها را حفظ می کنند اما پروتز دندان از تحلیل رفتن استخوان های فکر جلوگیری نمی کند.

بیشتر بخوانید: سن مناسب ایمپلنت

قابل اعتماد بودن: میزان موفقیت در اجرای ایمپلنت بسیار بالا است و ماندگاری بالایی دارند و می توان گفت دائمی هستند.

نیاز به ترمیم: پروتز دندان عموما از جنس سرامیک است و مقاومت بالایی در برای ضربه و شکستگی ندارد به گونه ای که شاید بعد از مدتی نیاز به ترمیم و بازسازی داشته باشد اما ایمپلنت به دلیل اینکه از جنس فلز تیتانیوم هستند ماندگاری بسیار بیشتری دارند.

بهداشت: برای رعایت بهداشت دهان به هنگام ایمپلنت باید دستورالعمل های بهداشت دندان های طبیعی را پیش برد اما در هنگام پروتز  باید آن را به صورت کامل از دهان خارج کرد و شستشو داد زیرا ممکن است هنگام غذا خوردن مواد غذایی و غیره به زیر پروتز رفته و لثه را بیمار کند.

مزایا-و-معایب-ایمپلنت-در-مقابل-پروتز-دندان

بیشتر بخوانید: ماندگاری ایمپلنت

نتیجه گیری

تفاوت ایمپلنت با پروتز دندان را در این مقاله مورد بررسی قرار دادیم اما انتخاب هر کدام از آن ها به تصمیم شخصی شما بستگی دارد لازم است  شما مطابق با شرایط مالی، بدنی و زمانی خود تصمیم گیری کنید که کدام روش درمانی  را جایگزین دندان از دست رفته خود کنید. 

دکتر سعید میرزایی

دکتر سعید میرزایی در دندانپزشکی صبا متخصص در پروتز های دندانی انجام خدمات دندانپزشکی زیبایی : اصلاح طرح لبخند ، ایمپلنت دندان ، لمینیت دندان ، پروتز دندان ثابت ، پروتز دندان متحرک ، ارتودنسی ، بلیچینگ دندان و ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *