/ دکتر سعید میرزایی / مقالات / درخشش لبخند با بلیچینگ دندان
۸ دقیقه

5 / 5. 6

بلیچینگ دندان

درخشش لبخند با بلیچینگ دندان

آنچه می خوانید...

آیا لبخند شما مانند گذشته سفید است؟ حتی رعایت بهداشت دهان و دندان نیز از تغییر رنگ دندان برای همیشه جلوگیری نمی کند. در حالی که مسواک زدن و نخ دندان کشیدن روزانه به تمیز و سالم ماندن دندان‌های شما کمک می‌کند. طبیعی است که با افزایش سن احساس کنید که لبخند شما فاقد درخشندگی است. اگر به دنبال بازگرداندن آن درخشش هستید، بلیچینگ دندان را پیش بهترین دندانپزشک زیبایی در تهران انجام دهید.

بلیچینگ دندان

تغییر رنگ دندان ها با گذشت زمان

در اینجا چند دلیل وجود دارد که ممکن است دندان‌های ما کمی بیشتر از آنچه می‌خواهیم تغییر رنگ داده باشد:

  • غذا و نوشیدنی: قهوه، چای، شراب قرمز و کولا همگی نوشیدنی هایی با رنگدانه های رنگی قوی هستند که به راحتی به مینای دندان، قسمت خارجی دندان می چسبند.
  • سن: با گذشت زمان، مینای دندان نازک‌تر می‌شود و به عاج زردتر اجازه می‌دهد خود را نشان دهد.
  • استفاده از تنباکو: قطران موجود در تنباکو به طور طبیعی تیره است و نیکوتین هنگامی که با اکسیژن هوا مخلوط می شود به ماده ای زرد رنگ تبدیل می شود.

سفید کردن دندان یک پروسه ساده است

عوامل سفید کننده از پراکسید هیدروژن به شکلی یا دیگری برای روشن کردن لبخند شما استفاده می کنند. پراکسید هیدروژن به عنوان یک عامل سفید کننده قوی عمل می کند که لکه های عمیق را به قطعات کوچکتر می شکند. وقتی رنگ کمتر متمرکز شود و دندان‌های شما سفیدتر و روشن تر نشان داده می شود.

نمونه کار بلچینگ دندان دکتر سعید میرزایی

گزینه های بلیچینگ دندان

بلیچینگ کردن دندان ها به دو روش قابل انجام خواهد بود.

بلیچینگ دندان در مطب

این عمل در مطب دندانپزشکی انجام می شود و راهی سریع و موثر برای سفید کردن دندان های شما است. بسته به روش استفاده شده و شدت تغییر رنگ دندان، معمولاً می توانید سفید کردن دندان خود را در یک تا سه ویزیت انجام دهید.

هنگامی که برای سفید کردن دندان‌های خود وارد می‌شوید، از ماده‌ای استفاده می‌شود که لثه‌های شما را پوشانده و محافظت می‌کند. سپس ژل بلیچینگ دندان به طور مستقیم بر روی سطح دندان اعمال می شود. سپس این ژل معمولاً توسط نور لیزر فعال می‌شود و عملکرد عامل سفیدکننده را افزایش می‌دهد. این ابزار حرفه ای سریع ترین نتایج را برای سفید کردن دندان ایجاد می کند.

بلیچینگ دندان در خانه

بسیاری از کیت های سفید کننده در خانه برای تکمیل درمان های سفید کننده در مطب خود استفاده می کنند.  کیت های سفید کننده بدون نسخه نیز برای مصارف خانگی به طور گسترده در دسترس هستند. اینها سینی هایی را برای نگه داشتن ژل سفید کننده یا نوارهای سفید کننده ای که به دندان شما می چسبند فراهم می کنند. محصولات بدون نسخه حاوی یک عامل سفید کننده ضعیف تری نسبت به محصولاتی هستند. و در نتیجه به دوره درمان طولانی تری نیاز دارند. هنگام استفاده از محصولات خانگی با دکتر سعید میرزایی در ارتباط باشید و همیشه از دستورالعمل های بسته پیروی کنید.

خمیر دندان سفید کننده یکی دیگر از گزینه های ساده برای کسانی است که می خواهند لبخند سفیدتری داشته باشند. خمیردندان‌های سفیدکننده حاوی مواد ساینده‌ای هستند که لکه‌های روی مینای دندان را از بین می‌برند و به دندان‌های شما کمک می‌کنند تا تمیز و درخشان بمانند.

فرآیند و پروسه بلیچینگ دندان

فرآیند بلیچینگ دندان

جمع کننده گونه در دهان بیمار قرار خواهد گرفت. این کمک می کند تا تمام دندان هایی که هنگام لبخند زدن فرد قابل مشاهده هستند، آشکار شوند. یک سد لاستیکی مایع یا رزین سخت‌کننده بر روی بافت لثه رنگ می‌شود. این برای محافظت در برابر هرگونه تحریکی است که می تواند توسط ژل سفید کننده ایجاد شود. ژل بلیچینگ حاوی پراکسید هیدروژن روی دندان ها زده می شود. برای چند دقیقه روشن نگه داشته خواهد شد.

ژل بلیچینگ شسته شده یا ساکشن می شود. سپس ژل تازه برای یک یا چند دوره دیگر حدود 15 تا 30 دقیقه استفاده می شود. برخی از درمان‌های سفیدکننده دندان شامل استفاده از نور شدید می‌شوند. اغلب به منظور تقویت یا فعال کردن فرآیند بلیچینگ روی دندان ها متمرکز می شود.

بین استفاده از ژل، دندان‌های بیمار بررسی می‌شوند تا مشخص شود که چقدر خوب سفید شده‌اند. این همچنین به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی دهان کمک می کند تا تصمیم بگیرد که آیا نیاز به استفاده از سفید کننده بیشتری دارد یا خیر.

جمع کننده های گونه پس از استفاده از ژل نهایی برداشته خواهند شد. سپس بیمار قبل از اندازه‌گیری تغییر سایه بلافاصله پس از درمان، آبکشی می‌کند. دندان‌های بیمار ممکن است در نهایت با دو تا سه درجه یا حتی هشت درجه سفید شوند. بخشی از اثر سفید کنندگی به کم آبی بدن در طول فرآیند سفید کردن نسبت داده می شود. این می تواند دندان ها را سفیدتر از رنگ جدید واقعی آنها کند.

آن رنگ پس از چند روز ظاهر خواهد شد. در صورتی که میزان سفیدی مورد نظر به دست نیامد، دندانپزشک پیگیر بلیچینگ دندان در مطب را پیشنهاد می کند. این در تاریخ آتی خواهد بود.

فیلم بلیچینگ دندان

مزایای بلیچینگ دندان

  • سریع ترین نتایج را ایجاد می کند.
  • این ایمن ترین شکل بلیچینگ است.
  • حساسیت لثه و دندان امروزه به دلیل ژل های پراکسید ضخیم تر و استفاده از مواد حساسیت زا مانند نیترات پتاسیم و فلوراید قابل کنترل است.

معایب بلیچینگ دندان

  • گران تر از جایگزین های خانگی است.
  • نتایج بسته به عواملی مانند سن، وراثت و نوع رنگ آمیزی که وجود دارد، می تواند غیر قابل پیش بینی باشد.

بلیچینگ در مطب راه حل دائمی نیست. مدت کوتاهی پس از اتمام درمان، لکه‌ها روی دندان‌ها جمع می‌شوند.

میزان سفید شدن دندان ها بعد از بلیچینگ دندان چقدر است؟

میزان سفید شدن دندان ها قابل تغییر است. سفید شدن دندان ها به جنس دندان ها و نوع رنگدانه های رسوب کرده در بین دندان ها بستگی دارد و این میزان در هر فرد متفاوت است .  همچنین ماندگاری سفیدی دندان ها بستگی به خود فرد دارد. با رعایت بهداشت دهان و رژیم غذایی مناسب می توانید مدت زمان سفید بودن دندان هایتان را افزایش دهید. همچنین باید از غذاها و نوشیدنی های رنگدانه دار کمتر استفاده کنید، اینکار ماندگاری سفیدی دندان هایتان را افزایش می دهد. بلیچینگ دندان ها باید هر چند وقت یکبار با تجویز پزشک تمدید شوند.

اینستاگرام دکترسعید میرزایی 2

آیا می توان دندان های مصنوعی، روکش شده و  لامینیت را بلیچینگ کرد؟

بلیچینگ دندان تنها بر روی ساختار طبیعی دندان تاثیر می گذارد و بلیچینگ بر روی دندان های روکش شده ، مصنوعی و لیمنت شده موثر نخواهد بود.

عوارض بلیچینگ دندان

سفید کردن دندان به روش بلیچینگ هیچ عوارضی ندارد و به راحتی می توان از این روش سفید کردن استفاده نمود. در برخی مواقع حساسیت هایی به وجود می آید که با رعایت نکاتی قابل حل خواهند بود و مشکلی برای دندان های مراجعه کننده  به وجود نمی آورد 

بعد از بیلینگ دندان و یا در طول دوره درمان مصرف خوراکی های رنگی مقل چای و قهوه ومصرف دخانیات را بسیار محدود کنید. چرا که می تواند باعث اخلال در درمان و تغیر رنگ مجدد دندان ها شود. همچنین در این مدت و پس از آن در رعایت بهداشت دهان و دندان خود کوشا باشید و از مسواک و نخ دندان استفاده کنید. اگر بعد از بلیچینگ چه در خانه و چه در مطب پزشک دچار حساسیت دندان شدید به پزشک اطلاع دهید و با مشورت دندان پزشک خود از ژل های ضد حساسیت استفاده کنید.

ماندگاری بلیچینگ

ماندگاری بلیچینگ دندان به عواملی همچون رعایت بهداشت در طول دوره و جنس مواد استفاده شده برای بلیچینگ متفاوت است . این زمان به طور تقریبی می تواند بین 6 ماه تا دوسال باشد. که با رعایت بهداشت و نکات گفته شده می توان دوام آن را بیشتر کرد.

با مراجعه به پزشک مناسب می توانید بهترین روش را برای سفیدکردن دندان های خود انتخاب کنید. در این راه می توانید سوالات خود را از دکتر سعید میرزایی متخصص پروتز های ایمپلنت و خدمات دندان پزشکی در بخش نظرات بپرسید.

قیمت بلیچینگ دندان

هزینه بلیچینگ دندان  با توجه به شرایط دندان مراجعه کننده متفاوت است. این هزینه ها با توجه به تشخیص دندانپزشک و روش بکار برده شده برای بلیچینگ دندان محاسبه خواهند شد.

آیا بعد از سفید کردن دندان ها رنگ دندان ها به حالت اولیه خود بر می گردد ؟

سفید شدن دندان ها دائمی نمی باشد . پس از مدتی با توجه به نوع رعایت بهداشت دهان و دندان شما ممکن است دچار زرد شدن دندان ها شوید. بنابراین رعایت بهداشت دندان ها بعد از بلیچینگ دندان به منظور افزایش طول عمر آن بسیار کاربرد دارد.

دندان های سفید و مرتب

آیا استفاده از خمیر دندان سفید کننده منجر به سفید شدن دندان ها می شود؟

خیر، خمیر دندان های سفید کننده دارای مواد ساینده بیشتری نسبت به سایر خمیر دندان های معمولی هستند، در این خمیر دندان ها، با برداشتن مواد رنگی چسبنده به دندان ها که اصولا به دلیل مصرف قهوه، چایی و یا سایر مواد رنگی است تسهیل می کنند. اما مانند درمان بلیچینگ نمی باشد و رنگ دندان را نمی توان تغییر داد.

در انتها می توانید سوالات خود را از دکتر سعید میرزایی در خصوص بلیچینگ دندان در بخش نظرات بپرسید.

دکتر سعید میرزایی

دکتر سعید میرزایی در دندانپزشکی صبا متخصص در پروتز های دندانی انجام خدمات دندانپزشکی زیبایی : اصلاح طرح لبخند ، ایمپلنت دندان ، لمینیت دندان ، پروتز دندان ثابت ، پروتز دندان متحرک ، ارتودنسی ، بلیچینگ دندان و ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *