۵ دقیقه

5 / 5. 1

بریج دندان

بریج دندان

آنچه می خوانید...

بریج دندان :

برای جایگزین نمودن دندان های تخریب شده و از بین رفته می توان از بریج دندان کمک گرفت بریج روکشی مخصوص است که کارآیی این روش با خلق پایه های دندان در کنار محدوده بخش فاقد دندان است . از بین رفتن دندان ها و یا تخریب کلی آنها اثرات مخربی را برای سایر بخش ها به همراه دارد این امر موجب کج شدن دندان های کناری ، مشکلات فک ، ایرادات کلامی ، بیماری لثه و پوسیدگی های دیگر می شود.

مزایای بریج دندان :

  • حفظ ساختار فرمی صورت و درمان افتادگی های بافت ها .
  • کنترل نیروهای اعمالی با جایگزین نمودن دندان جدید در بخش های خالی
  • رفع مشکلات جویدن غذا
  • اصلاح تکلم و صحبت کردن بیمار
  • حفظ ایستایی و فرم دندان های دیگر و جلوگیری از به هم ریختگی آنها

بریج دندان

انواع بریج یا پل دندان :

بریج دندان به سه دسته اصلی طبقه بندی می شود : بریج های پیوند مریلند ، بریج های معلق و بریج های قدیمی .

بریج های پیوند مریلند :

 به این نوع بریج ها بریج پیوند رزینی نیز می گویند و ساختار آن متشکل است از دندان هایی با جنس پلاستیک و لثه های مصنوعی و این بخش ها ساختاری فلزی را حفظ می نمایند که بخش های کناری فلز این بریج به دندان های طبیعی بسته می شوند .

بریج های معلق :

کاربرد بریج معلق در یک کناره است به این ترتیب که اگر در یک سمت از دهان یک دندان یا تعدادی دندان از بین رفته باشد ، از بریج معلق استفاده می شود در بسیار یاز موارد از بریج معلق برای جایگزینی یک دندان بهره گیری می شود

بریج های قدیمی :

به منظور اصلاح پایه های طرفین پل دندان از ایمپلنت یا روکش مخصوص کمک گرفته می شود و مابین آنها یونیکی جای می گیرد دراین مورد پل های دندان از جمله کاربردی ترین بریج ها هستند که ساختار آنها چینی پرسلن متصل به بافت فلزی و گاه سرامیک است .

روش های درمانی :

عموما برای انجام چنین درمانی ، جلسه مشاوره تشکیل می شود که د راین جلسه دندانپزشک پس از بررسی دقیق و تخصصی متوجه می شود که درمان بریج مناسب خواهد بود یا خیر حتی در این روش از دندان ها عکس هایی تهیه می شود تا مراحل درمانی موفقیت آمیزتر باشد . چنانچه انتخاب جراح براساس پایه ایمپلنت باشد درمان کمی پیچیده می شود و لازم است آزمایش های مرتبط به طور کامل انجام شوند. پس از آن دندان ها برای روکش محیا شده تا محیط مناسب برای اتصال روکش ها فراهم گردد. پس از اتصال روکش ها موقت و سپری شدن مدت زمان مورد انتظار ، طی جلسه دوم بریج دائمی برداشته شده و بریج های دائمی بر روی پایه ها جای می گیرند.

بریج موقت :

طی اولین جلسه درمانی ، دندان های اباتمنت برای روکش شدن آماده شده و سطح دندان تراش می خورد در این باره لازم به ذکر است که تنها قسمت کمی از لایه مینای دندانی تراش می خورد زیرا لازم است شرایط مناسب برای قرارگیری روکش دندان فراهم شود پس از آن از دندان ها قالبی گرفته شده تا مدل مورد نظر در لابراتوار تولید شود از این قالب برای تهیه پونتیک ، بریج دندان و روکش کمک می گیرند . در این بازه زمانی تا هنگامی که اجزا در لابراتوار ساخته شوند ، دندانپزشک از بریج دندان موقت  به منظور حفاظت از لثه ها کمک می گیرد ؛ این بریج به مدت حداکثر دو هفته با مواد چسباننده مخصوص در ناحیه مورد نظر جایگذاری می شود .

جلسه دوم درمان :

در جلسه دوم بریج موقت را برداشته و بریج دائم که به طریق اصولی تهیه شده است ، بر روی پایه های دندان جای می گیرد اگر اندازه آن با نقاط مورد نظر همخوانی نداشت ، دستکاری کمی بر روی آن اعمال می شود تا تناسبات منطقی و عملکردی برقرار گردد . پس از آن لازم است بیمار طی چند جلسه به مطب دندانپزشک مراجعه نماید تا با بررسی های تکنیکی و اصولی ، ساختار فلزی و بایت یکدست شوند و نیز در این بررسی ها وضعیت دندان های فک بالا و پایین از جهت روی هم منطبق شدن بررسی می شوند . ناگفته نماند که چنانچه از ابعاد بریج دائمی اطمینان کافی حاصل نشد ، به مدت یک تا دو هفته این بریج ها به کمک سیمان دندانپزشکی در محل خود قرار می گیرند تا امکان سنجی از سوی بیمار و پزشک انجام شود در صورت نبود مشکل ، از اتصال دهنده های دائمی استفاده می شود . به این ترتیب بریج دندان با لمینیت دندان تفاوت های اساسی دارد .

دوام بریج دندان :

بریج دندان معمولا 5 الی 15 سال پایداری دارد . در صورتی که از سوی بیمار مراقبت های صحیح انجام شود و نیز بهداشت دهان و دندان رعایت گردد ، این مدت زمان ادامه یافته و با مراجعه به دندانپزشک در تاریخ های معین ، ترمیم می شود . در حالت عادی بریج دندان بیشتر از 10 سال پابرجا مانده و امکانات مناسب را برای استفاده کننده فراهم می آورد .

هزینه بریج دندان :

هزینه این اقدام کاملا به مدل بریج ، متریال انتخابی از سوی بیمار ، جایگاه قرارگیری بریج ، میزان کارهایی که لازم است برای هر کس انجام شود ، وخامت دندان بیمه ها درمانی و طرح روش بستگی دارد به این ترتیب برای تعیین قیمت لازم است بررسی و معاینات لازم انجام شود و در افراد متفاوت هزینه بریج دندان متفاوت است .

با تشکر مدیریت سایت دکتر میرزایی دندانپزشک و متخصص پروتزهای دندانی.

دکتر سعید میرزایی

دکتر سعید میرزایی در دندانپزشکی صبا متخصص در پروتز های دندانی انجام خدمات دندانپزشکی زیبایی : اصلاح طرح لبخند ، ایمپلنت دندان ، لمینیت دندان ، پروتز دندان ثابت ، پروتز دندان متحرک ، ارتودنسی ، بلیچینگ دندان و ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *