/ دکتر سعید میرزایی / طرح لبخند / انواع ارتودنسی دندان
۴ دقیقه

0 / 5. 0

انواع ارتودنسی دندان

انواع ارتودنسی دندان

آنچه می خوانید...

انواع ارتودنسی دندان

آیا به دنبال روش مناسب برای ارتودنسی دندان می گردید ؟ آیا فرق انواع ارتودنسی دندان را نمی دانید ؟  آیا مناسب ترین روش برای ارتودنسی دندان خود اطلاعی ندارید ؟ با ادامه مطلب همراه باشید تا به تمام سوالات خود پاسخ دهید .

انواع ارتودنسی دندان
انواع ارتودنسی دندان

ارتودنسی دندان چیست

برای رفع مشکل نامنظمی در دندان ها ارتودنسی دندان استفاده می شود . در ارتودنسی یا همان سیم کشی دندان از براکت ارتودنسی استفاده می شود . در این روش با فشاری که توسط براکت به دندان ها قرار دارد باعث مرتبی بین آنها می گردد .

دوره درمان ارتودنسی دندان

دوره مشخصی برای ارتودنسی دندان تا کنون مشخص نشده است و با توجه به نوع و شرایط قرار گیری دندان ها این دوره ی درمانی ممکن است چند ماه تا چند سال طول بکشد . مدت زمان ارتودنسی دندان با توجه به سن بیمار نیز قابل تغییر است .  بنابراین در استفاده از روش ارتودنسی دندان باید با صبر و حوصله عمل کنید .

همچنین در زمان انجام ارتودنسی به مهارت دندانپزشک نیز توجه داشته باشید . هرچه دندانپزشک ماهر تر باشد می تواند در درد و مدت انجام ارتودنسی تاثیر گذار باشد .

دکتر سعید میرزائی . متخصص پروتز های دندانی یکی از بهترین دندانپزشک در تهران می باشند . جهت مشاره از دکتر میرزائی با شماره 77985169 تماس حاصل نمایید .

دلایل نیاز به ارتودنسی دندان

نحوه ی قرار گرفتن فک و دندان ها باعث می شود که دندان ها در هنگام نزدیکی به هم تحت تاثیر قرار بگیرند . این فشار باعث ایحاد کجی یا بر آمدگی در دندان ها می شود . به این عارضه مال اکلوژن گفته می شود .

وجود مشکل در دندان ها علاوه بر تاثیری که بر زیبایی دارد باعث اختلال در جویدن نیز می شود . بیرو آمدگی در دندان ها باعث می شود که احتمال شکستگی اها افزایش یابد .

یکی از مهم ترین ویژگی که در دندان های فرو رفته وجود دارد این است که تمیز کردن آن ها دشوار می باشد . بنابراین بیشتر در معرض پوسیدگی قرار دارند .

 انواع ناهنجاری دندان

اروجت دندان : این مشکل در دندان ها برآمدگی در دندان های جلو زیاد باشد .

دیپ بایت دندان : این عارضه در دندان ها هنگامی رخ می دهد که دندان های قسمت بالایی قسمتی از دندان های فک پایین را  پوشانده باشند .

آندریابت : این مشکل در دندان ها زمانی افتاق می افتد که دندان های فک پایین جلو تر از دندان های فک بالا قرار بگیرند .

اپن بایت : در این مشکل فاصله میان دندان ها وجود دارد و همچنین دنداهای قسمت عقب روی همدیگر قرار گرفته اند .

انواع ارتودنسی دندان

ارتدونسی ها با توجه به شرایط بیمار ممکن است متفاوت باشد . در ادامه به معرفی هر کدام از ارتودنسی ها می پردازیم .

انواع ارتودنسی دندان
انواع ارتودنسی دندان

ارتودنسی ثابت

یکی از قدیمی ترین و رایج ترین روش های ارتودنسی استفاده از ارتودنسی ثابت می باشد . این نوع از ارتودنسی ها از جنس استنلس می باشند . از براکت های فلزی برای چسباندن به دندان ها استفاده می شود . این براکت ها که به روی سطح دندان ها قرار می گیرند سبب می شوند که با فشاری که به دندان ها وارد می شود دندان ها  به آرامی در جایگاه خود قرار بگیرند . به مرور زمان و انجام این مراحل دندان ها در کنار یکدیگر ردیف می شوند .

مزایای ارتودنسی ثابت
ارتودنسی ثابت باعث صاف شدن دندان ها می شود . باعث کاهش بیماریهای لثه و افزایش بهداشت دهان می شود .
در ارتودنسی ثابت پزشک مطمن می باشد که ارتودنسی درست سر جای خود قرار کگرفته و مشکلی در جایگاه آن نمی باشد . احتمال بازگشت به حالت اولیه در این روش کمتر می باشد .

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی که به آن ارتودنسی شفاف نیز گفته می شود . در این ارتودنسی از یک پلاسیتک ضفاف برای نگه اری دنان هااستفاده می شود. در واقع در این نوع از ارتودنسی یک پلاک برای مرتب نمودن دندان ها کنار هم استفاده می شود . با فشاری که توسط این پلاک ها وارد می شود باعث صافی دندان ها می شود .

در این روش دندانپزشک ابتدا از دندان های بیمار یک قالب تهیه می کند . در این روش نیاز به تصویربرداری سه بعدی نیز می باشد تا با کمک آنها قالب شفاف آماده شود .

مزایای استفاده از ارتودنسی نامرئی
پلاک های در این نوع ارتودنسی نامرئی می باشند . با نامرئی بودن این روش مشکلی در زیبایی فرد نیز ظاهر نمی شود
متحرک می باشد و بیمار در صورت نیاز می تواند را در بیاورد . در رعایت بهداشت دندان به بیمار کمک می کند و می تواند در زمان رعایت بهداشت آنها را از دهان خود خارج کند .
زمان انجام ارتودنسی نامرئی کم می باشد . این قابلیت را دارد که وضعیت دندان های خود را به صورت مجازی قبل از انجام ارتودنسی مشاهده نمایند .

برخی  از خدمات دکتر میرزایی

اصلاح طرح لبخند

بیلیچینگ دندان

لمینت دندان

پروتز دندان

ارتودنسی

دکتر سعید میرزایی

دکتر سعید میرزایی در دندانپزشکی صبا متخصص در پروتز های دندانی انجام خدمات دندانپزشکی زیبایی : اصلاح طرح لبخند ، ایمپلنت دندان ، لمینیت دندان ، پروتز دندان ثابت ، پروتز دندان متحرک ، ارتودنسی ، بلیچینگ دندان و ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *