صفحه اصلی / مقالات / التهاب لثه

0 / 5. 0

۴ دقیقه
التهاب لثه

التهاب لثه

آنچه می خوانید...

یکی از مواردی که به علت عدم رعایت بهداشت ممکن است رخ دهد التهاب لثه می باشد . فرق بین التهاب لثه و پریودنت دندان چیست ؟ آیا روشی برای پیشگیری از این بیماری وجود دارد ؟

التهاب لثه
التهاب لثه

بیماری التهاب لثه

رگ های خونی بسیاری در لثه وجود دارند . این رگ ها وظیفه رساندن اکسیژن و مواد غذایی را دارند . به همین دلیل است که از اهمیت بالایی برخوردار می باشند . حفظ سلامتی لثه ها بسیار مهم است به دلیل اینکه در صورت آسیب دیدن آنها دندان ها نیاز دچار مشکل می شوند . هر نوع تغییراتی که در لثه رخ می دهد را باید جدی گرفت .  التهاب لثه از مواردی است که می توان به راحتی از ابتلا به آن پیشگیری نمود . در صورت درمان نشدن این مشکل ممکن است دندان ها شل شده و دچار مشکل شوند .

تفاوت التهاب لثه و پریودنتیت

التهاب لثه در اطراف دندان ها رخ می دهد  . در صورتی که پریودنتیت در اثر آلودگی استخوان زیر لثه و ایجاد عفونت در آن قسمت ایجاد می شود  .

در صورتی که جرم روی دندان قرار بگیرند و به موقع برداشته نشود باعث تحلیل دندان می شوند . این تحلیل به مرور زمان باعث ایجاد التهاب و یا تورم در لثه می شود . این مشکل در صورتی که درمان نشود ممکن است به استخوان لثه نز آسیب وارد کند و باعث ایجاد عفونت در آن شود . گاهی اوقات ممکن است التهاب لثه منجر به پریودنتیت شود . عدم رعایت بهداشت و تبدیل شدن بیماری التهاب لثه به پریودنتیت می تواند باعث شل شدن و افتادن دندان گردد . بنابراین بهترین کار این می باشد که بعد از هر وعده از مسواک برای تمیز کردن دندان ها استفاده شود .

علائم التهاب لثه

عفونت لثه می تواند بدون درد باشد و هیچ علائمی نداشته باشد . برای پیشگیری از ابتلا به التهاب لثه باید به طور منظم به دندانپزشک مراجعه نمایید . گاهی نیز ممکن است این بیماری علائم و نشانه هایی داشته باشد در صورت مشاهده هریک از علائم بهتر است به دندانپزشک مراجعه نمایید . برخی این نشانه ها شامل :

 • ایجاد قرمزی در لثه
 • تورم و حساس شدن لثه ها
 • تحلیل رفتن دندان ها و شل شدن آن ها
 • ایجاد چرک و عفونت در دندان ها
 • ایجاد بوی بدن در دهان ( به دلیل عفونت ممکن است دهان بوی بد بدهد )
 • چیدمان دندان تغییر کند و روی یکدیگر قرار بگیرند .
دکتر سعید میرزایی ، متخصص پروتز های دندانی یکی از بهترین دندانپزشک در تهران می باشد . جهت دریافت مشاوره از دکتر میرزایی با شماره ۷۷۹۸۵۱۶۹ تماس حاصل نمایید .

دلایل ابتلا به التهاب لثه

ازدلایل مهم در التهاب لثه پلاک باکتریایی می باشد . در صورتی که پلاک به طور مدام روی دندان ها قرار بگیرد و از مسواک زدن و نخ دندان به موقع استفاده نشود این پلاکت ها روی دندان قرار می گیردند و باعث ایجاد التهاب لثه می شود .

برخی دلایل در ایجاد التهاب لثه مانند استعمال دخانیات ، دیابت ، مصرف برخی دارو ها ، درست قرار نگرفتن دندان و کج بودن آها ، ناقص پر شدن دندان ها و … می باشد .

 تشخیص التهاب لثه

این بیماری با انجام یک آزمایش ساده به راحتی قابل تشخیص می باشد . همچنین برای بررسی استخوان دندان می توان از مواردی مانند اشعه ایکس استفاده نمود .

استفاده از پروب پریودنتال میزان پیشرفت بیماری لثه را مورد بررسی قرار می دهد . در این روش پروب وارد لثه و پاکت اطراف می شود . هرچه میزان عمق آن بیشتر باشد این بیماری شدید تر می باشد . باید عمق پلاکت ها در لثه های سالم ۳ تا ۵ میلی متر باشد در غیراین صورت باید هر چه سریعتر اقدام به رفع آن نمود .

درمان التهاب لثه

درمان التهاب دندان روش های مختلفی دارد مانند :

 • ابتدا باید جرمگیری و پولش را برای دندان انجام داد .
 • تسطبح ریشه دندان نیز بسیار مناسب می باشد .
 • با مصرف آنتی بیونتیک می توان این بیماری را کاهش داد
 • انجام عمل جراحی

پیشگیری از التهاب لثه

 • بعد از هر وعده غذایی باید از مسواک استفاده شود .
 • نخ دندان روس مناسبی برای از بین بردن پلاکت بین دندان ها می باشد .
 • مراجعه به دندانپزشک در زمان های خاص برای بررسی دندان بسیار حائز اهمیت می باشد .
 • از کشیدن سیگار و قلیان تا حد امکان خودداری شود .

سایر مقالات دکتر سعید میرزائی

لمینیت دندان 

اصلاح طرح لبخند

کامپوزیت دندان 

لمینت سرامیکی

دکتر سعید میرزایی

دکتر سعید میرزایی در دندانپزشکی صبا متخصص در پروتز های دندانی انجام خدمات دندانپزشکی زیبایی : اصلاح طرح لبخند ، ایمپلنت دندان ، لمینیت دندان ، پروتز دندان ثابت ، پروتز دندان متحرک ، ارتودنسی ، بلیچینگ دندان و ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *