/ دکتر سعید میرزایی / مقالات / فرق کامپوزیت و لمینت
۶ دقیقه

5 / 5. 1

فرق کامپوزیت و لمینت

فرق کامپوزیت و لمینت

آنچه می خوانید...

چه به دنبال اصلاح لبخند باشید و چه برای رفع اصلاح زیبایی، روکش ها اغلب گزینه عالی هستند. در درجه اول دو نوع روکش دندان وجود دارد: چینی و کامپوزیت. عوامل مختلفی در انتخاب نوع روکشی که برای شما مناسب است، تاثیر می گذارند. برای گرفتن پاسخ خود در مورد کامپوزیت ونیر یا لمینت و فرق کامپوزیت و لمینت، مقاله زیر را بخوانید و سپس یک جلسه مشاوره روکش دندان را با دندانپزشک خوب در غرب تهران تعیین کنید.

کامپوزیت ونیر یا لمینت؟

کامپوزیت ها و لمینت‌های دندانی هر دو درمان زیبایی دندان هستند که به زیبایی و تغییر ظاهر دندان کمک می‌کنند. در هر یک از این درمان‌ها، یک لایه نازک به دندان‌ها می‌چسبند. (معمولاً به حدود 6 تا 10 دندان در هر فک بالا و پایین که در لبخند دیده می‌شود) و رنگ، اندازه و شکل دندان را تغییر می‌دهد.

فرق کامپوزیت و لمینت در موادی است که آنها از آن ساخته شده اند. این تفاوت باعث می شود که مراحل این درمان ها و همچنین ویژگی های هر کدام از آنها متفاوت باشد. برای اینکه دندانپزشک زیبایی بداند کدام مورد برای شما بهتر است،  در جلسه مشاوره و معاینه، دندان‌ها، رابطه بین دندان‌های قدامی پایین و بالا، روابط بین شکل دندان و صورت را به دقت بررسی می کند.

یک یا هر دوی این درمان ها ممکن است برای بیمار امکان پذیر باشد. گاهی اوقات ممکن است قبل از استفاده از روکش یا لمینت دندان، یک درمان اولیه برای مثال کانتور کردن لثه برای یک یا چند دندان که در لبخند دیده می‌شود، مورد نیاز باشد. گاهی اوقات هیچ یک از این درمان ها امکان پذیر نیست و بیمار ممکن است به ارتودنسی یا حتی جراحی ارتودنسی نیاز داشته باشد.

تفاوت لمینت و کامپوزیت چیست؟

روکش های چینی یا لمینت پوسته های نازکی از پرسلن هستند. که به سطح خارجی دندان چسبیده اند. ونیرهای کامپوزیت رزین مهندسی شده ای هستند که به سطح بیرونی چسبانده شده اند. هر دو به گونه ای ساخته شده اند که با دندان های شما مطابقت داشته باشند. (یا سفید شوند) و لبخند کلی شما را بهبود ببخشند. فرق کامپوزیت و لمینت به شرح زیر است.

زمان

از بین دو روکش دندانی که سریعتر روی دندان ها اعمال می شود ونیرهای کامپوزیت هستند. این به این دلیل است که می توان آنها را در همان جلسه اول انجام داد. دندانپزشک شما رزین را با سایه دندان های اطراف شما مطابقت می دهد تا طبیعی ترین ظاهر را داشته باشید. رزین به دندان‌های شما اضافه می‌شود، خشک می‌شود و سپس صیقل می‌یابد. شما بعد از همین یک جلسه، می توانید با یک لبخند جدید بیرون بروید!

روکش های پرسلن حداقل به دو جلسه برای ویزیت نیاز دارند. دندانپزشک شما یک لایه بسیار نازک از دندان‌های شما را برمی‌دارد، از دندان‌هایی که روکش‌ها را دریافت می‌کنند اثری می‌گیرد و قالب را به آزمایشگاه ارسال می‌کند. در حالی که منتظر ساخت روکش(های) خود هستید، می توانید روکش های موقت بپوشید. وقتی برای دومین ویزیت خود برگشتید، لمینت شما با سیمان به دندان های شما چسبانده می شوند.

پس فرق کامپوزیت و لمینت در زمان انجام آن است.

ماندگاری

با مراقبت مناسب، لمینت باید 10 تا 15 سال دوام بیاورند. از طرف دیگر ونیرهای کامپوزیت معمولاً 4 تا 8 سال دوام می آورند. با این که لمینت شکننده است، پس از چسباندن به دندان سالم بسیار بادوام است. کامپوزیت دندان بادوام است اما به اندازه لمینت استحکام ندارد. و بیشتر در معرض خراش است. با این حال، اگر آسیبی به روکش چینی یا لمینت وارد شود، باید آن را جایگزین کرد و آن را نمی توان تعمیر کرد. اگر کامپوزیت ونیر را تراشه کنید، می توانید آن را تعمیر کنید.

زیبایی شناسی

خواص نیمه شفاف پرسلن به روکش اجازه می دهد تا نور را بسیار شبیه به روشی که یک دندان طبیعی انجام می دهد، جذب کند. در حالی که رزین کامپوزیت هنوز عالی به نظر می رسد، پرسلن بی بدیل است. یکی از مزایای باورنکردنی لمینیت دندان این است که آنها در برابر لکه مقاوم هستند. اگر این نوع روکش را روی بیشتر دندان های بالا و پایین خود دریافت می کنید، این می تواند به این معنی باشد که دیگر نیازی به سفید کردن دندان های طبیعی خود ندارید. اما کامپوزیت مانند دندان های طبیعی لکه دار می شود.

نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که ونیرهای چینی برگشت پذیر نیستند، اما کامپوزیت در هر زمان که شما ناراضی باشید، قابل برداشتن است. و این یکی دیگر از فرق کامپوزیت و لمینت است.

هزینه

ونیرهای چینی گران تر از کامپوزیت هستند. گذاشتن لمینت زمان، تخصص و منابع بیشتری را می طلبد. دندانپزشکان آزمایشگاه دندانپزشکی که با آنها کار می کنند بسیار با دقت انتخاب می شوند و برای ساخت ترمیم هزینه زیادی دارند. اگر هزینه‌ها را بر اساس تعداد دفعات تعویض یا تعمیر پرسلن مرکب تقسیم کنید، هزینه ممکن است حتی در طول زمان افزایش یابد.

با توجه به فرق کامپوزیت و لمینت، کدام بهترین است؟

روکش های کامپوزیت و لمینت رایج ترین انواع روکش ها هستند. اگرچه هر دو روش به یک هدف عمل می کنند، فرق کامپوزیت و لمینت در مواد مورد استفاده است. کامپوزیت ها از رزین درست شده اند که از لحاظ رنگ شبیه دندان طبیعی است. از طرف دیگر ونیرهای چینی از پرسلن هستند و معمولاً در آزمایشگاه ساخته می شوند.

فرقی نمی کند کدام گزینه را انتخاب کنید. هر دو نوع روکش پوسته ای ایجاد می کنند که هرگونه آسیب یا تغییر رنگ را پوشش می دهد. دندانپزشکان زیبایی با تجربه با استفاده از روکش ها می توانند لبخند هالیوودی را به شما هدیه دهند. با این حال، بسته به بودجه، هدف و میزان آسیب، ممکن است انتخاب متفاوتی داشته باشید.

تصمیم نهایی را برای انتخاب کامپوزیت ونیر یا لمینت دندانپزشک زیبایی و شما می گیرید. این به این دلیل است که نیازهای هر بیمار متفاوت است و زمانی که نیازهای شخصی، هزینه و سایر عوامل اعمال می شود، یک گزینه معمولاً بر دیگری برتری دارد.

کامپوزیت ها و لمینت‌های دندان گزینه‌های عالی برای تقویت لبخند هستند. به مطب دکتر سعید میرزایی مراجعه کنید تا دریابید که آیا شما کاندید مناسبی هستید و کدام گزینه برای شما بهترین است!

دکتر سعید میرزایی

دکتر سعید میرزایی در دندانپزشکی صبا متخصص در پروتز های دندانی انجام خدمات دندانپزشکی زیبایی : اصلاح طرح لبخند ، ایمپلنت دندان ، لمینیت دندان ، پروتز دندان ثابت ، پروتز دندان متحرک ، ارتودنسی ، بلیچینگ دندان و ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *