/ دکتر سعید میرزایی / مقالات / کاربرد لمینت دندان
۶ دقیقه

5 / 5. 1

لمینت دندان

کاربرد لمینت دندان

آنچه می خوانید...

دندان های زیبا، سالم با رنگ سفید منجر به افزایش اعتماد بنفس در افراد می شود . هر چه دندان ها سفید و سالم تر باشد در نتیجه لبخند افراد زیبا تر می شود . لمینت دندان یکی از روش های تغییر رنگ دندان ها به شمار می آید . اما کاربرد لمینت دندان چیست ؟

لمینت دندان
لمینت دندان

لمینت دندان

یک لایه نازک و مناسب استان که توسط توسط دندانپزشک زیبایی تهیه می شود . برای انجام این کار ابتدا سطح دندان تراش کمی داده می شود و سپس از دندان ها یک قالب تهیه می شود . قالب تهیه شده برای ساخت لمینت دندان برای لابراتوار ارسال می شود .

دلایل استفاده از لمینت دندان

روکش های دندانی غلاف های نازکی هستند که برای چسبیدن به قسمت جلویی دندان ها در نظر گرفته شده اند. در حالی که گاهی اوقات به عنوان یک عمل صرفاً زیبایی در نظر گرفته می شود، روکش ها را می توان به تنهایی یا همراه با تاج ها استفاده کرد تا فواید بسیار کمی داشته باشد.  در اینجا به پنج مورد اشاره می‌کنیم که روکش‌ها ارزش بررسی دارند. و به عبارتی کاربرد لمینت دندان را بررسی می کنیم.

محافظت از دندان های ترک خورده یا شکسته

دندان ترک خورده یا ترک خورده نیز یک دندان ضعیف است. این بدان معناست که بیمار می خواهد کاری انجام دهد که مقداری استحکام به دندان بدهد. انتخاب روکش ها به کاندید اجازه می دهد تا مشکل را در دو سطح حل کند. اول، روکش ها به اندازه ای قوی هستند که فشار وارده بر دندان هنگام جویدن را کاهش دهند. این بدان معناست که تراشه یا کرک احتمالا بدتر نمی شود.

روکش همچنین محل ترک یا بریدگی را پوشانده است. هنگامی که به درستی استفاده شود، هیچ کس متوجه نمی شود که دندان آسیب دیده است. در برخی موارد، دندانپزشک ممکن است برای مزایای ایده آل، جفت کردن روکش را با روکش توصیه کند.

پر کردن جاهای خالی

آیا فاصله کمی بین برخی از دندان ها وجود دارد؟ باندینگ یک پاسخ است، اما روکش ها نیز ارزش تحقیق دارند. از آنجایی که روکش ها می توانند حجم زیادی را به دندان ها اضافه کنند، می توان از آنها برای بستن این شکاف ها استفاده کرد. این راه‌حل تضمین می‌کند که دندان‌ها همچنان متناسب و کاملاً طبیعی به نظر می‌رسند. به لطف این واقعیت که روکش ها را می توان به گونه ای رنگ آمیزی کرد که با رنگ دندان ها مطابقت داشته باشد، مردم بدون اینکه واقعاً دلیل آن را بدانند، متوجه می شوند که لبخند بیمار زیباتر است.

تغییر شکل دندان

داشتن یک یا دو دندان کاملاً شکل نگرفته غیرعادی نیست. یکی از ساده ترین راه ها برای رفع مشکل استفاده از روکش است. این دستگاه ها را می توان کانتور کرد تا شکل دندان را تغییر دهد تا به خوبی با دندان های اطراف تعادل برقرار کند.

پنهان کردن لکه های دائمی

سفید کردن دندان ها، تا و از جمله بلیچینگ دندان، اغلب سال ها لکه گیری را تا حد زیادی کاهش می دهد. با این حال، ممکن است لکه هایی وجود داشته باشد که از بین نخواهند رفت. اگر اینطور است، دنبال کردن دور کامل سفید کردن با استفاده از روکش‌ها با از بین بردن لکه‌های پوشاننده دندان و ایجاد لبخندی که بیش از سال‌ها تابش می‌کند، منطقی است.

ایجاد یک تغییر در لبخند

 • ایجاد یک تغییر در لبخند

با افزایش سن، لبخند به دلیل از دست دادن دندان، تغییر رنگ، ساییدن بیش از حد یا حفره ها و پوسیدگی می تواند شادابی خود را از دست بدهد. اصلاح لبخند می تواند شامل هر ترکیبی از درمان های زیبایی دندان باشد، اما روکش ها یکی از محبوب ترین ها هستند.

مراقبت از لمینت دندان

به منظور افزایش طول عمر لمینت دنئدان بهتر از آن ها به خوبی مراقبت شود . در ادامه مراقبت بعد از لمینت دندان بیان می شود .

 • روزی سه بار باید از مسواک استفاده شود . به ویژه بعد از مصرف میوه، نوشیدنی و غذاهایی که باعث رنگ پذیری دندان ها می شود.
 • استفاده از نخ دندان هر روز یکی از مواد مناسب در مراقبت از آن است.
 • با نظر پزشک از دهان شویه استفاده شود .
 • در زمان های مناسب برای بررسی دندان به دندانپزشک خود مراجعه نمایید .

کاربرد لمینت دندان

 • یکی از مناسب ترین موارد برای افزایش اعتماد بنفس در افراد می باشد .
 • منجر به رفع بد رنگی دندان ها می شود .
 • یکی از مناسب ترین روش ها برای درمان شکستگی های جزئی دندان می باشد .
 • میزان تراش دهی دندان در این روش کم است .
 • ماندگاری لمینتآن نسبت به کامپوزیت دندان بسیار بیشتر می باشد .
 • بهترین گزینه جهت رفع فاصله میان دندان ها می باشد .

معایب لمینت دندان

برخی از معایب شامل :

 • به دلیل ماندگاری بسیار بالایی که در این روش وجود دارند، هزینه آن نسبت به سایر روش های اصلاح طرح لبخند بیشتر است .
 • مدت زمان آماده سازی آن که حدود یک هفته می باشد .
 • گاهی نیز ممکن است دندان به سرما و گرما حساس شود .

لمینت دندان باید توسط یک دندانپزشک متخصص انجام شود تا عوارض نداشته باشد و این روش اگر به خوبی انجام شود و به خوبی از ان مراقبت شود باعث ایجاد مشکل نمی گردد . اما درصورتی که از مواد نامناسب در ساخت استفاده شود، تراش دهی بیش از حد داشته باشد ممکن است مشکلاتی همچون پوسیدگی دندان شده و یا ماندگاری لمینت دندان کم شود .

مزایای لمینت دندان

 • افزایش اعتماد بنفس بعد از انجام آن
 • ماندگاری بسیار بالا نسبت به سایر روش ها
 • باعث مرتب کردن دندان ها می شود .
 • رفع فاصله بین دندان ها
 • سفید کردن دندان ها

ماندگاری لمینت دندان چقدر است ؟

در صورتی که نکات بعد از انجام آن به خوبی رعایت شود حدود 15 الی 20 سال ماندگاری دارد .

هدف از لمینت دندان

از مهم ترین اهداف استفاده از لمینت روشن کردن سطح آن ها، رفع فاصله بین دندان، ایجاد ظاهر زیبا در دندان و … می باشد .

بهترین کار در انجام لمینت دندان، دریافت مشاوره مناسب می باشد . ابتدا باید سطح دندان های شما به خوبی بررسی شود و سپس در صورتی که کاندید مناسب لمینت دندان بودید، اقدام به انجام این روش نمایید .

جهت دریافت مشاوره از دکتر سعید میرزایی می توانید با شماره شماره های ۰۹۱۲۹۲۶۲۱۹۲ –  ۴۴۳۳۹۶۷۳ تماس حاصل نمایید .

پیج اینستاگرام دکتر سعید میرزایی

نتیجه گیری

یکی از روش های مناسب در اصلاح طرح لبخند، انجام لمینت دندان می باشد . در این روش از دند ان ها قالب تهیه می شود و بعد از ساخت در لابراتوار بر روی دندان قرار می گیرد .

دکتر سعید میرزایی

دکتر سعید میرزایی در دندانپزشکی صبا متخصص در پروتز های دندانی انجام خدمات دندانپزشکی زیبایی : اصلاح طرح لبخند ، ایمپلنت دندان ، لمینیت دندان ، پروتز دندان ثابت ، پروتز دندان متحرک ، ارتودنسی ، بلیچینگ دندان و ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *