پرسش و پاسخ ارتودنسی دندان

به طور کلی درمان های ارتودنسی به دو طریق انجام می شوند، یکی درمان ارتودنسی ثابت و در اصطلاح بستن سیم روی دندان ها است که در اغلب موارد برای ردیف کردن دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد و دیگری استفاده از پلاک متحرک است که بر خلاف مورد قبلی نیازی به بسته شدن سیم روی دندان ها ندارد ولی مورد استفاده آن کمتر است و نتیجه آن به اندازه درمان های ثابت قابل پیش بینی نیست .

در صورت استفاده از نوع ثابت معمولا بین 14 الی 24 ماه زمان مورد نیاز است تا دندان ها مرتب و در جای مناسب قرار گیرند ولی بسته به پیچیدگی کار گاهی طول درمان افزایش می یابد.

برای درمان ارتودنسی و ردیف شدن دندان ها محدودیت سنی وجود ندارد و فرد میانسال همانند جوان 20 ساله می تواند از مزایای درمان های ارتودنسی بهره مند شود.

خیر – اینکه آیا برای ردیف شدن دندان ها نیاز به کشیدن دندان هست یا نه بستگی به شرایط بیمار مانند میزان نامرتب بودن دندان ها و فضای موجود دارد و دندانپزشک شما با در نظر گرفتن تمامی عوامل بهترین درمان را برای شما در نظر خواهد گرفت.

پس از مرتب شدن دندان ها که معمولا 14 تا 16 ماه زمان زمان می برد، سیم ها توسط دندانپزشک زیبایی شما باز شده و یک پلاک متحرک به بیمار تحویل داده می شود که حداقل به مدت 6 ماه باید توسط بیمار به طریقی که دندان پزشک توصیه می نماید استفاده شود. در صورتی که در استفاده از این پلاک سهل انگاری شود و به مدت کافی در دهان نباشد احتمال بازگشت دندان ها به جای اول درمان وجود دارد.

بله – همانطور که  توضیح داده شد در صورتی که توصیه های دندانپزشک جدی گرفته نشود و از پلاک متحرک به مدت زمان مناسب استفاده نگردد امکان نامرتب شدن دوباره دندان ها و بازگشت آن به حالت اولیه وجود دارد.

رعایت بهداشت دهان به کمک مسواک، دهانشویه و سایر وسایل در طول درمان ارتودنسی از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا سیم هایی که برای ردیف کردن دندان ها استفاده می شوند تمیز کردن دندان ها را دشوار می نماید و باعث گیر غذایی و تجمع میکروب ها در مجاورت خود می شوند. به همین دلیل یکی از عوارض شایع بدنبال درمان ذارتودنسی پوسیدگی دندان های متعدد روی دندان ها و بروز بیماری لثه در افراد است.

به همین خاطر برای کمک به تمیز کردن دند ان ها ابزار خاصی عرضه شده که شامل مسوک های مخصوص ارتودنسی دندان، مسواک های بین دندانی، دهانشویه و … هستند.

استفاده مرتب از وسایل طبق نظر دندانپزشک می توند سلامت دهان و دندان شما را تضمین می نماید .

در صورتی که کودکان دچار مشکلات فکی باشد توصیه می شود قبل از بلوغ و جهش رشدی درمان های مناسب ارتودنسی را شروع کنیم. بنابراین برای دختران 9 سالگی و برای پسران 11 الی 13 سالگی سن مناسب خواهد بود.

اما در صورتی که مشکل دندانی باشد در هر سنی درمان ارتودنسی به صلاح دید دندانپزشک قابل انجام است.

جدیدترین مقالات

مراحل انجام ارتودنسی
خدمات درمانی

مراحل انجام ارتودنسی

مراحل انجام ارتودنسی دندان یک فرایند پیچیده و متداول در عملکرد ارتودنتیک است که هدف اصلی آن، بهینه‌سازی ترتیب و توازن بین دندان‌ها و فک‌ها

تحلیل لثه ها و علائم آن
سلامت دهان و دندان

تحلیل لثه و علائم آن

تحلیل لثه‌ها یکی از مشکلات شایع در حوزه سلامت دهان و لثه است که می‌تواند به عارضه‌های جدی و ناراحتی‌های زیادی برای فرد منجر شود.

طرح لبخند

ارتودنسی دندان چیست؟

ارتودنسی یک علم در حوزه دندانپزشکی است که درباره ترمیم و بهبود دندان‌ها و فک‌ها می‌گوید. ارتودنسی با استفاده از اقدامات و وسایل درمانی، سعی