/ دکتر سعید میرزایی / مقالات / مراقبت از ایمپلنت دندان
۴ دقیقه

0 / 5. 0

مراقبت از ایمپلنت دندان

مراقبت از ایمپلنت دندان

آنچه می خوانید...

مراقبت از ایمپلنت دندان

از دست دادن دندان باعث ایجاد مشکل در زیبایی دندان ها می شود. علاوه به ایجاد خلل در زیبایی چهره، مشکلاتی همچون تحلیل لثه، تحلیل استخوان فک، مشکلات گوارشی و حتی ایجاد مشکل در تکلم ایجاد می شود. برای پیشگیری از بروز این اتفاقات ناهنجاری و سایر مشکلات در دندانپزشکی استفاده از ایمپلنت دندان توصیه می شود. اما مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان چیست ؟ مراحل ایمپلنت دندان چگونه صورت می گیرد؟

یکی از علومی که اخیرا و در طی سه دهه اخیر در عرضه دندانپزشکی مطرح شده و هر آن بر وسعت آن در علم دندانپزشکی افزوده می شود، رشته ایمپلنت های دندانی می باشد. اساسا درمان ایمپلنت به عنوان درمان مطلوب و ایده آل برای جایگزینی دندان های از دست رفته شناخته می شود.و گرایش به این درمان روز به روز در حال افزایش است.

مراقبت از ایمپلنت دندان
مراقبت از ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان چیست ؟

قطعه ای که از آلیاژ و تیتانیوم تشکیل شده . این قطعه در داخل استخوان فک قرار می گیرد و در واقع نقش ریشه دندان را ایجاد می کند. بر روی آن تاج دندان واقع می شود. بعد از قرار گیری، با استفاده از روکش دندان ظاهر زیبایی برای آن ایجاد می شود. تمام این مراحل طی یک جلسه صورت نمیگیرد و نیازمند زمان طولانی می باشد بنابراین با حوصله به این درمان بپردازید.

اهمیت نگهداری مناسب از ایمپلنت دندان

از مهم ترین عوامل موفقیت درمان ایمپلنت حفظ و نگهداری مناسب از آن می باشد. با این وجود عدم اطلاع و آگاهی از نحوه مراقبت و نگهداری از ایمپلنت های دندانی سبب بروز مشکلات و بیماری های اطراف ایمپلنت دندان می گردد.  بنابراین همزمان با رشد علم ایمپلنولوژی و استفاده رایج از این تکنولوژی ایجاب می نماید، تا دندانپزشکان از روش های بهداشت و پیشگیری و مراقبت از ایمپلنت های دندانی آگهی کامل را داشته باشندو از آنجائیکه دستیابی به چنین اطلاعاتی برای حفظ و نگهداری ایمپلنت توسط دندانپزشک تنها با مراجعه به منابع پراکنده امکان پذیر است.

مراحل قبل از انجام جراحی ایمپلنت

ابتدا باید لثه توسط دندانپزشک مورد ارزیابی قرار گیرد تا در صورت نیاز و وجود بیماری در لثه اقدام به رفع آن شود .

آزمایش هایی قبل از انجام ایمگلنت ممکن است نیاز باشد، همچون آزمایش قند خون.

دندانپزشک مراحل ایمپلنت، طول دوره درمان، زمان های مراجعه و … را به طور کامل با بیمار هماهنگ می کند.

مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان
مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان

درد در ایمپلنت دندان

بسیاری از مراجعه کنند در زمینه درد ایمپلنت دندان دلهره داشته و بری نیز به همین علت از انجام ان اجتناب می کنند. اما طی این روش بیحسی استفاده می شود، بنابراین دردی برای فرد ایجاد نمی شود. بعد از انجام نیز مسکن برای کاهش درد احتمالی بعد از آن تجویز می شود.

مراقبت از ایمپلنت دندان بعد از جراحی

اصولا در افراد سالم اگر جراحی ایمپلنت دندان انجام شود، نیاز به  درمان با آنتی بیوتیک نمی باشد. با یان وجود می توان برای بیماران رمان پروفیلاکسی با آنتی بیوتیک استفاده شود.  این پروفیلاکسی حدودا می توان از یک ساعت قبل جراحی، نیاز به پیوند استخوان و نیز در حالی که بیمار از نظر پزشکی در معرض آسیب و خطر است، انجام شود.

تورم بعد از جراحی ایمپلنت تقریبا مانند تورم بعد از جراحی فلپ می باشد برای پیشگیری و یا کاهش این تورم می توان از کمپرس سرد در یک تا دو روز بعد از جراحی استفاده نمود .

شرایط لازم برای استفاده از ایمپلنت دندان

مهم ترین نکته برای انجام ایمپلنت دندان، داشتن لثه ای سالم در فرد است.

رعایت مناسب بهداشت دهان و دندان برای نگهداری و افزایش ماندگاری ایمگلنت دندان از اهمیت بالایی برخوردار است.

در صورت داشتن بیماری خاص بهتر است به دندانپزشک خود اطلاع دهید، زیرا در برخی از مواقع نمی توانید به دلیل داشتن برخی بیماری ها از ایمپلنت دندان استفاده کنید .

یکی از مهم ترین نکاتی که جهت اصلاح طرح لبخند به کار می رود، ایمپلنت دندان می باشد. افرادی که در تهران به دنبال انجام بهترین دندانپزشک می باشند، بهتر است با شناخت کافی به بهترین دندانپزشک در تهران مراجعه نمایند تا به بهترین شکل ایمپلنت دندان برای آن ها انجام شود.

دکتر سعید میرزایی

دکتر سعید میرزایی در دندانپزشکی صبا متخصص در پروتز های دندانی انجام خدمات دندانپزشکی زیبایی : اصلاح طرح لبخند ، ایمپلنت دندان ، لمینیت دندان ، پروتز دندان ثابت ، پروتز دندان متحرک ، ارتودنسی ، بلیچینگ دندان و ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *