/ دکتر سعید میرزایی / سلامت دهان و دندان / مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان
۷ دقیقه

5 / 5. 1

مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان

مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان

آنچه می خوانید...

اگر لبخند خود را به دلیل نقص‌های زیبایی پنهان می‌کنید، ممکن است به استفاده از روکش دندان فکر کنید. این یک سرمایه گذاری بزرگ است، بنابراین طبیعی است که نگرانی‌هایی داشته باشید. اغلب از ما می‌پرسند که آیا کامپوزیت ونیر، دندان‌های طبیعی شما را خراب می‌کند؟ جواب کوتاه، نه است. تا زمانی که مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان را انجام دهید، هیچ اتفاقی برای دندان‌های شما نمی‌افتد.

آیا به زودی روکش دندان زیبایی را دریافت می‌کنید؟ در اینجا چند دستورالعمل مهم پس از عمل وجود دارد که باید از روکش‌های کامپوزیت پیروی کنید:

چند ساعت اول پس از درمان ونیر کامپوزیت

اگر از بی‌حسی موضعی در حین ویزیت استفاده شده باشد، ممکن است به مدت 2 تا 3 ساعت احساس بی‌حسی در دهان شما داشته باشد. اطمینان حاصل کنید که به طور تصادفی لب‌ها یا گونه‌های خود را گاز نگیرید یا نمکید. زیرا می تواند باعث آسیب قابل توجهی به بافت نرم شود. همچنین احتمالاً بهتر است تا زمانی که داروی بیهوشی از بین نرود چیزی نخورید. اگر احساس می‌کنید نیاز به خوردن چیزی دارید، به غذاهای نرم تری که نیاز به جویدن کمی یا بدون جویدن دارند، بچسبید. مانند ماست، پوره سیب زمینی یا پودینگ.

هر گونه درد جزئی از محل تزریق را می‌توان با شستشوی آب گرم و مسکن های بدون نسخه کنترل کرد. تحریک موقتی خواهد بود، بنابراین جای نگرانی نیست.

اگر دندان‌های شما حساس است

احساس حساسیت خفیف دندان پس از انجام روکش دندان از جمله کامپوزیت طبیعی است. از آنجایی که قبل از چسباندن روکش به دندان، یک لایه نازک از مینای دندان شما به آرامی از بین می‌رود، عصب داخل دندان شما می‌تواند بیش از حد حساس باشد. خوشبختانه، این حس به طور طبیعی با گذشت زمان بهبود می‌یابد. اما شما همچنین می‌توانید با استفاده از خمیردندان حساس قبل از قرار ملاقات و حداقل تا چند هفته پس از آن، به کاهش احتمال حساسیت دندانی خود کمک کنید.

خمیردندان حساس به بسته شدن هر گونه پایانه عصبی میکروسکوپی در سطوح متخلخل دندان شما کمک می‌کند. و به طور کلی آن را از بین می‌برد. پس از استفاده روزانه حداقل به مدت دو هفته، بهترین عملکرد را دارد. زیرا زمان لازم است تا مواد معدنی در منافذ ریز (توبول‌های) مینای دندان انباشته شوند.

هر گونه حساسیتی که بعد از درمان کامپوزیت دندان تجربه می‌کنید مشابه چیزی است که ممکن است بعد از گرفتن یک تاج یا پرکردن بزرگ تجربه کنید. اکثر مردم متوجه می‌شوند که علائم در عرض چند روز، هفته یا چند ماه از بین می‌روند. در این بین، تمام تلاش خود را بکنید تا از نوشیدن مایعات سرد یا گاز زدن غذاهای بسیار سرد خودداری کنید.

چه چیزی را با کامپوزیت دندان نخوریم؟

با روکش‌های دندان مانند دندان‌های طبیعی رفتار کنید. از آنها برای جویدن ناخن‌ها، باز کردن بسته‌ها، نگه داشتن اشیاء در دهان یا چیزی مانند سنجاق سر استفاده نکنید. حتی اگر آنها بادوام هستند، اگر دندان‌های پایینی خود را از انتها به انتها گاز می‌گیرید، در معرض خطر تراوش تصادفی یکی از آنها قرار خواهید داشت. متأسفانه، روکش تراشیده شده نیاز به تعویض کامل دارد. امکان اصلاح آن وجود ندارد.

یکی دیگر از مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان این است که غذاهای سفت، ترد یا چسبنده را همراه با روکش‌های خود نخورید. این نوع بافت‌ها برای دندان‌های عقب‌تر در دهان شما مناسب‌تر هستند، بنابراین هر زمان که آن‌ها را می‌خورید احتیاط کنید. یا برای اینکه ایمن باشید، فقط از آنها به طور کامل اجتناب کنید. در حالی که روکش‌ها به‌طور محکم در جای خود به هم چسبانده شده‌اند، چیزی بسیار چسبناک مانند کارامل یا تافی سفت می‌تواند به طور بالقوه هر نوع کار دندانی را از بین ببرد.

غذاهای تیره مانند سس گوجه فرنگی، کاری یا هر چیزی که می تواند پیراهن سفید را لکه دار کند نیز می تواند باعث تغییر رنگ لبخند شما شود. صرف نظر از اینکه روکش دارید یا خیر. برای روشن نگه داشتن لبخند خود، آن غذاها را محدود کنید. یا حتماً هر بار که آنها را می خورید، آنها را به خوبی بشویید و مسواک بزنید.

نخ دندان کشیدن در اطراف ونیرهای دندانی

آیا استفاده از نخ دندان کامپوزیت دندان شما را از بین می‌برد؟ نه. درست مانند سایر کارهای دندانپزشکی شما، ونیرهای دندانی باید – و باید – روزانه نخ دندان کشیده شوند.

هر زمان که ونیر خود را نخ دندان می‌کشید، رشته را به شکل C به دور دندان خود بپیچید و آن را به پهلوی خود محکم نگه دارید. به آرامی آن را چندین بار روی دندان/روکش به سمت بالا و پایین بلغزانید و مطمئن شوید که درست زیر لبه خط لثه خود را نیز تمیز کنید. از آنجایی که پلاک‌ها در امتداد لثه‌ها سنگین‌ترین هستند، این ناحیه باید به‌خوبی نخ دندان کشیده شود تا از پوسیدگی جدید یا عفونت پریودنتال جلوگیری شود. اگر به هر دلیلی از لثه‌های شما خونریزی کرد، نخ دندان کشیدن را به صورت روزانه ادامه دهید زیرا به احتمال زیاد به علت التهاب لثه است. مراقبت منظم در منزل باید این علائم را در عرض دو هفته معکوس کند. اگر نشد، حتما به دندانپزشک خود اطلاع دهید.

گاهی اوقات ممکن است فردی متوجه خرد شدن نخ دندان یا شکستن آن در اطراف کار دندان شود. دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است این اتفاق بیفتد، که برخی از آنها نیاز به توجه دندانپزشک خوب در غرب تهران دارند. اگر نخ دندان در نواحی خاصی از دهان شما گیر کرده یا می‌شکند حتما به ما اطلاع دهید. هرگز نخ دندان را با زور بیرون نکشید. اگر راحت است، به جای آن سعی کنید آن را از پهلو بیرون بیاورید.

از نایت گارد استفاده کنید.

ما به مشتریان خود برای اصلاح طرح لبخند به شدت توصیه می‌کنیم که روی یک نایت گارد (Nightguard) سرمایه گذاری کنند تا هر شب با آن بخوابند.

نایت‌گاردها کشش بین دندان‌های بالا و پایین را از بین می‌برند، اگر آن‌ها را به هم فشار دهید یا به هم بچسبانید. دندان قروچه بیش از حد می تواند هم مینای دندان و هم کارهای دندانی را از بین ببرد و باعث شکستگی روکش ها یا ترمیم های دیگر شود. با خوابیدن نایت گارد، به جای لبخند واقعی شما، هرگونه ساییدگی روی دستگاه اکریلیک حذف می شود. جایگزین کردن یک محافظ شب فرسوده آسان‌تر و مقرون به صرفه‌تر از بازسازی یک مجموعه کامل کامپوزیت ونیر است. نایت گارد یکی از مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان است که برای مدیریت اختلال TMJ و سردردهای میگرنی مکرر نیز مفید هست.

مسواک زدن بعد از کامپوزیت دندان

شما می‌خواهید روکش‌های خود را به همان روشی که دندان‌های طبیعی خود را مسواک می‌کنید، مسواک بزنید. استفاده از مسواک برقی با موهای نرم بسیار توصیه می‌شود. مطمئن شوید که در امتداد لبه‌ها یا خطوط لثه به شدت مسواک نزنید، زیرا می‌تواند باعث عقب نشینی لثه‌ها و نمایان شدن لبه‌های روکش شود.

همیشه از خمیر دندان غیر ساینده استفاده کنید و هرگز از جوش شیرین استفاده نکنید. حتما بررسی کنید که خمیر دندان شما حاوی فلوراید باشد.

بوش زدن روکش‌ها از ایجاد لکه و پلاک جلوگیری می‌کند و احتمال ایجاد حفره‌ها را در جایی که حاشیه روکش با دندان پشت آن ملاقات می‌کند، محدود می‌کند. بدون توجه به اینکه از چه نوع مسواکی استفاده می کنید، دو دقیقه کامل مسواک بزنید.

خلاصه کلام

مراجعه به بهترین دندانپزشک زیبایی و استفاده از مواد عالی بر طول عمر کامپوزیت ونیر تاثیر می گذارد. اما اگر مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان را انجام ندهید، دوام و ماندگاری آن کم می شود. در این مقاله توضیحاتی در مورد غذاخوردن، نخ دندان و مسواک زدن بعد از کامپوزیت گفته شده است. با رعایت آنها تا مدت ها از لبخند سفید و درخشان برخوردار شوید.

دکتر سعید میرزایی

دکتر سعید میرزایی در دندانپزشکی صبا متخصص در پروتز های دندانی انجام خدمات دندانپزشکی زیبایی : اصلاح طرح لبخند ، ایمپلنت دندان ، لمینیت دندان ، پروتز دندان ثابت ، پروتز دندان متحرک ، ارتودنسی ، بلیچینگ دندان و ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *