/ دکتر سعید میرزایی / مقالات / مراحل لمینت دندان با عکس
۷ دقیقه

4 / 5. 2

مراحل لمینت دندان

مراحل لمینت دندان با عکس

آنچه می خوانید...

اکثر افرادی که به دندانپزشک می‌روند، برای بهبود لبخند خود مراجعه می‌کنند. دندانپزشکی زیبایی یک رشته رو به رشد است و افراد بیشتری در حال حاضر به ظاهر زیبا و زیباتر کردن لبخند خود علاقه مند هستند. یکی از پر مخاطب‌‎ترین روش‌های زیبایی دندان‌ها ، لمینت دندان است. در ادامه مراحل لمینت دندان توضیح داده می شود

مرحله سوم لمینت دندان
مرحله دوم لمینت دندان
مرحله اول لمینت دندان

مراحل لمینت دندان

ابتدا باید سطح دندان ها به وسیله دندانپزشک تراش داده شود و سپس از دندان ها یک قالب تهیه می شود . قالب گیری باید حتما توسط دندانپزشک خوب و با تجربه صورت بگیرد . بعدا از قالب گیری دندان ها ، در لابراتوار دندان ها ساخته می شوند . حدودا 2 هفته طول می کشد تا دندان ها ساخته شوند .

مرحله اول: سایش سطح دندان

هدف از این فرآیند پاک کردن لایه مینای جلوی دندان در ضخامت لمینت دندانی است که قرار است روی دندان قرار گیرد. به این ترتیب پس از چسباندن لمینت دندان به دندان، افزایش قابل توجهی در ضخامت دندان ایجاد نمی شود. مقداری که باید از مینای دندان ساییده شود می تواند به نازکی 0.5-0.7 میلی متر باشد، اگرچه در موارد مختلف متفاوت است. این مقدار دو برابر نازکی پوست تخم مرغ است.

سایش سطح دندان-مراحل لمینت دندان

مرحله دوم: انتخاب تن رنگ

انتخاب تن رنگ- مراحل لمینت دندان

دندانپزشک توناژ رنگ دندان های اطراف را نگاه می کند و براساس آن رنگ پرسلن را انتخاب می کند. گاهی اوقات ممکن است از رنگ های مختلف برای لمینت دندان استفاده کند. همچنین شفافیت لمینت را هم در نظر می گیرد.

مرحله سوم: اندازه گیری

وقتی به اندازه کافی دندان ساییده شد، دندانپزشک شروع به درست کردن قالب طبق دندان و لثه شما می کند. این مدل معمولا از سیلیکون مخصوص ساخته می شود که یک ماده چسبنده است. وقتی روی دندان قرار گرفت، دندانپزشک چند دقیقه صبر و سپس آن را از دهان خارج می کند. این مدل به لابراتور دندانپزشکی فرستاده و از آن لمینت درست می شود. مدت زمان لازم برای تهیه لمینت معمولا 15 روز است.

در این بخش با یکی دیگر از مراحل لمینت دندان آشنا شدید.

اندازه گیری- مراحل لمینت دندان

مرحله چهارم: لمینت های موقت

مدت زمانی که لازم است تا لمینت های دندان در لابراتور ساخته شوند، تقریبا بین یک الی دو هفته است. برای این دوره انتظار، دندانپزشک شما لمینت موقتی را روی دندان های شما که سایش روی آن اعمال می شود، می چسباند. در مواردی که میزان اچینگ خیلی کم باشد، ممکن است از لمینت موقت استفاده نشود. با این حال، در این مورد:

  • اگر از نزدیک به دندان تان نگاه کنید، تعجب می کنید.
  • ممکن است حساسیت به غذاها / نوشیدنی های سرد و گرم افزایش یابد، زیرا قسمت خاصی از سطح دندان شما برداشته می شود.
  • سطح دندان نسبت به قبل بر روی زبان و لب ها سفت تر شده است.
  • زمانی که ضخامت مینای دندان ساییده شده زیاد باشد، استفاده از لمینت موقت اهمیت بیشتری دارد. در غیر این صورت، ظاهر دندان های شما ممکن است به طور قابل مشاهده ای عجیب و غریب شود و حساسیت به گرما/سرما ممکن است به یک مشکل جدی تبدیل شود.

مرحله پنجم: ارزیابی قبل از باندینگ

ارزیابی قبل از باندینگ- مراحل لمینت دندان

در یکی از مراحل لمینت دندان (مرحله 5) دندانپزشک لمینت دائمی را جایگزین لمینت موقت می کند. لمینت موقت بصورت کامل به دندان چسبیده نشده است و خیلی راحت برداشته می شود. برای این کار لمینت موقت تا وسط ساییده می شود و سپس آن را از دندان جدا می کنند.

مرحله ششم: باندینگ لمینت پرسلن

پس از اینکه رنگ و فرم و اندازه مدل مشخص شد، نوعی از فرآیند زیبایی دندانپزشکی به نام باندینگ دندان شروع می شود. دندانپزشک به ترتیب خمیر آزمایشی، سطح داخلی لمینت دندان و در نهایت سطحی از دندان که لمینت را می چسباند، تمیز می کند. بعد از آن یک ژل اسیدی روی سطح دندان مالیده می شود و تا 20 ثانیه بعد از آن دندانپزشک صبر می کند. این کار باعث می شود سطح مینای دندان خشن شود و برای چسبیدن لمینت آماده شود.

باندینگ لمینت پرسلن

مرحله هفتم: لمس نهایی

قسمت هایی از چسب روی دندان های شما از مراحل لمینت دندان (مراحل قبلی) باقی مانده است که در این مرحله دندانپزشک آن را تمیز می کند. اگر لازم باشد خطوط لمینت هم اصلاح می شود. سپس شما دندان های خود را باز و بسته می کنید تا دندانپزشک برخورد لمینت و دندانهای بالا و پایین را باهم ببیند. بعد از انجام لمینت، بسته شدن دهان به چند دلیل کمی عجیب و سخت است. زیرا تغییرات کوچک در شکل دندان ایجاد شده است، اگر از بی حسی استفاده شده باشد اثر آن تا کمی بعد از اتمام کار وجود دارد. بعد از مدتی به لمینت دندان خود عادت خواهید کرد. اگر متوجه نقص یا عجیبی شدید، با احتیاط عمل کنید و آن را به دندانپزشک خود اطلاع دهید.

مرحله هشتم: نوبت چکاپ

آخرین مرحله از مراحل لمینت دندان

معمولا یک هفته بعد از باندینگ کردن، برای ویزیت مجدد باید به دندانپزشک مراجعه کنید. در این ویزیت، لثه شما بررسی می شود تا دندانپزشک ببیند که لمینت به خوبی روی لثه قرار گرفته است. همچنین اگر از شکل و فرم لمینت ناراضی بودید، دندانپزشک این مورد را هم بررسی می کند. طبیعی است که بعد از لمینت، دندان های شما به گرما و سرما حساس شوند. اما بعد از مدتی اگر این مشکل برطرف نشد، به دندانپزشک خود اطلاع دهید.

چسب لمینت دندان

یکی از مراحل لمینت دندان، چسباندن روکش است. برای چسباندن روکش ها از چسب های دندانی و سیمان استفاده می شود. مهمتر از آن، چسب معمولی سمی است، بنابراین قطعا استفاده از آن در دهان ایده خوبی نیست، جایی که به ناچار مقداری از آن را می بلعید. هرگز سعی نکنید خودتان روکش خود را دوباره بچسبانید! بسیاری از مردم از چسب استفاده می کنند که فکر می کنند ماندگاری دارد. اما مشکل اینجاست که خیلی خوب نگه می دارد.

اگر روکش نادرست قرار داده شود و بایت شما اشتباه باشد، احتمالا به آن آسیب می‌رسانید یا به دندان ضربه می‌زنید. که مطمئناً می‌تواند باعث شود که در شرایط اورژانسی به دلیل اشتباهی دچار مشکل شوید. همچنین احتمالاً یک مهر و موم ضعیف روی آن خواهید داشت. که به باکتری ها اجازه می دهد در زیر روکش نفوذ کرده و رشد کنند که منجر به پوسیدگی می شود.

بعلاوه، چسب یک پیوند فوق‌العاده محکم ایجاد می‌کند، که حذف آن را بعدا بسیار دشوار می‌کند. این فرآیند می تواند به دندان آسیب برساند و همچنین احتمال شکستن روکش بسیار زیاد است.

بیشتر بخوانید: لمینت سرامیکی دندان

نحوه چسب زدن

در این بخش از مراحل لمینت دندان، پس از اینکه دندانپزشک شما ژل اسیدی را تمیز کرد و سطح دندان را خشک کرد، یک ماده شفاف روی دندان شما می‌مالد. این ماده باعث ایجاد چسبندگی با سطح دندان می شود. سپس چسب انتخاب شده برای ایجاد تن رنگی مناسب روی سطح داخلی لمینت چینی زده شده و روی دندان لمینت قرار می گیرد. هنگامی که لمینت در موقعیت مناسب قرار گرفت، دندانپزشک شما نور آبی را روی دندان شما هدایت می کند. این نور چسب های استفاده شده را فعال می کند و به لمینت دندان اجازه می دهد در کمتر از یک دقیقه به دندان های شما بچسبد.

چه کسانی کاندید مناسبی برای لمینت دندان نیستند؟

  • برای افرادی که عادت به کشیدن قلیان و یا سیگار دارند کاندید مناسب برای لمینت دندان نیستند.
  • افرادی که قهوه زیاد مصرف می‌کنند، باعث می‌شوند ماندگاری لمینت دندان کاهش یابد .
  • مراجعه کنندگانی که دندان پوسیده دارند نمی‌توانند لمینت دندان انجام دهند و باید ابتدا پوسیدگی دندان های خود ر ا رفع کنند.
  • بهتر است برای انجام لمینت دندان به یک دندانپزشک خوب در غرب تهران مراجعه نمایید.

هرچه میزان مهارت دندانپزشک در لمینت دندان بیشتر باشد، در نتیجه  تراش دهی دندان به اندازه مورد نیاز انجام می شود و به مینای دندان آسیب وارد نمی‌کند.

خلاصه کلام

بیشتر مردم بنا به دلایلی که دارند، می‌خواهند در لبخندشان تغییر دهند. اما نگران هستند که دندانپزشکی زیبایی پیچیده، دردناک یا غیرطبیعی به نظر برسد. ونیرهای پرسلن یا لمینت دندان یک گزینه ساده دندانپزشکی زیبایی را ارائه می‌دهند که می‌تواند تنها با چند بازدید از مطب دندانپزشکی دکتر سعید میرزایی تکمیل شود. درمان راحت و محافظه کارانه است و نتایج فوق العاده است. در جلسه مشاوره به طور کامل مراحل لمینت دندان برای شما توضیح داده می‌شود. و ذهنیت و آمادگی برای این فرآیند را پیدا می‌کنید.

دکتر سعید میرزایی

دکتر سعید میرزایی در دندانپزشکی صبا متخصص در پروتز های دندانی انجام خدمات دندانپزشکی زیبایی : اصلاح طرح لبخند ، ایمپلنت دندان ، لمینیت دندان ، پروتز دندان ثابت ، پروتز دندان متحرک ، ارتودنسی ، بلیچینگ دندان و ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *