/ دکتر سعید میرزایی / مقالات / مراحل کامپوزیت دندان و نحوه انجام آن
۶ دقیقه

5 / 5. 2

نحوه انجام کامپوزیت ونیر

مراحل کامپوزیت دندان و نحوه انجام آن

آنچه می خوانید...
مراحل کامپوزیت دندان

اگر از ظاهر دندان خود ناراضی هستید و می‌خواهید کامپوزیت ونیر انجام دهید، بهتر است قبل از هر چیزی با مراحل کامپوزیت دندان و نحوه انجام آن آشنا شوید. مهمترین مزیت کامپوزیت ونیر این است که می‌توانید با دندان‌های طبیعی خود وارد مطب دندانپزشکی شوید و با لبخندی جدید از آن خارج شوید.

نحوه انجام کامپوزیت ونیر

نحوه انجام و مراحل کامپوزیت دندان تقریباً مشابه سایر انواع روکش است. این روش با مشاوره آغاز می‌شود و سپس به معاینه، طراحی و تکمیل با قرار دادن می رود. بنابراین، در اینجا چیزی است که باید انتظار داشته باشید هنگام گرفتن ونیر کامپوزیت اتفاق بیفتد.

مشاوره

در حالی که دندانپزشک خوب در غرب تهران همیشه شما را به آنچه برای شما بهتر است راهنمایی می‌کند، هیچ چیزی به شما تحمیل نمی‌شود. و اگر بخش‌هایی از این روش وجود دارد که فکر می‌کنید ممکن است شما را ناراحت کند، می‌توانید گزینه‌های جایگزین را با دندانپزشک خود در میان بگذارید.

به طور خلاصه، در طول مشاوره، می توانید در مورد درمان با جزئیات صحبت کنید و آزاد هستید که افکار خود را بیان کنید.

معاینه دهان

بنابراین پس از رسیدن به توافق، دندانپزشک یا فوراً یک معاینه دهانی انجام می‌دهد یا آن را برای تاریخ بعدی برنامه ریزی می‌کند. به احتمال زیاد، یک معاینه در همان روز مشاوره انجام می‌شود. در روش کامپوزیت ونیر یا هر درمان زیبایی دندانپزشکی، معاینه دهان عامل کلیدی موفقیت این روش است. معاینه دندان‌ها باعث می‌شود که روکش‌های خود را روی پایه ای سالم انجام دهید. و در نتیجه باعث می‌شود که روکش‌ها برای مدت طولانی دوام داشته باشند.

اگر دندانپزشک هرگونه مشکلی را تشخیص دهد، قبل از آغاز مراحل کامپوزیت دندان، با اصلاح این مشکلات شروع می‌کند.

تصویربرداری اشعه ایکس

تصویربرداری با اشعه ایکس بخشی از فرآیند معاینه دهانی برای کامپوزیت دندان است. اگرچه لازم نیست، اما بهتر است از فک خود یک عکس اشعه ایکس بگیرید. این به دندانپزشک زیبایی کمک می‌کند تا آناتومی دهان و ساختار استخوان شما را بررسی کند. ممکن است مسائلی وجود داشته باشد که در خارج ظاهر نشود. بنابراین گرفتن عکس اشعه ایکس به دندانپزشک شما کمک می‌کند تا درک کاملی از مراحل کامپوزیت دندان شما داشته باشد.

به این ترتیب، دندانپزشک اطمینان حاصل می‌کند که هم ساختار استخوان و هم بافت خارجی دهان برای انجام این عمل آماده است.

مراحل کامپوزیت دندان

مراحل کامپوزیت دندان با تمیز کردن حرفه‌ای دندان ها برای از بین بردن پلاک یا رسوبات جرمی که ممکن است روی دندان‌ها یا زیر خط لثه داشته باشید شروع می‌شود. اکنون دندانپزشک زیبایی با آماده کردن دندان‌ها، روش کامپوزیت ونیر را آغاز می‌کند. این کار مستلزم برداشتن یک لایه بسیار نازک از مینا برای اصلاح شکل یا از بین بردن لایه لکه‌دار مینا است.

روکش مستقیم

برای روکش مستقیم، دندانپزشک اکنون مینای دندان آماده شده را اتچ می کند تا به افزایش چسبندگی روکش به دندان کمک کند. مرحله بعدی چسب زدن روی دندان است تا رزین کامپوزیت به خوبی بچسبد.

به دنبال آن لایه های نازکی از رزین کامپوزیت به دندان آماده شده اضافه می‌شود. دندانپزشک غرب تهران رنگ دلخواه را از رزین کامپوزیت انتخاب می‌کند تا با رنگ دندان‌های دیگر شما مطابقت داشته باشد. رنگ های مختلف رزین کامپوزیت را می توان مخلوط کرد تا روکش‌ها طبیعی‌تر به نظر برسند. رزین کامپوزیت سپس با استفاده از نور درمانی سخت می‌شود.

روکش غیرمستقیم

برای کامپوزیت ونیر غیرمستقیم پس از آماده سازی دندان‌ها، دندانپزشک مدلی از دندان‌های آماده شده می‌سازد. روکش‌های غیرمستقیم در حال حاضر به صورت سفارشی در این مدل در خارج از دهان ساخته می‌شوند. هنگامی که آنها ساخته می‌شوند، دندانپزشک دندان ها را حکاکی می‌کند و قبل از قرار دادن روکش، یک ماده چسبنده روی آن اعمال می‌کند.

این کار به این منظور انجام می‌شود که روکش در جای خود بماند. پس از این کار روکش‌ها را روی دندان قرار می‌دهند و از نور کیورینگ برای سفت شدن چسب و چسباندن روکش‌ها به دندان استفاده می‌شود.

دندانپزشک، اضافی را تمیز کرده و پولیش را انجام می‌دهد. بسیاری از افراد در طول کل فرآیند نیازی به بی‌حس کردن دندان‌ها ندارند. اما در صورت نیاز، ابتدا دندانها قبل از شروع مراحل کامپوزیت دندان بیهوش می‌شوند.

خلاصه کلام

کامپوزیت دندان راه حلی سریع و مقرون به صرفه برای بهبود ظاهر شما است. دکتر سعید میرزایی، دندانپزشک غرب تهران، مراحل کامپوزیت دندان را با تمیز کردن و آماده سازی مناسب دندان‌های شما آغاز می‌کند. بعد از قالب‌گیری و آماده شدن آن، کامپوزیت را با چسب‌های مخصوص روی سطح دندان می‌چسباند. هزینه کامپوزیت ونیر، در جلسه مشاوره کاملا بصورت دقیق مشخص می‌شود.

دکتر سعید میرزایی

دکتر سعید میرزایی در دندانپزشکی صبا متخصص در پروتز های دندانی انجام خدمات دندانپزشکی زیبایی : اصلاح طرح لبخند ، ایمپلنت دندان ، لمینیت دندان ، پروتز دندان ثابت ، پروتز دندان متحرک ، ارتودنسی ، بلیچینگ دندان و ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *