/ دکتر سعید میرزایی / مقالات / آیا جرمگیری باعث آسیب به مینای دندان می شود ؟
۳ دقیقه

0 / 5. 0

عوارض جرمگیری دندان

آیا جرمگیری باعث آسیب به مینای دندان می شود ؟

آنچه می خوانید...

عوارض جرمگیری دندان

لثه یک بخش نرم در اطراف دندان ها می باشد که با عدم رعایت بهداشت دچار آسیب می شود . به علت عدم رعایت بهداشت ممکن است جرم بر روی دندان ها قرار گیرد و مشکلاتی برای لثه و دندان ایجاد کند ، به منظور رفع این مشکلات می توان جرمگیری دندان را توسط یک دندان پزشک ماهر انجام داد . عوارض جرمگیری دندان چیست ؟

عوارض جرمگیری دندان
عوارض جرمگیری دندان

لثه

بخش نرمی که در زیر دندان ها به شکل صورتی رنگ قرار دارد . لثه منجر به پوشش دهی سطح استخوان و ریشه دندان را پوشش می دهد .

تفاوت لثه بیمار و سالم

لثه سالم به رنگ صورتی بوده در حالی که لثه بیمار به رنگ قرمز تمایل دارد .

لثه سالم حالت کنگره ای شکل دارد و لثه بیمار حالت کنگره ای نداشته و به دلیل تحلیل رفتن آن کمی شیب دار و نامنظم است  .

لثه سالم سفت ، محکم و قابل انعطاف می باشد در صورتی که لثه بیمار شل ، رها شده و حجیم می باشد .

لثه بیمار با کوچیک ترین دلیلی باعث ایجاد خونریزی می شود .

چرا لثه دچار بیماری می شود ؟

علت پوسیدگی دندان وجود باکتری هایی می باشد که در دهان وجود دارد و عملکرد آن ها با مواد غذایی به ویژه قند منجر به تولید اسید می شود و باعث پوسیدگی در قسمت سخت دندان خواهد شد . وجود همین باکتری ها یکی از دشمن های اصلی در ایجاد بیماری های لثه می باشد . وجود باکتری در دهان طبیعی می باشد و عملکرد خود را دارند ، اما به دلیل عدم رعایت بهداشت و دندان باعث ایجاد بیماری در لثه می شود . باکتری های موجود در دهان یک لایه نرم و چسبنده و بی رنگی را در قسمت خارجی دندان ها تشکیل می دهند و درصورتی که این لایه چشبنده شسته نشود با مواد معدنی همچون بزاق ترکیب می شود سفت می شود به همین علت جرم ایجاد می شود .

جرمگیری دندان

یکی مناسب ترین روش ها به منظور رفع جرم دندان ها استفاده از جرمگیری دندان می باشد . دندانپزشک به روش های مختلفی ممکن است اقدام به رفع جرم های موجود در سطح دندان کند .

آیا جرم گیری باعث آسیب به مینا دندان می شود ؟

یکی از متداولترین سوالات عوارض جرمگیری دندان می باشد . شایان ذکر است که اگر جرم ها بروی دهان تجمع داشته باشند ، باعث تحلیل رفتن در لثه و بروز بیماری های لثه می شود . بنابراین جرمگیری دندان نه تنها باعث بروز مشکل نمی شود ، بلکه از ایجاد بیماری های لثه نیز جلوگیری می کند . تنها ممکن است به علت برداشتن جرم های چسبیده در سطح دندان ، کمی دندان ها دچار حساسیت شوند .

جهت دریافت مشاوره و پاسخ به سوالات خود با دکتر سعید میرزایی با شماره 02144339673 تماس حاصل نمایید .

دکتر سعید میرزایی

دکتر سعید میرزایی در دندانپزشکی صبا متخصص در پروتز های دندانی انجام خدمات دندانپزشکی زیبایی : اصلاح طرح لبخند ، ایمپلنت دندان ، لمینیت دندان ، پروتز دندان ثابت ، پروتز دندان متحرک ، ارتودنسی ، بلیچینگ دندان و ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *