/ دکتر سعید میرزایی / دندانپزشکی زیبایی / بهترین سن مناسب برای ارتودنسی
۵ دقیقه

2 / 5. 1

بهترین سن مناسب برای ارتودنسی

بهترین سن مناسب برای ارتودنسی

آنچه می خوانید...

بهترین سن مناسب برای ارتودنسی می تواند بازدهی و تاثیر مثبتی در نتیجه درمان داشته باشد. تعداد کمی از مردم می دانند که داشتن دندان در یک سن خاص می تواند بدون هیچ عارضه ای بسیار مفید باشد. این درمان که برای زیبایی و اعتماد به نفس بسیار مهم است، در سنین مختلف انجام می شود اما تاثیرات آن یکسان نیست. بنابراین خوب است اطلاعات کافی در مورد سن مناسب برای ارتودنسی داشته باشید.

سن مناسب اولین چکاپ ارتودنسی دندان

برای کودکان و نوجوانان با در نظر گرفتن اینکه در حال رشد هستند، معاینات دوره ای و سالانه مربوط به قد، وزن و وضعیت جسمانی آنها را انجام می دهیم. انجمن ارتودنتیست های آمریکا توصیه می کند که در کنار سایر آزمایشات، معاینات ارتودنسی باید در سن 7 سالگی انجام شود.

این تشخیص نیازی به شروع درمان ارتودنسی ندارد. در واقع با توجه به معاینه دندانپزشکی کودک، اگر وضعیت دندان های کودک خارج از استانداردهای تعیین شده باشد، برای توجه بیشتر و زمان برای ارتودنسی آماده می شود. طی یک سری معاینات، پزشک تصمیم می گیرد که کودک در چه سنی باید تحت درمان ارتودنسی قرار گیرد.

شروع انجام مراحل ارتودنسی و درمان از این طریق، در مواردی که توسط پزشک تشخیص داده می شود از مشکلات بعدی دندان ها جلوگیری می کند و همچنین باعث رشد طبیعی فک ها می شود.

سن مناسب برای شروع ارتودنسی

میزان عدم تعادل بین دندان ها و فک پس از اولین معاینه زمان شروع ارتودنسی را مشخص می کند. هر چه زودتر به دلیل مشکلات دندان درآوردن دچار اختلالات فک شوید، درمان ارتودنسی زودتر شروع می شود. اگر این ناهنجاری مشکلی برای فک ایجاد نمی کند و مربوط به دندان ها نیست، درمان باید از سن 10 سالگی به بالا شروع شود و بهتر است قبل از 12 سالگی ارتودنسی انجام شود.

معمولاً از سن هفت سالگی ارتودنسی را شروع نمی کنند، مگر اینکه شرایط خاص و ناهنجاری شدید در فک و دندان وجود داشته باشد که لازم باشد بلافاصله پس از معاینه، ارتودنسی را نزد بهترین دندانپزشک تهران شروع کنند.

چرا ارتودنسی در سنین پایین خوب است؟

درمان ارتودنسی روی دندان ها انجام می شود، اما اگر ناهنجاری های دندانی علت مشکلات فک باشد، درمان ارتودنسی نیز می تواند از این مشکلات جلوگیری کند. البته اگر در سنین پایین انجام شود و نگذارد مشکلات فک بیشتر شود. در مواردی که درمان ارتودنسی در سنین پایین انجام نمی شود، بیماری های پیشرفته فک در سنین بالاتر با درمان ارتودنسی قابل درمان نیستند و نیاز به جراحی فک می باشد. درمانی که نیاز به هزینه زیادی دارد و دوره درمان آن سخت است.

بنابراین تاکید می شود که مطالعات مربوط به درمان ارتودنسی در مراحل مختلف رشد کودک انجام شود و در صورت لزوم درمان ارتودنسی برای کودکان در سنین پایین در نظر گرفته شود. این باعث می شود دندان ها صاف رشد کنند و از بسیاری از مشکلات فک جلوگیری می کند.

آیا طول مدت درمان ارتودنسی با سن بیمار ارتباط دارد؟

با افزایش سن سرعت رشد دندان‌ها و فک‌ها کاهش می‌یابد و در نقطه‌ای رشد آنها متوقف می‌شود و این دو قسمت در سخت‌ترین حالت خود قرار می‌گیرند. به همین دلیل مدت زمان درمان ارتودنسی افزایش یافته و اثربخشی آن کاهش می یابد. هر چه ارتودنسی در سنین پایین‌تری انجام شود، به دلیل وضعیت دندان‌ها، لثه و فک، نتایج بهتری به دست می‌آید.
علاوه بر سن بیمار مواردی مانند تعداد و نوع ناهنجاری ها و مشکلات سلامتی که فرد از آن رنج می برد بر نتایج ارتودنسی تاثیر می گذارد.

ماندگاری ارتودنسی در سنین پایین

یکی از دغدغه ها و سوالاتی که در سنین پایین برای افراد مختلف در زمینه ارتودنسی ایجاد می شود، بازگشت نتایج است. باید بگوییم که اینطور نیست و وقتی تحت تاثیر ارتوپدی فک وضعیت دندان ها تثبیت شود دیگر به ناهنجاری قبلی خود برنمی گردد. در این صورت به رشد خود ادامه می دهد و اثر ارتودنسی باقی می ماند. هر چه سن شما هنگام انجام ارتودنسی بالاتر باشد، احتمال بازگشت شما بیشتر می‌شود، اگرچه از نگهدارنده‌ها برای افراد مسن نیز برای جلوگیری از مشکلات دندانی استفاده می‌شود.

البته علاوه بر این موارد، رعایت تمامی توصیه های دندانپزشک و مراقبت های اولیه در حین و بعد از ارتودنسی در نتایج نهایی تاثیرگذار خواهد بود.

آیا سن درمان ارتودنسی در طول عمر دندان ها تاثیر دارد؟

عدم تعادل و تراز بودن دندان ها نه تنها ظاهر و زیبایی را تحت تاثیر قرار می دهد، بلکه فشارهای متفاوتی بر روی دندان ها و ریشه آن ها در هنگام غذا خوردن ایجاد می کند. هنگامی که دندان ها به صورت عمودی و درست روی هم قرار می گیرند، ریشه و تاج دندان کمترین نیرو را اعمال می کنند و عمر دندان را افزایش می دهند.

با این حال، دندانی با زاویه و جهت متفاوت نسبت به بقیه دندان، استرس بیشتری را تجربه می کند که می تواند باعث شکستگی یا تخریب ریشه و بافت دندان شود. بنابراین ارتودنسی می تواند این مشکل را حل کند و به نوعی عمر دندان ها را افزایش دهد. علاوه بر این، ارتودنسی مراقبت و تمیز کردن دندان را دقیق تر می کند و میزان لثه و دندان در دهان فرد را کاهش می دهد.

مزایای ارتودنسی در سنین پایین

در مورد ارتودنسی برای جوانان باید بگوییم که نه تنها تعداد مشکلات محدود و کم است، بلکه مزایای زیادی نیز دارد که با افزایش سن، همه این مزایا ناشی از ارتودنسی نیست، از جمله:

  • ایجاد زیبایی و افزایش اعتماد به نفس کودک
  • پیشگیری از فشار و شکستگی دندان
  • ایجاد شرایط مناسب برای رشد استاندارد و تقارن فک
  • رسیدن به نتایج بهتر و پایدار
  • عادات بد از جمله مکیدن انگشت را کاهش دهید.
  • شرایط مساعدی برای قرارگیری صحیح لب های یکدیگر ایجاد کنید.
  • ایجاد فضای کافی برای دندان هایی که رویش نیافته
  • جلوگیری از پیشرفت عیوب دندان ها
  • کاهش مدت زمان درمان ارتودنسی

کلام آخر

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که به دنبال بهترین دندانپزشک و متخصص ارتودنسی برای زیبایی و سلامت دندان های خود با بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت هستید، پیشنهاد می کنیم به دکتر سعید میرزایی متخصص زیبایی دندان مراجعه کنید.

دکتر سعید میرزایی

دکتر سعید میرزایی در دندانپزشکی صبا متخصص در پروتز های دندانی انجام خدمات دندانپزشکی زیبایی : اصلاح طرح لبخند ، ایمپلنت دندان ، لمینیت دندان ، پروتز دندان ثابت ، پروتز دندان متحرک ، ارتودنسی ، بلیچینگ دندان و ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *