/ دکتر سعید میرزایی / طرح لبخند / لبخندی زیبا با اصلاح خط وسط دندان یا میدلاین
۷ دقیقه

5 / 5. 1

میدلاین یا ناهماهنگی خط وسط دندان

لبخندی زیبا با اصلاح خط وسط دندان یا میدلاین

آنچه می خوانید...

آیا تا بحال اصطلاح ناهماهنگی خط وسط دندان یا میدلاین را شنیده اید؟ ناهماهنگی خط وسط دندان یک بیماری شایع در میان بزرگسالان است. این زمانی است که نقطه مرکزی قوس دندانی فوقانی با قوس دندانی پایینی شما همسو نمی شود.

خوشبختانه، بیشتر نگرانی‌هایی که در مورد ناهماهنگی خط میانی وجود دارد، جنبه زیبایی دارد و عوارض جانبی بسیار کمی دارد. اگرچه موارد شدیدتر می تواند باعث مشکل جویدن و کراس بایت در دندان های عقبی شود. با این حال، اغلب یک وضعیت نسبتاً بی ضرر و قابل درمان است. چند گزینه ایمن، مقرون به صرفه و موثر برای اصلاح ناهماهنگی خط میانی وجود دارد که می‌تواند تغییرات خیره‌کننده لبخند را به ارمغان بیاورد.

خط وسط دندان

انحراف خط وسط دندان چیست؟

اگر به آینه نگاه کنید و یک خط خیالی در مرکز صورت خود بکشید، باید از بین چشم ها، روی بینی و بین دو دندان جلوی شما عبور کند. اما برای تعداد زیادی از بزرگسالان که دارای انحراف خط وسط هستند، این مورد صادق نیست. این حالت وسط یک یا هر دو قوس را کمی از مرکز خارج می کند. آنها ممکن است با یکدیگر یا بقیه اجزای صورت شما در یک راستا قرار نگیرند.

حقیقت این است که بسیاری از مردم خطوط وسطی دارند که خیلی کم ناهمسو هستند، اما اغلب یک انحراف کوچک و به سختی قابل مشاهده است. در بسیاری از موارد، حتی نیازی به درمان ندارد.

علت ناهماهنگی خط وسط دندان

تعدادی از شایع‌ترین علل ناهماهنگی خط میانی عبارتند از: از دست دادن دندان، دندان‌های بزرگ (ماکرودنتیا)، دندان‌های کوچک (میکرودنتیا)، از دست دادن زودهنگام دندان‌های شیری، شلوغی، و نامرتبی فک.

ناهماهنگی‌های خط وسط نیز می‌تواند ناشی از عادت‌های خاصی باشد. برای مثال، مکیدن بیش از حد انگشت شست در دوران کودکی می‌تواند باعث جابجایی دندان‌ها شود که خط وسط را تغییر می‌دهد. جویدن ناهموار همچنین می تواند با گذشت زمان، تغییرات مشابهی را ایجاد کند. یا ممکن است پس از ضربه های دندانی مانند از دست دادن دندان یا آسیب فک رخ دهد.

اثرات تغییر خط وسط دندان

اگر دندان‌های انحراف خط وسط به‌ درستی در جلو قرار نمی‌گیرند، باعث می‌شوند که دندان‌های عقب به‌درستی روی هم نخورند. هنگامی که دندان های شما به درستی روی هم قرار نمی گیرند، این امر بر توانایی شما برای گاز گرفتن و جویدن صحیح تأثیر می گذارد. ممکن است نتوانید غذای خود را به اندازه کافی بجوید و این امر منجر به مشکلات گوارشی می شود. که بر سلامت کلی شما تأثیر می گذارد.

مشکلات مربوط به گاز گرفتن فقط بر هضم غذا تأثیر نمی گذارد. هنگامی که شما نادرست گاز می‌گیرید یا جویده می‌شوید، فشار غیرعادی به فک شما وارد می‌کند. با گذشت زمان، این امر می تواند منجر به سایش بیش از حد دندان ها، درد فک و اختلال مفصل گیجگاهی فکی (TMJ یا TMD) شود. به همین دلیل بسیار مهم است که جابجایی خط وسط دندان خود را با ارتودنسی برطرف کنید.

4 روش برای اصلاح ناهماهنگی خط میانی دندان در بزرگسالان

حتی با وجود اینکه ناهماهنگی خط وسط یک وضعیت رایج است، موارد خاص، اهداف و بودجه شما همگی منحصر به فرد هستند. خوشبختانه، چند درمان مختلف در دسترس است، بنابراین شما می توانید بهترین گزینه را انتخاب کنید که متناسب با اولویت ها و سبک زندگی شما باشد. این گزینه ها را بخوانید و مطمئناً گزینه ای را پیدا خواهید کرد که برای شما مناسب باشد. اما فراموش نکنید که با دندانپزشک خود مشورت کنید تا آنالیز و توصیه حرفه ای را نیز دریافت کنید.

بریس ها

بریس‌ها در اصلاح ناهماهنگی‌های خط وسط بسیار موثر هستند، حتی زمانی که ناشی از مشکل پیچیده‌تری مانند کراس بایت باشد. علاوه بر اصلاح دندان، بریس‌ها می‌توانند در هنگام جفت شدن با الاستیک‌ها و سایر وسایل تخصصی، به درجه‌ای از تراز اسکلتی دست یابند. نقطه ضعف اصلی بریس ها، دید آن ها است، زیرا بیشتر بزرگسالان گزینه های درمانی را ترجیح می دهند که کمتر به چشم می آیند.

اصلاح خط وسط دندان با بریس

اگر انحراف خط وسط شما به دلیل یک مشکل اساسی بایت باشد، بریس‌ها یک گزینه درمانی عالی هستند که اغلب سریع‌تر از روش‌های اصلاحی دیگر عمل می‌کنند. درمان با بریس می تواند بسیار گران باشد. اگر انحراف خط وسط دندان با هیچ عارضه دیگری همراه نباشد، ممکن است ارزش داشته باشد که یکی از گزینه های درمانی کمتر تهاجمی (و کم هزینه تر) در این لیست را در نظر بگیرید.

اینویزیلاین

اینویزیلاین که به دلیل پیشگام بودن اولین تراز کننده دندان های شفاف و متحرک در جهان شناخته شده است. یکی دیگر از گزینه های درمانی مناسب برای اصلاح ناهماهنگی های متوسط خط میانی در بزرگسالان است. اگر انحراف خط وسط با کراس بایت یا مشکلات دیگر بایت همراه باشد، اینویزیلاین را می توان با وسایل دندانپزشکی اضافی جفت کرد تا به اصلاح آن کمک کند، درست مانند بریس های سنتی. با این حال، برخلاف بریس‌ها، Invisalign می‌تواند توسط یک دکترای دندانپزشکی زیبایی (به‌جای یک متخصص ارتودنسی) ارائه شود. بنابراین احتمال زیادی وجود دارد که درمان شما در همان مکانی که برای تمیز کردن دندان‌هایتان می‌روید، انجام شود.

البته قابل توجه ترین تفاوت بین این روش های درمانی این است که اینویزیلاین قابل جابجایی است. و بسیار محتاط تر از بریس های سنتی است.

الاینرهای دندان در خانه

در حالی که اینویزیلاین شناخته شده ترین گزینه برای تراز کننده های دندان متحرک باقی مانده است، امروزه بسیاری از گزینه های دیگر موجود است. در چند سال گذشته، تعدادی از شرکت‌ها وارد این صنعت شده‌اند. تا گزینه‌ای مقرون‌ به ‌صرفه‌تر را برای بزرگسالانی که به دنبال صاف کردن دندان‌های خود و اصلاح مشکلات خط وسط از خانه هستند، ارائه دهند.

با این حال، ترازهای خانگی تنها گزینه خوبی برای موارد خاصی از ناهماهنگی خط وسط هستند. در درجه اول مواردی که نسبتاً خفیف هستند و با سایر مسائل مربوط به گاز گرفتن مانند کراس بایت همراه نیستند. اگر بک بایت شما طبیعی است و اختلاف خط وسط شما جزئی است، ترازهای خانه می توانند گزینه خوبی باشند. اما اگر کراس بایت خلفی داشته باشید، ممکن است نتوانند جابجایی های لازم را انجام دهند. قبل از شروع درمان، باید قالب یا اسکن قوس‌های دندانی خود را ارسال کنید تا شرکت بتواند تشخیص دهد که آیا درمان آنها می‌تواند نتایجی را که دنبال می‌کنید ارائه دهد یا خیر.

روکش های دندان

ونیرها، جایگزینی محبوب برای تنظیم مجدد دندان‌ها، قطعات چینی نازک اما محکمی هستند که به دندان‌های شما می‌چسبند تا لبخند شما را فوراً تغییر دهند.

در حقیقت، روکش‌ دندان به همان اندازه که برای اصلاح موارد جزئی ناهماهنگی خط میانی، جنبه‌های منفی دارند، جنبه‌های مثبت دارند. از جنبه مثبت، روکش‌ها امکان رضایت فوری را فراهم می‌کنند و نسبت به جابجایی فیزیکی دندان‌ها باعث ناراحتی بسیار کمتری می‌شوند. نکته منفی این است که دندانپزشک شما باید دندان های واقعی شما را بتراشد تا به طور موثر روکش ها را قرار دهد. به علاوه، آنها یک راه حل دائمی نیستند، زیرا در واقع مشکل اساسی را اصلاح نمی کنند. روکش‌ها، جایگزینی محبوب برای تنظیم مجدد دندان‌ها، قطعات چینی نازک اما محکمی هستند که به دندان‌های شما می‌چسبند تا لبخند شما را فوراً تغییر دهند.

بسته به نوع انتخابی، ونیرها بین 7 تا 20 سال دوام می آورند (پس از آن باید تعویض شوند). اگر به دنبال راهی برای بهبود ظاهر لبخند خود در سریع ترین زمان ممکن هستید، ونیرها ممکن است ارزش توجه داشته باشند.

خلاصه

هنگامی که در آینه نگاه می کنید، ممکن است روی ناهماهنگی خط وسط خود متمرکز شوید، نگران ظاهر آن باشید. اگر اینطور است، دو نکته را در نظر داشته باشید. اولا، شما تنها نیستید، زیرا این یک وضعیت رایج و گسترده است. دوم، اغلب از نظر پزشکی جدی نیست و شما گزینه‌های درمانی بی‌خطر، مؤثر و مقرون به صرفه‌ای دارید. چه انگیزه شما صرفا جنبه زیبایی داشته باشد یا از یک نگرانی پزشکی ناشی شده باشد، مسیری وجود دارد که می تواند دگرگونی لبخند شما را به ارمغان بیاورد.

قبل از انجام هر درمان خاص، باید معاینه و مشاوره با دندانپزشک خوب در غرب تهران را برنامه ریزی کنید. سپس اولویت های خود را ارزیابی کنید.

دکتر سعید میرزایی

دکتر سعید میرزایی در دندانپزشکی صبا متخصص در پروتز های دندانی انجام خدمات دندانپزشکی زیبایی : اصلاح طرح لبخند ، ایمپلنت دندان ، لمینیت دندان ، پروتز دندان ثابت ، پروتز دندان متحرک ، ارتودنسی ، بلیچینگ دندان و ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *