/ دکتر سعید میرزایی / دندانپزشکی زیبایی / بهترین سن برای انجام بلیچینگ
۶ دقیقه

0 / 5. 0

بلیچینگ دندان

بهترین سن برای انجام بلیچینگ

آنچه می خوانید...

بهترین سن برای انجام بلیچینگ زمانی است که فرد رشد کامل دندان های دائمی او صورت گرفته باشد زیرا دندان ها همواره در حال رشد هستند بنابراین پزشکان انجام بلیچینگ را پس از 18 سالگی توصیه می کنند در این سن فک و دندان‌های فرد به بلوغ کامل رسیده و انجام بلیچینگ موجب آسیب به آن نمی شود. در ادامه این مقاله به بررسی فاکتور های موثر در انتخاب بهترین سن برای انجام این فرایند زیبایی خواهیم پرداخت.

بهترین سن برای انجام بلیچینگ

انجام بلیچینگ برای بزرگسالان هیچ محدودیت و تفاوتی سنی ندارد اما عموما این فرایند برای افراد نوجوان و یا سنین پایین تر انجام نمی شود زیرا در سنین پایین تر تاج دندان ها هنوز کاملا رشد نکرده به بلوغ نرسیده است؛ در نتیجه انجام بلیچینگ به آن‌ها آسیب می‌رساند و موجب ایجاد التهاب می‌شود.

بیشتر بخوانید: عوارض بلیچینگ

اما در سنین بالاتر چنین مشکلی وجود ندارد مگر در موارد استثنا؛ به طور مثال افرادی که دندان های خیلی حساسی دارند در بعضی موارد روی آنها کاری انجام نمی شود. 

اما در برخی موارد دیگر با توجه به شرایط دندان فرد در مرحله اول از ژل های ضد حساسیت استفاده  می شود سپس عملیات بلیچینگ انجام می شود. البته به طور کلی با افزایش سن، احتمال آسیب دیدگی دندان و ایجاد حساسیت ها بالا می رود بنابرین بهتر است دندان ها سالم باشند.

دلایل محدودیت های سنی برای انجام بلیچینگ

آسیب و عارضه: محدودیت سنی بلیچینگ برای افراد زیر 18 سال به این دلیل است که رشد دندان‌های آن‌ها تکامل نداشته و ممکن است با انجام این روش در فرایند رشد دندان‌ها دچار اختلالات زیادی شوند. بنابراین در نظر گرفتن فاکتور بهترین سن در انجام فرایند زیبایی بلیچینگ بسیار مهم است.

 عدم تکامل رشد: قبل از 18 سالگی یعنی در دوره نوجوانی عاج و مینای دندان هنوز در حال رشد هستند و فواصل بین دندان‌ها هنوز کاملا پر نشده است و با انجام بلیچینگ رشد دندان متوقف می شود و آسیب های جدی به دندان فرد وارد می شود.

البته این موضوع همچنان یک احتمال بوده و تا به امروز دلیل محکمی برای آن وجود نداشته است. 

حساسیت بالای دندان: دلیل دیگری که سن مناسب برای بلیچینگ دندان را محدود کرده‌ است حساسیت زیاد بافت‌های لثه و دندان افراد  زیر 18 سال است. در صورت انجام بلیچینگ دندان‌های افراد زیر سن قانونی، باید عوارضی اعم از آسیب به لایه‌های مینای دندان آسیب به لثه، و… باشید.

محدودیت سنی انجام بلیچینگ

بیشتر بخوانید: بهترین هزینه بلیچینگ دندان در سال 1402

سوالات متداول

دکتر سعید میرزایی

دکتر سعید میرزایی در دندانپزشکی صبا متخصص در پروتز های دندانی انجام خدمات دندانپزشکی زیبایی : اصلاح طرح لبخند ، ایمپلنت دندان ، لمینیت دندان ، پروتز دندان ثابت ، پروتز دندان متحرک ، ارتودنسی ، بلیچینگ دندان و ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *