/ دکتر سعید میرزایی / مقالات / از ارتودنسی خود هنگام فعالیت های ورزشی محافظت کنید!
۶ دقیقه

5 / 5. 1

استفاده از محافظ ارتودنسی هنگام ورزش

از ارتودنسی خود هنگام فعالیت های ورزشی محافظت کنید!

آنچه می خوانید...

آیا تا به حال به دقت به نوجوانان هنگام ورزش نگاه کرده اید؟ احتمالا متوجه شده اید که بسیاری از آنها از بریس استفاده می کنند. آیا تعجب می کنید که چگونه آنها بدون آسیب رساندن به دندان ها یا آسیب رساندن به براکت ها و سیم های فلزی خود به فعالیت های بدنی و ورزش های تماسی می پردازند؟ اگر چنین است، شما تنها نیستید. استفاده از بریس مطلقا دلیلی برای نشستن در کنار زمین نیست. ارتودنسی و ورزش ضد هم نیستند.

اگر نگران صدمه زدن به دهان خود در حین انجام فعالیت های بدنی هستید، دستورالعمل های ارتودنتیست خود را دنبال کنید. انجام اقدامات اضافی برای محافظت از دندان‌ها و بریس‌ها به لذت‌بخش‌تر کردن ورزش کمک می‌کند. استفاده از احتیاط و افزودن کمی محافظت بسیار مفید است!

آیا محافظ دهان ورزشی برای بریس وجود دارد؟

محافظ‌های دهان ضربه‌هایی را که به دهان وارد می‌کنند، محافظت می‌کنند و از لب‌ها، گونه‌ها، زبان و دندان‌ها محافظت می‌کنند. علاوه بر این، با از بین بردن نیروها، آنها همچنین ممکن است به کاهش احتمال شکستگی فک یا آسیب به TMJ کمک کنند. شواهد قانع‌کننده کافی وجود ندارد که نشان دهد محافظ‌های دهان می‌توانند در برابر ضربه‌های مغزی محافظت کنند، بنابراین مطمئن شوید که کودک شما همچنان از کلاه ایمنی یا سایر تجهیزات ایمنی در طول فعالیت‌هایی که نیاز به آن دارند استفاده می‌کند.

کودکانی که دندان‌های خود را با بریس صاف می‌کنند، به محافظ ارتودنسی برای بریس‌ها نیاز دارند. این نوع انعطاف پذیرتر و به اندازه کافی بزرگ است تا براکت ها و سیم ها را در خود جای دهد. به عنوان یک مانع بین سخت افزار و بافت نرم عمل می کند و همچنین دستگاه را ایمن نگه می دارد. کودکان و نوجوانان نباید فقط سعی کنند با استفاده از یک مدل استاندارد محافظ دهانی را برای بریس‌ها بسازند، زیرا به درستی جا نمی‌شوند و از محافظت کافی برخوردار نمی‌شوند.

نکاتی برای ایمن نگه داشتن دهان

محافظ دهان ورزشی

اگر کودک شما از قبل محافظ دهان ورزشی دارد، ممکن است در طول درمان ارتودنسی او مناسب نباشد. براکت های دارای براکت و سیم به فضای بیشتری در دهان نیاز دارند که استفاده از محافظ های دهانی از قبل موجود را غیرممکن می کند. هر کودکی که در ورزش های تماسی شرکت می کند باید از محافظ دهانی استفاده کند که مناسب باشد.

همیشه چشم خود را روی توپ نگه دارید

هنگام انجام یک ورزش، ضروری است که همیشه توجه داشته باشید. در طول مدتی که به عنوان یک بیمار ارتودنسی هستید، تمام تلاش خود را برای جلوگیری از ضربه به صورت انجام دهید. اجتناب از موقعیت های خطرناک در زمین بازی به جلوگیری از آسیب های دردناک و تعمیرات وقت گیر ارتودنسی کمک می کند.

از تمام وسایل حفاظتی مورد نیاز استفاده کنید

یک محافظ دهان ورزشی حیاتی است، اما سایر وسایل حفاظتی برای ورزش شما نیز حیاتی است. لطفاً بدون استفاده از تجهیزات حفاظتی کامل اقدام به انجام فعالیت های بدنی نکنید. محافظ دهان ممکن است از دندان‌ها، داخل گونه‌ها، زبان، براکت‌ها و سیم‌های شما محافظت کند، اما نمی‌تواند از سایر قسمت‌های بدن شما محافظت کند! حتما از محافظ دهان همراه با سایر وسایل ایمنی استفاده کنید.

هنگام نشستن در سکوها احتیاط کنید

فقط به این دلیل که شما در یک رویداد ورزشی تماشاگر هستید به این معنی نیست که از آسیب های احتمالی معاف هستید. هر کس در جایگاه نشسته است و از بریس استفاده می کند باید هوشیار باشد. توپ ها و تجهیزات ورزشی اغلب به طور ناخواسته در طول بازی یا مسابقه به میان جمعیت پرتاب می شوند. کسانی که توجه ندارند ممکن است ضربه بخورند و آسیب ببینند. اگر ارتودنسی دارید، اگر دیدید توپ یا وسایل ورزشی به سمت شما پرواز می کند، حتما دستان خود را بالا ببرید تا از صورت خود محافظت کنید!

پس از آسیب به ارتودنتیست خود مراجعه کنید

اگر در حین ورزش صورت یا دهان شما آسیب دید، حتما در اسرع وقت با متخصص ارتودنسی در تهران تماس بگیرید. بسیار مهم است که دندان ها و بریس های شما ارزیابی شوند تا مطمئن شوید که آسیب قابل توجهی وجود ندارد. لطفاً هفته‌ها یا ماه‌ها منتظر نمانید تا به ارتودنتیست اطلاع دهید که از ناحیه صورت آسیب دیده‌اید.

محافظ ارتودنسی

بر خلاف محافظ های دهان ورزشی که از پلاستیک سخت ساخته شده اند و همچنان می توانند در هنگام ضربه به دندان های شما آسیب وارد کنند، محافظ دهان ارتودنسی نامرئی یا ثابت از سیلیکون ساخته شده است که پوشیدن آن راحت تر است. محافظ دهان ارتودنسی نه تنها از برخورد لب های شما با دندان ها جلوگیری می کند، بلکه از براکت های بریس های شما نیز محافظت می کند.

این محافظ‌های دهان بزرگ‌تر از گاردهای سنتی ورزشی طراحی شده‌اند تا فضای بیشتری برای بریس‌ها داشته باشند. و نه تنها از بریس‌ها، بلکه از دندان‌ها، لثه‌ها و فک شما محافظت کنند. سعی نکنید از محافظ دهان قدیمی خود به جای این محافظ ارتودنسی استفاده کنید.

محافظ های دهان ارتودنسی متفاوت ساخته می شوند. این ماده یک سیلیکون درجه یک است که لب ها را از ضربه زدن و مالش روی دندان ها محافظت می کند.

این یک ویژگی مهم است زیرا گیرکردن لب در براکت در هنگام ضربه یا زمین خوردن برای بیماران بسیار دردناک است. می تواند باعث تورم شود و حتی ممکن است بیمار برای رها کردن آن به کمک ارتودنسی نیاز داشته باشد!

محافظ دهان معمولی در مقابل محافظ ارتودنسی

محافظ دهان ساده ترین و موثرترین روش برای محافظت از لبخند شما در برابر آسیب در حین ورزش است. این فقط برای ورزش‌هایی مانند فوتبال، هاکی یا بسکتبال نیست. ما به بیماران توصیه می کنیم حتی اگر ورزش هایی با تماس سبک مانند والیبال انجام می دهند از محافظ دهان استفاده کنند. آرنج ها اغلب می توانند از جایی بیرون بیایند!

در حالی که هر دو محافظ دهان معمولی و ارتودنسی از بیمار در بریس محافظت می کنند، تفاوت های مهمی وجود دارد که باید از آنها آگاه بود. محافظ های دهان معمولی از ترموپلاستیک ساخته شده اند. به این معنی که برای گرم شدن در دهان و سپس قالب گیری در اطراف دندان طراحی شده اند. اگر از بریس استفاده می‌کنید، مواد در اطراف براکت‌ها نیز کپک می‌زند، که می‌تواند به چند دلیل متفاوت باشد. اگر قالب به خوبی در اطراف براکت ها قرار گیرد، نیروی یک ضربه می تواند به طور بالقوه براکت ها را مستقیماً از روی دندان ها کوبیده و منجر به افزایش احتمالی زمان درمان و بازدیدهای بیشتر ارتودنسی شود.

دکتر سعید میرزایی

دکتر سعید میرزایی در دندانپزشکی صبا متخصص در پروتز های دندانی انجام خدمات دندانپزشکی زیبایی : اصلاح طرح لبخند ، ایمپلنت دندان ، لمینیت دندان ، پروتز دندان ثابت ، پروتز دندان متحرک ، ارتودنسی ، بلیچینگ دندان و ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *