/ دکتر سعید میرزایی / مقالات / ارتودنسی لینگوال یا پشت دندانی
۳ دقیقه

0 / 5. 0

ارتودنسی لینگوال یا پشت دندانی

ارتودنسی لینگوال یا پشت دندانی

آنچه می خوانید...

ارتودنسی لینگوال یا پشت دندانی

ارتودنسی پشت دندانی نوعی ارتودنسی پنهان است و مناسب افرادی است که تمایلی به دیدن شدن ارتودنسی هایشان ندارند. به علت اینکه بریس های نصب شده در روش ارتودنسی لینگوال، در سطح پشتی دندان ها قرار دارند به آنها ارتودنسی داخلی یا داخل دهان می گویند.

یکی از مزایایی که این نوع ارتودنسی برای بزرگسالان دارد این است که بدون اینکه توجه اطرافیان را جلب کند مشکلات ارتودنسی دندان هایشان برطرف می شود. از سوی دیگر چسباندن براکت ها، برای متخصص ارتودنسی کمی مشکل است.

راه های ارتباطی با دکتر سعید میرزایی
تماس : ۰۹۱۲۹۲۶۲۱۹۲ – ۴۴۳۳۹۶۷۳
پیج اینستاگرام دکتر سعید میرزایی

مراحل انجام ارتودنسی لینگوال

ارتودنسی پشت دندانی باید توسط دندانپزشک ماهر انجام شود که قادر به نصب براکت ها، کش های ارتودنسی و سیم ها در سطح پشت دندان ها باشد.

در مرحله اول، از دندان ها قالب گیری پلاستیکی انجام می شود. قالب به آزمایشگاه فرستاده شده تا براکت های مخصوص دندان ها ساخته شود. براکت ها را به حالت موم می سازند و در محفظه پلاستیکی نگه می دارند تا براکت ها شکل خود را از دست ندهند.

در مرحله دوم پشت دندان ها چسب مخصوص زده می شود و براکت ها به دندان ها چسبانده می شوند.

در مرحله سوم، دندانپزشک سیم های ارتودنسی را روی براکت ها نصب می کند. این سیم ها باعث فشار ملایم به دندان ها شده تا دندان ها به جایگاه اصلی شان هدایت شوند.

ارتودنسی لینگوال یا پشت دندانی
ارتودنسی لینگوال یا پشت دندانی

مزایای ارتودنسی لینگوال

یکی از فواید ارتودنسی ثابت لینگوال، پنهان بودنشان است. اما می توان گفت بزرگترین مزیت بریس های لینگوال نسبت به بریس های نامرئی دیگر، ثابت بودن آن است و برای غذا خوردن و یا برای مسواک زدن نیاز به درآوردن براکت ها نیست و نیاز نیست که هر چند هفته یکبار بریس های جدید تهیه کنید.

هزینه ارتودنسی لینگوال

یکی از معایب این نوع ارتودنسی قیمت بالای آن به دلیل ساخت سفارشی بریس ها می باشد. البته نیاز به ویزیت مکرر و گذراندن وقت های طولانی در مطب دندانپزشک در هزینه آن تاثیر گذار است.

مراقبت های ارتودنسی لینگوال

  • رعایت بهداشت دهان و دندان برای جلوگیری از کرم خوردگی دندان ها و التهاب لثه نقش مهمی دارد.
  • دندان ها را روزی دو بار و هر بار به مدت دو دقیقه مسواک بزنید.
  • از مسواک هایی با شانه نرم و گرد برای تمیز کردن لثه و دندان ها استفاده کنید.
  • برای تقویت دندان ها از دهان شویه با فلوراید استفاده کنید.
  • از دستگاه دهان شویه برای بیرون آوردن ذرات باقی مانده ی غذا از براکت ها و دندان ها استفاده شود.

ذکر این نکته ضروری است که در حال حاضر نمی توان ارتودنسی لینگوال را جایگزینی قابل اعتماد برای اتودنسی های ثابت معمولی دانست و تنها به جهت رفع عیوب مختصر دندان ها، آن هم در افرادی که به خاطر شرایط کاریشان نمی توانند ارتودنسی معمولی را بپذیرند توصیه می شود.

دکتر سعید میرزایی

دکتر سعید میرزایی در دندانپزشکی صبا متخصص در پروتز های دندانی انجام خدمات دندانپزشکی زیبایی : اصلاح طرح لبخند ، ایمپلنت دندان ، لمینیت دندان ، پروتز دندان ثابت ، پروتز دندان متحرک ، ارتودنسی ، بلیچینگ دندان و ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *