25 فوریه

کیست دندان

کیست دندان :

کیست دندان در هر بخشی از لثه و فک می تواند ظاهر شود . در اثر پیدایش این کیست ها ، بخش عمده ای از فک صدمه دیده و کیست لثه هم به وجود می آید. کیست دندان و کیست لثه همچون یک توده توخالی و گاه دارای مایع ظاهر شده و چنانچه حاوی چرک و عفونت باشد ، آبسه نامیده می شود. نشانه پررنگ کیست لثه و کیست دندانی ، درد ناگهانی است . کیست دندان می تواند علاوه بر لثه ، صورت و فک را هم آلوده کرده و پیشرفت کند . برای شناسایی و تشخیص این بیماری از رادیوگرافی دندان و فک استفاده شده و پیش از خارج نمودن کیست و زائده ، لازم است جواب قطعی و نهایی با کمک تکنیک های جدید و  عکس های رادیوگرافی به دست پزشک برسد تا بهترین تصمیم در مورد نحوه درمان کیست اتخاذ شود . شایع ترین دلیل بروز کیست دندان وجود عفونت و باقی ماندن این چرک در دندان است حتی در اثر عفونت و بیماری لثه ها نیز امکان ایجاد کیست دندان وجود دارد .

کیست دندان

کیست دندان عقل :

کیست های دندانی اغلب در حوالی دندان های رشد نکرده ایجاد می شوند . این دندان های رشد نکرده همچون دندان عقل مستعد پیدایش کیست دندانی بوده و در صورت بروز ، استخوان آن ناحیه تخریب می شود . برای درمان این کیست ها می توان دندان عقل را کشید و سپس درمان را انجام داد.

کیست پریودنتال :

برای تشخیص وجود این نوع کیست از اشعه ایکس برای تصویربرداری از دندان استفاده می شود . این تشخیص بدون درد و ناراحتی است و در صورتی که درمان انجام نشود ، بافت استخوانی آن ناحیه از بین رفته و عموما برای درمان آن از روش های جراحی کمک گرفته می شود .

کیست پری اپریکال :

در صورت عفونت در حوالی ریشه دندان ، این نوع کیست ممکن است ایجاد شود. چننچه عفونت های دندانی رفع نشود و یا اگر تنها از آنتی بیوتیک برای درمان استفاده شود ، خطر پیدایش کیست دندان وجود خواهد داشت . در صورت پیدایش کیست ، اگر درمان انجام نشود و تدابیر لازم برای رفع آن اتخاذ نگردد ، بیشتر بافت استخوانی دندان تخریب شده و دندانِ عفونت کرده لازم است توسط درمان ریشه درمان شود و یا اگر درمان امکانپذیر نبود ، اولین راه کشیدن دندان است.

کیست رزیجوال :

کیست رزیجوال جزء دسته کیست های پری آپریکال بوده و با کشیدن دندان از بین نمی رود در این شرایط نیاز به جراحی است .

کیست رویشی :

این نوع کیست در کودکان ظاهر شده و هنگامی که دندان از استخوان بیرون می زند ، این کیست در لثه تشکیل می شود . این کیست دندان و لثه عموما به درمان نیازمند نبوده و هنگام رشد کامل دندان کودک و بیرون آمدن تمام آن از بین می رود.

با تشکر مدیریت سایت دکتر میرزایی جراح ، دندانپزشک و متخصص پروتز های دندانی .

درباره نویسنده

پروتز دندان | لمینیت دندان | ایمپلنت دندان
دکتر سعید میرزایی در دندانپزشکی صبا متخصص در پروتز های دندانی انجام خدمات دندانپزشکی زیبایی : اصلاح طرح لبخند ، ایمپلنت دندان ، لمینیت دندان ، پروتز دندان ثابت ، پروتز دندان متحرک ، ارتودنسی ، بلیچینگ دندان و ...

پاسخ

11 + ده =