09 ژانویه

کامپوزیت ونیر یا لمینت

کامپوزیت ونیر یا لمینت

کامپوزیت ونیر یا لمینت دو روش درمانی جداگانه هستند که هر دو برای زیبایی و مرتب کردن دهان و دندان به کار می‌روند. این دو تفاوت زیادی از نظر زیبایی، طریقه کار، کیفیت و استحکام با هم دارند و هر کدام مزایای مخصوص به خود را دارند که بیمار بسته به نوع مشکلش تحت درمان با یکی از این دو روش قرار می‌گیرد و به طور کلی هر دوی این روشها در حیطه‌ی زیباسازی دندانها باید وجود داشته باشند و عنوان کردن مزایای یک روش به معنای نقض روش دیگر نیست.

کامپوزیت ونیر یا لمینت

روش انجام کامپوزیت ونیر

در این روش دندانپزشک رنگ و شکل دندان را تغییر می‌دهد. برای شروع تراش مختصری روی دندان ایجاد می‌شود و سپس بسته به انتخاب بیمار و با کمک دندانپزشک مواد همرنگ دندان یا روشن‌تر از دندان روی آن قرار می‌گیرد و در مرحله‌ی بعد دندانپزشک با استفاده از ابزار مخصوص به دندانها فرم می‌دهد و در نهایت این مواد با تابش اشعه‌ی یو وی سفت و سخت می‌شوند.

مقایسه‌ی تغییر رنگ بعد از کامپوزیت ونیر و لمینت دندان

بعد از انجام روش کامپوزیت با وجود رعایت تمامی مراقبت‌های بهداشتی دهان و دندان باز هم امکان تغییر رنگ هست. کامپوزیت ونیر به طور کلی دندان‌ها را خیلی درخشان نمی‌کند و حتی به مرور زمان کدرتر هم می‌شود که در این مورد تفاوت بارزی بین این روش و لمینت وجود دارد زیرا لمینت دندانها را شفاف می‌کند.

وظیفه‌ی دندانپزشک در انتخاب رنگ لمینت دندان

دندانپزشک با یاری گرفتن از تجارت پیشین خود می‌تواند برای شما رنگ انتخاب کند و یا شما را در انتخاب کمک کند و گاهی شما در شرف یک اشتباه بزرگ هستید و او می‌تواند شما را آگاه کند و پیشنهادات مفیدی جهت افزایش زیبایی صورتتان ارائه دهد.

امروزه نسل جدیدی از لمینت‌های سرامیکی (کانتکت لنز) اختراع شده‌اند که ویژگی‌ بسیار مهمی دارند و آن این است که می‌توان آنها را روی روکش‌های قدیمی گذاشت و نیازی نداریم که روکش‌های قدیمی را برداریم و یا عوض کنیم.

جنس لمینت

نکته‌ای که به اندازه‌ی رنگ لمینت دندان از اهمیت بسزائی برخوردار است جنس و برند لمینت است. امروزه بیشتر از لمینت سرامیکی و کامپوزیتی استفاده می‌کنیم که ماندگاری و مقاومت خیلی زیادی دارند. در  لمینت سرامیکی ابتدا دندان را تراش می‌دهند و روکش سرامیکی که در لابراتوار ساخته و پرداخته شده است را روی آن قرار می‌دهند و به وسیله‌ی دندانپزشک زیبایی روی دندان فیکس می‌شود ولی در روش لمینت کامپوزیتی احتیاجی به تراش دندان و ساختن لمینت در لابراتوار نیست و به همین دلیل است که این نوع لمینت از استقبال روز افزون افراد برخوردار است.

مزایای استفاده از ونیر دندان

  • ظاهر دندان ها بعد از انجام این روش  شبیه دندان طبیعی می ماند .
  • در این روش بافت لثه به خوبی می تواند ونیر را تحمل کند .
  • در برابر لکه و تغییر رنگ نسبت به سایر روش ها مقاوم تر است .
  • در این روش علاوه بر طبیعی بودن سطح دندان ها دندان ها را سفید تر نیز می توان کرد .
جهت دریافت مشاوره از دکتر میرزایی با شماره 77985169 تماس حاصل نمایید .

مزایای کامپوزیت دندان

یکی از جراحی های زیبایی در دندانپزشکی که طرفدار بسیاری دارد جراحی کامپوزیت دندان می باشد . کامپوزیت دندان کمترین خطر را به سطح دندان ها وارد می کند . انجام کامپوزیت دندان باعث خراش سطح دندان نمی شود و سطحج آن را خراش نمی دهد .

مقایسه حساسیت به کامپوزیت ونیر و لمینت

برخی از افراد به کامپوزیت حساسیت دارند در حالی که طبق آمار به دست آمده تا به حال مورد حساسیت به لمینت نداشته‌ایم. در روش لمینت یک تراش جزئی روی دندانها ایجاد می‌کنند که خطری در زمینه‌ی صدمه زدن به مینای دندان بیمار را تهدید نمی‌کند.

روش انجام  لمینت دندان

ابتدا از دندانهای بیمار قالب می‌گیرند و این قالب را به لابراتوار می‌فرستند و در واقع نقش اصلی در این روش را لابراتوار ایفا می‌کند. لمینت با مواد سرامیکی و مستحکم ساخته می‌شود.در گام دوم بیمار اجازه دارد رنگ و فرم دندان را انتخاب کند. در آخر دندانها که جدا جدا ساخته شده‌اند روی دندانهای طبیعی (اصلی) با مواد مخصوص نصب می‌شوند. لمینت به دلیل اینکه از جنس سرامیک است بسیار شفاف و در عین حال مستحکم است و احتمال تغییر رنگ در آن وجود ندارد و به راحتی می‌توانید هرگونه نوشیدنی رنگی مثل قهوه‌، چایی و نوشابه میل کنید و نگران تغییر رنگ نباشید. لمینت به شما لبخندی زیبا هدیه می‌دهد.

برخی  از خدمات دکتر میرزایی

لمینت دندان

پروتز دندان

بیلیچینگ دندان

اصلاح طرح لبخند

ارتودنسی

منتظر انتقادات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

درباره نویسنده

پروتز دندان | لمینیت دندان | ایمپلنت دندان
دکتر سعید میرزایی در دندانپزشکی صبا متخصص در پروتز های دندانی انجام خدمات دندانپزشکی زیبایی : اصلاح طرح لبخند ، ایمپلنت دندان ، لمینیت دندان ، پروتز دندان ثابت ، پروتز دندان متحرک ، ارتودنسی ، بلیچینگ دندان و ...

پاسخ

یازده − هفت =