06 نوامبر

پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان یکی از مشکلاتی است که از گذشته تا کنون وجود داشته ، اما علل پوسیدگی دندان چیست ؟ چگونه می توان از پوسیدگی دندان پیشگیری نمود ؟ با ادامه مطلب همراه باشید …

علل پوسیدگی دندان

علل پوسیدگی دندان

انواع پوسیدگی دندان

گاهی فرد به طور مرتب بهداشت دهان و دندان را رعایت می کند ولی دچار مشکل پوسیدگی دندان می شود ، پوسیدگی دندان تنها به علت عدم رعایت بهداشت ایجاد نمی شود . از دیگر علل پوسیدگی دندان می توان به موارد زیر اشاره نمود :

بزاق دهان

اصلی ترین دلیل پوسیدگی دندان ، بزاق دهان به شمار می آید . دو نوع بزاق در هان وجود دارد :

 بزاق رقیق

به اصلاح به بزاق رقیق ، بزاق سروزی گفته می شود . این نوع بزاق باعث شویندگی بیشتری دهان می شود در نتیجه موجب تمیزی در دهان می شود .

بزاق غلیظ

بزاق غلیظ که به آن بزاق موکوسی نیز گفته می شود . دارای غلظت و قوام کمتری در دهان و دندان می شود . در نتیجه موجب عود پوسیدگی دندان می شود .

کاهش بزاق دهان نیز منجر به پوسیدگی دندان می شود ، این مشکل ممکن است بهخ علت بیماری های مختلف ایجاد شود . که به منظور رفع این مشکل می توان از آدامس های بدون قند و آب استفاده نمود .

ژنتیک

عامل ژنتیک باعث تعیین کننده جنس دندان و بزاق می باشد . طبق تحقیقات صورت گرفته ژنتیک بر روی میل فرد به جذب مواد قندی تاثیر می گذارد .بنابراین آنزیم های تولید شده توسط باکتری های دهان بیشتر می شود و باعث افزایش پوسیدگی دندان می گردد .

عوارض پوسیدگی دندان

گاهی پوسیدگی و خرابی دندان منجر به تغییر رنگ در آن ها می شود ، گاهی باعث ایجاد حفره در شیار های عمیق و باریک می شود ، باعث از بین رفتن مینا و آز دندان می گردد و در نهایت گرما و سرما از طریق این حرفه ها به پالپ دندان منتقل می شوند .

پیشگیری از پوسیدگی دندان

دندانپزشکان نمی توانند در بزاق و ژنتیک افراد تغییر ایجاد نمایند ، در نتیجه بهترین روش برای پیشگیری از پوسیدگی دندان ها رعایت بهداشت دهان و دندان می باشد .

مسواک زدن ، استفاده از نخ دندان ، شوینده های دهان و … بسیاری از مواردی می باشند که باعث جلوگیری از پوسیدگی دندان می شوند .

برای انجام هر گونه از خدمات دندانپزشکی بهتر است به دندانپزشک ماهر و با تجربه مراجعه نمایید .

حهت دریافت مشاوره و پاسخ به سوالات خود در رابطه با ایمپلنت دندان با با دکتر سعید میرزایی با شماره 02144339673 تماس حاصل نمایید .

سایر مقالات

لمینت دندان

کامپوزیت دندان

ایمپلنت دندان

درباره نویسنده

پروتز دندان | لمینیت دندان | ایمپلنت دندان
دکتر سعید میرزایی در دندانپزشکی صبا متخصص در پروتز های دندانی انجام خدمات دندانپزشکی زیبایی : اصلاح طرح لبخند ، ایمپلنت دندان ، لمینیت دندان ، پروتز دندان ثابت ، پروتز دندان متحرک ، ارتودنسی ، بلیچینگ دندان و ...

پاسخ

چهار × 3 =

Call Now Button