07 سپتامبر

ناگفته های لامینت دندان

ناگفته های لامینت دندان

دکتر میزایی این بار درباره ی هر آنچه که شما باید از لمینت دندان بدانید به طور مختصر توضیح می دهد امیدواریم این مطالب باعث رضایت مندی شما عزیزان واقع شود.

معمولاً افرادی که دارای دندان های بد شکل و یا بد رنگ هستند مشتاق یک لبخند زیبا هستند در اینجا با استفاده از لامینت می توان لبخند زیبا را به این افراد هدیه کرد .لامینت دندان در واقع برای اصلاح فرم ،شکل ، اندازه  طول دندان ها و یا فاصله ی بین دندانی ودندان های شکسته استفاده می شود.این درمان به دلیل همرنگ بودن با دندان اصلی با استقبال زیادی رو به رو شده و جنس آن از کامپوزیت یا سرامیک می باشد .

تفاوت اصلی لامینت سرامیکی و کامپوزیتی

  1. لامینت های سرامیکی دارای مقاومت بیشتری نسبت به کامپوزیتی دارند
  2. لامینت های کامپوزیتی قیمتی مناسب تر از لامینت سرامیکی دارند.
  3. ثبات رنگ در لامینت های سرامیکی بیشتر است.
  4. لامینت های سرامیکی ظاهر بسیار زیباتری نسبت به کامپوزیت دارند.
  5. لامینت های کامپوزیتی تراش کمتری نسبت به لامینت سرامیکی دارند.

عوارض های احتمالی لامینت

  1. بعد از درمان امکان حساسیت به سرما وگرما وجود خواهد داشت .البته بعد از گذشت مدت زمان کوتاه برطرف خواهد شد.
  2. در صورتی که اصول اولیه انتخاب بیمار مناسب نباشد احتمال شکستگی لامینت وجود دارد و بهتر است بیمار برخی از عادات غذایی خود مانند جویدن یخ ،سفت گاز زدن خودداری کنند (در صورتی که لامینت سرامیکی یا کامپوزیتی با پریدگی رو به رو شود می توان با ترمیم برطرف کرد).
  3. در طی زمان با استفاده مواد رنگی مانند چای ،قهوه و یا گشیدن سیگار باعث تغییر رنگ لامینت می شود.

نکات بعد از لمینت دندان

  1. بهداشت دندان
  2. استفاده از دستگاههای پیزوالکتریک جرم گیری روی لامینت با احتیاط باید انجام شود.

آیا لامینت می توان جایگزین درمان ارتودنسی شود ؟

از آنجایی که درمان ارتودنسی بسیار طولانی بوده و روی دندان های جانبی تاثیر گذار است و باعث تحلیل ریشه ،ایجاد پوسیدگی در دوره درمان می شود به همین دلیل لامینت می تواند یک جایگزین درمانی برای بیماران با مشکلات خفیف تا متوسط دندانی مد نظر گرفت .البته باید این مورد را درنظر گرفت که ایجاد پوسیدگی فقط  به دلیل ارتودنسی نیست  می تواند به دلیل عدم رعایت بهداشت دهان باشد که امکان دارد در زمان ارتودنسی بیشتر نشان دهد در واقع از لامینت دندان به عنوان جایگزین قابل قبول برای موارد آسیب دیدگی متوسط و یا مواردی که نشود ارتودنسی انجام داد بسیار موثر است .

درباره نویسنده

پروتز دندان | لمینیت دندان | ایمپلنت دندان
دکتر سعید میرزایی در دندانپزشکی صبا متخصص در پروتز های دندانی انجام خدمات دندانپزشکی زیبایی : اصلاح طرح لبخند ، ایمپلنت دندان ، لمینیت دندان ، پروتز دندان ثابت ، پروتز دندان متحرک ، ارتودنسی ، بلیچینگ دندان و ...

پاسخ

20 − 15 =