22 آوریل

مراحل انجام کامپوزیت ونیر

زیبایی دندان ها مسئله می باشد که برای همه مردم از اهیمت بالایی برخوردار بوده و نقش بسیاری در ظاهر افراد دارد و هر چه دندان ها زیباتر باشد در نتیجه لبخند زیباتری هم خواهیم داشت .

مراحل انجام کامپوزیت ونیر

یکی از روش های پس استفاده در دندانپزشکی استفاده از کامپوزیت ونیر می باشد . در ادامه به روش و مراحل انجام کامپوزیت ونیر خواهیم پرداخت .

مراحل انجام کامپوزیت ونیر

مراحل انجام کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر در مطب انجام می شود و نیازی به گرفتن قالب و لابراتوار از سطح دندان ها ندارد .در واقع یک ماده خمیری می باشد . در این روش ابتدا سطح دندان ها را تمیز و آماده کرده و سپس با ماده خمیری کامپازیت دندان روی سطح دندان را فرم داده و توسط نور که دارای طول موج خاصی می باشد باعث می شود که این مواد به دندان ها چسبیده شود .

این مواد که به صورت لایه لایه روی سطح خارجی دندان ها قرار می گیرد توسط یک قلم مخصوص و یا برس روی آن را تراش ذاده و به آن فرم می دهند .

در انتهای کار روی سطح دندان را صاف می کنند . باید توجه داشت که ماده کامپوزیت ونیر بسیار نازک است بنابر این در این روش دندان ها را تراش نمی دهند بلکه در مواردی خاص برای کوچک کردن و یا فرم دهی و اصلاح نامنظمی های مواد خمیری شکل روی سطح آن را اندکی تراش می دهند .

با این کار تنها یک سطح کامپوزیت ونیر روی دندان قرار می گیرد .

با کامپوزیت ونیر رنگ و فرم دندان ها بسیار زیبا خواهند شد . بعد از انجام کامپوزیت ونیر از جویدن خوراکی های سفت که باعث آسیب رساندن به دندان می شود باید جلوگیری نمود .

کامپوزیتهای نانو باعث شده اند که دوام و استحکام به وجود آمده از کامپوزیت را افزایش بدهد . همچنین عدم رنگ پذیری بالاتری نسب به موارد قبل دارد .

کامپوزیت ونیر را می توان در یک جلسه انجام داد و در صورت آسیب دیدن که باعث شکستی آن شود می توانید تعمیر کنید در صورتی که در لمنیت سرامیکی قابلیت ترمیم وجود ندارد .

زیبایی در این روش به هنر و مهارت های دندانپزشک مربوط می شود زیرا در تمام مراحل تراش و فرم دهی باید نهایت دقت و توجه را داشته باشد تا فرمی زیبا به دندان ها بدهد .

باید توجه داشت که کامپوزیت ونیر یک روش دائمی می باشد برای زیبا سازی دندان ها می باشد و بعد از چسبیدن به روی سطح دندان ها غیر قابل جدا سازی است .

لمینت دندان بهتر است یا کامپوزیت ونیر

هر کدام از روش های لمینت دندان و کامپوزیت ونیر معایب و مزایای دارند که با توجه به مشکل بیمار و تشخیص دندانپزشک بهترین روش از بین این دو روش مشخص می گردد .

به طور مثال در هنگام لمینت کردن استحکام دندان ها نسبت به روش کامپوزیت ونیر بیشتر می باشد .

در صورتی که رنگ پذیری لمینت کردن بیشتر است و رنگ دندان ها در روش کامپوزیت ونیر عوض نمی شود .

در زمانی که دندان از نظر ظاهری مشکلی اندکی دارد و بیمار به دلیل تغییر رنگ و اصلاح کمی از سطح دندان نیاز به درمان  دارد از روش کامپوزیت ونیر استفاده می شود تا با حداقل دستکاری به نتیجه مورد نظر برسد .

دندان های ترمیم شده به روش کامپوزیت ونیر به همانند دندان های طبیعی دچار مشکل می شوند .

روش کامپوزیت ونیر زمانی انجام می شود که دندان ها دچار فاصله از هم شده یا تغییر رنگ داده و شکل اصلی خود از دست داده است .

بنابراین سن مشخصی برای انجام کامپوزیت ونیر وجود ندارد ولی بهتر است برای کودکان و همچنین نوجوانان استفاده نشود و افراد بعد از سن بلوغ از آن استفاده کنند .

دلیل این محدود به این دلیل است که شاید دندان های فرد قبل از سن بلوغ رشد کرده و به مرور زمان دچار مشکل شود .

در صورتیکه بیمار به دلیل مشکل ژنتیکی و مادرزادی مجبور به انجام کامپوزیت ونیر شود ، باید یاد آور شد که در آینده نیاز به ترمیم و روتوش مجدد دارد .

برخی  از خدمات دکتر میرزایی

اصلاح طرح لبخند

بیلیچینگ دندان

لمینت دندان

پروتز دندان

ارتودنسی

درباره نویسنده

پروتز دندان | لمینیت دندان | ایمپلنت دندان
دکتر سعید میرزایی در دندانپزشکی صبا متخصص در پروتز های دندانی انجام خدمات دندانپزشکی زیبایی : اصلاح طرح لبخند ، ایمپلنت دندان ، لمینیت دندان ، پروتز دندان ثابت ، پروتز دندان متحرک ، ارتودنسی ، بلیچینگ دندان و ...

پاسخ

4 × سه =