10 دسامبر

راه های درمان پوسیدگی دندان

راه های درمان پوسیدگی دندان

پیشگیری از پوسیدگی دندان

علیرغم تفاوت های ساختاری و ژنتیکی در ساختمان دندان افراد مختلف که افراد را از لحاظ میزان درگیری به پوسیدگی متفاوت می سازد، روش های متعددی جهت کاهش ایجاد پوسیدگی وجود دارد که مسلما فرد را در معرض پوسیدگی کمتری قرار خواهد داد.

دکتر سعید میرزایی با داشتن مهارت و تخصص کافی و با استفاده از تجهیزات به روز آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و گرفتن مشاوره و تعیین وقت قبلی می توانید با شماره های ۰۹۱۲۹۲۶۲۱۹۲ – ۴۴۳۳۹۶۷۳ دکتر سعید میرزایی تماس حاصل بگیرید. همچنین می توانید از پیج اینستاگرام دکتر سعید میرزایی دیدن فرمائید.

 رعایت بهداشت دهان و دندان

برای پیشگیری از ابتلا به بیماری های دهان و دندان، تمیز کردن حفره دهانی حتی از بدو تولد امری است که موجب کاهش استقرار میکروب های پوسیدگی زا می شود.

با این حال کاربرد خمیر دندان فلورایده در کمتر از 24 ماهگی توصیه نمی شود. خمیر دندان های فاقد فلوراید که دارای مواد سایشی کمتر هستند برای این کودکان مورد استفاده قرار می گیرد. روش معمول مسواک زدن در کودکان روش رفت و برگشت افقی می باشد.

استفاده از نخ دندان خصوصا در کودکانی که دارای تماس های بین دندانی بسته در سیستم دندانی شیری هستند، موجب کاهش پوسیدگی های سطوح پروگزیمال می شود با این حال با توجه به اینکه کودک مهارت های دستی و حرکتی لازم برای انجام نخ دندان را تا سن 11-9 سالگی به دست نمی آورد کودکان در کلیه مراقبت های بهداشتی دهان نیاز به مراقبت و نظارت والدین دارند. مطالعات نشان داده است که اضطراب و افسردگی مادر می تواند موجب کاهش بهداشت دهان کودک گردد.

پیشگیری از پوسیدگی دندان

پیشگیری از پوسیدگی دندان

اصلاح رژیم غذایی برای حفظ سلامت دندان ها

با بررسی رژیم غذایی روزانه یا هفتگی کودک می زان و الگوی مصرف مواد غذایی پوسیدگی زا مشخص می شود. با این حال اصلاح رژیم غذایی باید مرحله به مرحله و تدریجی باشد. تغییرات ناگهانی در رژیم غذایی معمولا به شکست منجر می شود.

فلوراید

با کشف فلوراید به عنوان عنصر ضد پوسیدگی توجه زیادی جهت استفاده آن در فرم های مختلف صورت گرفت. ترکیبات مختلفی از فلوراید به صورت خمیر دندان، دهان شویه، قرص، ژل و … وجود دارد.

با توجه به اینکه فلوراید با مینای دندان واکنش می دهد، سطوح پروگزیمالی که ضخامت مینای بیشتری دارند بیشتر از فلوراید بهره خواهد برد یا به عبارتی در افرادی که در معرض پوسیدگی پروگزیمالی که ضخامت مینایی بیشتری دارند بیشتر از فلوراید بهره خواهند برد یا به عبارتی در افرادی که در معرض پوسیدگی پروگزیمالی (تماس های بین دندانی بسته) هستند میزان کاهش پوسیدگی پس از استفاده از فلوراید بیشتر از سایرین خواهد بود. در حالیکه در شیارهای سطح اکلوزال که مینای کمی دارند و حتی در عمق بعضی شیار مینایی یافت نمی شود فلوراید تاثیر زیادی در دندان های مستعد باید تدبیر دیگری اندیشید که آن استفاده از فیشور سیلانت یا شستشوی شیارهایی که با مسواک زدن معمولی تمیز نمی شوند، است.

راه های درمان پوسیدگی دندان

دندان مورد نظر شستشو داده شده و خشک می گردد. در این زمان باید از عدم وجود پوسیدگی شیارها اطمینان حاصل شود.

دندان با رل پنبه ایزوله شده و مدت 20-15 ثانیه با اسید فسفریک 37% اسید اچ می شود. به مدت 20 ثانیه شستشو داده می شود و سپس به طور ملایم با فشار هوا خشک می گردد. ماده شیار پوش روی شیارهای آماده شده قرار داده شده و سپس به مدت 20 ثانیه با دستگاه لایت کیور نور داده می شود.

کاربرد فلوراید در پیشگیری از پوسیدگی

فلوراید در ترکیبات متفاوت و به اشکال مختلف در دسترس می باشد. جدا از وجود فلوراید در ترکیب برخی از مواد غذایی مانند چای و … ترکیبات سنتتیک آن نیز جهت کنترل و کاهش پوسیدگی به صورت های مختلف قابل استفاده است.

به طور کلی فلوراید به صورت موضعی و سیستمیک می تواند تجویز شود.

درمان پوسیدگی دندان

درمان پوسیدگی دندان

استفاده موضعی از فلوراید

مبنای این روش تماس موضعی فلوراید با دندان ها است تا بر پایه خصوصیت های فلوراید، واکنش تولید اسید کاهش یابد، با کاهش کشش سطحی میناف تجمع پلاک کمتر گردد و با بافرینگ محیط، اسیدهای موجود در حفره های دهان خنثی گردند. خمیر دندان شایعترین فرم موضعی فلوراید مورد استفاده است. دهان شویه ها، ژل وارنیش فلوراید فرم های مختلفی از فلوراید هستند که در مصارف موضعی کاربرد دارند.

در استفاده موضعی از فلوراید باید دقت داشت که بلع فلوراید به حداقل برسد تا از خطر مسمومیت با فلوراید اجتناب شود. در استفاده از فرم های مختلف تمهیدات خاصی را باید در نظر گرفت. در استفاده از ژل فلوراید توسط دندانپزشک موقعیت قرار گرفتن بیمار، ساکشن قوی، استفاده از زل پنبه و … مثال هایی از این اقدامات هستند.

عدم توصیه دهان شویه در کودکان زیر 5 سال نیز به دلیل ناتوانی آنها در غرغره کردن و احتمال بلع فلوراید است.

با وجود اینکه بعضی از کودکان منفعت بیشتری از استفاده موضعی فلوراید می گیرند مثلا کودکان با تماس های بسته هیچ کنتر اندیکاسیونی در استفاده موضعی از فلوراید وجود ندارد با این حال چون دفع فلوراید عمدتا از طریق کلیه ها می باشد، در بیماران با مشکلات کلیوی احتیاط بیشتری جهت کاهش بلع باید صورت گیرد.

کلام پایانی

لازم است برای پیشگیری از پوسیدگی دندان بهداشت دهان و دندان را رعایت کرده و نکات مهم و کشیدن نخ دندان و استفاده از مسواک و دهانه شویه را برنامه روزانه خود قرار دهید و برای چکاپ مرتبط دندان هایتان به دندانپزشک مراجعه نمایید.

مطب دکتر سعید میرزایی با دارای بودن تجهیزات و لوازم به روز دندانپزشکی آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می باشد.

از دیگر خدمات دکتر سعید میرزایی

روش های جایگزینی دندان از دست رفته

کامپوزیت ونیر

روش های مختلف اصلاح طرح لبخند

درباره نویسنده

پروتز دندان | لمینیت دندان | ایمپلنت دندان
دکتر سعید میرزایی در دندانپزشکی صبا متخصص در پروتز های دندانی انجام خدمات دندانپزشکی زیبایی : اصلاح طرح لبخند ، ایمپلنت دندان ، لمینیت دندان ، پروتز دندان ثابت ، پروتز دندان متحرک ، ارتودنسی ، بلیچینگ دندان و ...

پاسخ

3 × پنج =

Call Now Button